Земля розбрату. Керівництво сільськогосподарського кооперативу звинувачують в аграрному рейдерстві

Українці споконвіку були хліборобською нацією. Тож земля завжди була і є для наших людей найголовнішим скарбом, найбажанішим надбанням та, на жаль, головним джерелом розбрату…

Відібрати землю в українського селянина хотіли завжди: іноземні загарбники, місцеві пани, примусові колгоспи. Втім, останнім часом, з відкриттям в Україні ринку землі, технологія відбирання земель у селян, схоже, виходить на "якісно" інший рівень.

До редакції Фіртки звернулася Ганна Заводовська, мешканка села Тишківці Городенківської міської територіальної громади Коломийського району. Стверджує: Сільськогосподарський виробничий кооператив імені Т.Г.Шевченка самовільно захопив та незаконно обробляє земельні ділянки, які перебувають у її власності…

Зі слів жінки, торік вона успадкувала від померлого у 2014 році діда дві земельні ділянки – площею 1,17 та 0,79 гектара.

Обробляти землю самотужки не могла, бо ж працює вчителькою. У родині вирішили, що працювати на землі буде чоловік Тарас. А щоб він міг вільно вести на землі одноосібне фермерське селянське господарство, домовились оформити передачу йому земельних ділянок в оренду.

Оформили договір, замовили у спеціалізованій організації уточнення меж земельної ділянки в натурі та встановлення межових знаків та…

Виїхавши на місце, люди з подивом для себе виявили: земля вже обробляється і засіяна соєю.

Тут варто відзначити: перед укладенням договору оренди Ганна Заводовська замовила у районному управлінні Державного земельного кадастру витяг про успадковані нею земельні ділянки.

Відповідно до вказаного документу, земельні ділянки не мали жодних обтяжень та обмежень. Це означає, що перебувати в оренді на момент замовлення витягу вони не могли.  

Крім того, нагадаємо, землю жінка успадкувала і при реєстрації права власності на земельні ділянки, їх перевірку на наявність тих чи інших обмежень та обтяжень здійснив нотаріус.

В обох випадках про жоден договір оренди землі не йшлося, а отже жодних інших користувачів земельної ділянки, крім самої власниці та її чоловіка-орендаря бути не могло.

Жінка зробила висновок: хтось самовільно захопив та обробляє її земельні ділянки.

Хто міг обробляти її землю, жінка здогадувалась. Насправді, чи не найбільшим землекористувачем у селі Тишківці давно вже є місцевий сільськогосподарський виробничий кооператив імені Т.Г. Шевченка. І на адресу керівництва кооперативу вже були нарікання з боку деяких місцевих селян щодо неправомірного, на їх думку, користування їхніми землями (про це нижче).

Тож першим, до кого звернулася жінка за поясненнями, став голова кооперативу, депутат Городенківської міської ради Роман Неміш.

«Я зателефонувала до Неміша і спитала, чи то він засіяв, на що він відповів, що не знає. Я йому назвала кадастрові номери і повідомила, що викликала представників організації, яка має встановити межові знаки.

Тоді він відповів, що я дію незаконно, оскільки вказані земельні ділянки перебувають в оренді. Мовляв, читайте закони. Своєю чергою я відповіла: я читаю закони і згідно закону моя земля в оренді не перебуває», - розповіла Ганна Заводовська.

Після такого спілкування жінка, не довго думаючи, подала до головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області заяву про самовільне захоплення її землі.

Там викликали Романа Неміша для давання пояснень. І він такі пояснення надав, принагідно представивши договори оренди земельних ділянок, що їх свого часу нібито уклав з ним покійний дід Ганни Сергій Загрібаєв.

А ще голова СВК імені Т.Г. Шевченка звернувся до суду з позовом до Ганни та до державного реєстратора, який зареєстрував договір передачі Г.Заводовською землі в оренду своєму чоловікові, а також подав до поліції заяву про неправомірні, на його думку, дії державного реєстратора.

Мовляв, землю в оренду чоловікові Ганни передано незаконно, а відповідно і реєстрація такого договору є незаконною. На підтвердження своєї правоти, до суду та до правоохоронних органів Роман Неміш також подав наявні у нього договори оренди земельних ділянок.

Втім, як стверджує наша героїня, особисто у неї до наданих головою СВК копій договорів виникла ціла низка питань.

Так, у тексті договору вказано, що земельна ділянка перебуває «на території Тишківської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області» (виділений текст від Фіртки).

Нагадаємо, що село Тишківці до 2020 року входило до складу Городенківського району і лише із запровадженням у 2020 році адміністративної реформи населений пункт включили до складу Коломийського району. Та й надрукований строк оренди у 10 років від руки виправлено на «15».

Ще більше питань виникло у Ганни Заводовської до договорів, які подав Роман Неміш разом з позовом до Городенківського районного суду. Річ у тім, що це… зовсім інші договори – і за формою, і за змістом. І строк оренди «15 років» в них надруковано, а не написано ручкою поверх числа «10», як це було у вказаному вище попередньому варіанті, і земельні ділянки відповідно до тексту документів розташовуються вже на території Тишківської сільської ради Городенківського (а не Коломийського) району.

«Певно, Роману Немішу вказали в ДЗК на наявні у договорах недоліки, і він їх виправив», - припускає Ганна Заводовська.

Воно, можливо, так і було. От тільки, нагадаємо, Сергій Загрібаєв – дід Ганни Заводовської – помер у 2014 році. То яким чином у 2021 році міг з’явитись виправлений оригінал договору? Містика чи щось інше?

Зауважимо, разом з позовом Роман Неміш подав до суду та правоохоронних органів матеріали реєстраційних справ з договорами оренди, витягами про землю та іншими документами, які датовані 2012 роком.

У витягах про землю дійсно вказано, що на земельні ділянки з 25 грудня 2012 року діють обмеження – вони перебувають в оренді СВК ім. Т.Г. Шевченка терміном на 15 років.

От тільки витяги датовані 1 лютого 2018 року. Яким чином витяг 2018 року міг потрапити до реєстраційної справи, яка датована 2012-тим роком?

Ще раз нагадаємо, на момент вступу у 2020 році Ганною Заводовською у спадок та передачі землі в оренду її чоловіку – жодних обмежень у реєстрі не було.

Знову містика?

В містику не вірять правоохоронці. За вказаними фактами 28 грудня 2020 року слідчі Городенківського відділення поліції Коломийського відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області розпочали кримінальне провадження №12020095150000081 за частиною 2 статті 358 Кримінального кодексу України, яка передбачає кримінальну відповідальність за складання чи видачу працівником юридичної особи незалежно від форми власності, який не є службовою особою, складання чи видача приватним підприємцем, аудитором, експертом, оцінювачем, адвокатом, нотаріусом, державним реєстратором, суб’єктом державної реєстрації прав, особою, яка уповноважена на виконання функцій держави щодо реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, державним виконавцем, приватним виконавцем або іншою особою, яка здійснює професійну діяльність, пов’язану з наданням публічних чи адміністративних послуг, завідомо підроблених офіційних документів.

Та й сама Ганна Заводовська заявляє, що здаватись не збирається і відстоюватиме свою позицію усіма доступними правовими способами. Хоча й розуміє: це буде не просто, адже Роман Неміш – особа впливова – депутат Городенківської міської ради, секретар комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території.

Варто відзначити, Ганна – не єдина мешканка Тишківців, яка має претензії до керівництва СВК ім. Т.Г.Шевченка.

Її батьки також вважають себе ошуканими. Зі слів Івана Заводовського, батька Ганни, свого часу – ще у 2001 році, коли лишень утворився кооператив, він та його дружина передали СВК свої паї в оренду терміном на три роки.

Після закінчення цього терміну жодних договорів щодо пролонгації оренди не підписували. Коли ж захотіли забрати свою землю з кооперативу і вести одноосібне селянське господарство (і для цього були підстави, адже Іван, раптом, дізнався, що його виключили зі складу засновників кооперативу), виявилось, що їхні земельні ділянки – в оренді ще принаймні до 2026 року.

Роман Неміш видав їм договори, які підписані у 2011 році. Проте Іван та Ольга Заводовські стверджують, що підписи під документами – не їхні…

У схожій з Ганною Заводовською ситуації опинився навіть колишній голова Тишківської сільської ради Іван Пронич.

«У 2013 році отримали земельну ділянку мої два сини – 1,98 гектари для ведення особистого селянського господарства. Минуло дев'ять років. Виявляється, що у нас є договір оренди», - розповів він кореспонденту Фіртки.

Іван Пронич стверджує: щойно він зареєстрував у 2020 році право власності на землю, як Роман Неміш подав на реєстрацію договір оренди вказаної земельної ділянки, нібито підписаний у 2013 році.

От тільки договір складено з урахуванням реалій після адміністративно-територіальної реформи 2020 року. Тобто місцем укладення договору було вказано «Тишківський старостинський округ Коломийського району», чого у 2013 році бути не могло. Адже на той час село Тишківці перебувало у складі Городенківського району.

«Коли я почав забирати землю у 2020 році, коли зареєстрував право власності, він (Роман Неміш – ред.) реєструє одразу договір 2013 року, де написано не «село Тишківці Городенківського району», як було до 2020 року, а з 1 січня 2020 року стало: Коломийський район, Тишківський старостинський округ. Договір 2013 року – Тишківський старостинський округ Коломийського району. Підробка документів страшна. Підпис – просто прізвище «Пронич» і все. Цей договір оренди ніхто не підписував», - зазначає Іван Іванович.

Зі слів ексголови села, реєструючи такий договір, реєстратор навіть не звернув увагу на той факт, що на той момент вказана земельна ділянка вже мала обтяження, адже перебувала у заставі для отримання кредиту.

«Це рейдерство стопроцентне. Вони нічого не бояться і їм все сходить з рук…», - обурюється Іван Пронич.

Невдоволені селяни неодноразово направляли колективні звернення до різних інстанцій – до Городенківського міського голови Богдана Кобилянського, до голів Івано-Франківської обласної ради Олександра Сича та обласної державної адміністрації Світлани Онищук, до Служби безпеки України, Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру і навіть до Президента України.

Також родина Заводовських письмово зверталася безпосередньо до Романа Неміша з приводу повернення їм землі, яку вони вважають захопленою.

Роман Неміш усі звинувачення відкидає. Стверджує: усі договори оренди укладено законно і за всіма ними кооператив регулярно сплачував орендну плату та податки державі.

«Пояснюю: договори укладені в 2011 році. Десять років люди по них отримували орендну плату. Я платив усі податки. На сьогоднішній день договори укладені на 15 років. Ще п'ять років СВК ім. Т.Г.Шевченка має користуватись (земельними ділянками – ред.) Я вам скажу, як договори укладались. Були люди від моєї команди – йшли по селу від хати до хати. Справа в тому, що були такі (селяни – ред.), які не могли прийти сюди… Крім того, за участі голови сільської ради є акт передачі земельних ділянок, де моя печатка і підпис цих людей», - зазначив Роман Неміш.

З його слів, в цей час законність договорів оренди, в тому числі у випадку Ганни Заводовської, розглядають суд та правоохоронні органи.

«Поліція слідство веде – мене викликали, я інформацію надав, всі матеріали представив. Все направили на експертизу. Як буде, так буде. Хай дають на експертизу, хай все буде у правовому полі… Суд вирішує у правовому полі.

Згідно з договором і згідно з законом, якщо людина помирає умови виконувати потрібно. Так що, якщо є договір на 15 років, а її дід помер, вона вправі через п'ять років зі мною вже не укладати оренду.

Все вирішується у законному порядку. Мене не врятують тих два гектари землі… Є закон і згідно з законом десять років я їм платив чесно орендну плату. Вони не заперечують, що отримували орендну плату… Є законний договір, за який я платив податки… Які можуть бути до мене претензії?», - зазначив керівник СВК.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Вимагали хабар за землю: на Прикарпатті судитимуть голову сільської ради та його заступника  

Більше, ніж минулоріч: відомо, скільки коштів надійшло до місцевого бюджету від сплати за землю 

Понад 25% мешканців західних областей вважають, що земля не може бути об'єктом торгівлі 

Найменше в Україні: відомо, скільки ділянок продали в Івано-Франківській області 

Опитування: понад 45% мешканців західних регіонів не мають у власності земельних ділянок


04.10.2021 Сергій Білий 5897
Коментарі ()

21.10.2021
Тіна Любчик

На Коломийщині проживає та займається улюбленою справою перша дівчина-вівчар в Україні – Уляна Сулятицька. 26-річна господиня розповіла Фіртці, чому обрала саме таку діяльність та як справляється з кількома сотнями овець та кіз у господарстві.

962
19.10.2021
Уляна Мокринчук

Літо закінчилося, а це означає, що деяких людей може турбувати осінній морок. Його часто називають осінньою «депресією», «хандрою», журналістка Фіртки поспілкувалась з людьми, які відчувають симптоми осінньої хандри та з психологинею, яка знає, як з нею боротись.

1152
17.10.2021
Христина Савчин

За підсумками 2020 року Івано-Франківська область зайняла друге місце в Україні за кількістю внутрішніх туристів та кількістю іноземних туристів, яких обслуговували туроператори та турагенти.

1223
16.10.2021
Олег Ущенко

З 2014 року, після агресії Росії в Україні заговорили про «патріотичне українське кіно». До того майже всі продакшини в Україні були орієнтовані на російський інформаційний простір. А те, що зрідка знімалося на українську тему, з багатьох причин не зачіпало глядача.

1136
15.10.2021
Христина Савчин

Журналісти Фіртки вирішили піти в рейд з працівниками Комунального підприємства «Муніципальна інспекція «Добродій», щоб поглянути, як проходить звичайний день інспекторів, та які порушення найбільш популярні у місті.  

1582
14.10.2021
Сергій Білий

Його шлях на фронт пролягав через осмислення, сумніви і навіть страждання. Адже на тій війні загинув його рідний брат і це наклало свій відбиток на ставлення рідних до обраного ним шляху.

1952 2

З незапам’ятних часів у Галицькому закапелку великого Опілля пекли хліб на овочах. Точніше напікали. Бо саме такий хліб довше зберігався свіжим і його готували багато.

438

Звернувся до СБУ, щодо діяльності Служби Безпеки Хлібних Інвестицій та Цархлібу, а також кримінального авторитета Сайрана (громадянин РФ із Криму), який очолює ці незаконні збройні формування та веде терористичну діяльність, зокрема 20 жовтня організував напад на моє помешкання.

743

Українська Повстанська Армія нині - це ми всі - правдиві патріоти України, незалежно від партійно - політичної приналежності. Всі для кого понад усе Україна, а не " корито ". Хто не за зрадників, холуїв і пристосуванців, а за Коновальця, Бандеру й Шухевича, за Бога і Україну та українців.  

1793

То була епоха безкінечної студентської смути та оптимізму. При чому те і те існувало паралельно і, якщо бути до кінця чесним, то одне-одному абсолютно не заважало. У повітрі густо пахло революцією, духами студенток і їх губними помадами. А в гуртожитках і «на хатах» студентська молодь затирала головки тодішніх касетників (були за сивої давнини такі девайси) піснями «Бютифул Карпати», «Ми помрем не в Парижі» та «Франсуа».

2019
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

1869
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

11030
18.06.2021

В Україні, за останні 12 місяців кількість пошукових запитів українських користувачів зі словом "рецепт" зросла на 29%.

15982
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

749
17.10.2021

На Тисмениччині відбулася Архиєрейська літургія, яку очолив митрополит Володимир Війтишин. Про це повідомляє кореспондентка Фіртки. Відомо, що у селі Нова Липівка організували освячення іконостасу у храмі Пресвятої Трійці. «Унікальність нашог

1998 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

2581
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

11752
12.10.2021

Місія "Карпатського гірського міжнародного кінофестивалю (CMIFF)" – привернути увагу до збереження Карпатських гір та популяризувати край, який має неймовірний потенціал для кіновиробництва.

1586
18.10.2021

Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ в Україні призупинила свою діяльність на Донбасі. Про це очільник місії Яшар Халід Чевік повідомив у неділю, 17 жовтня, повідомляє Фіртка з посиланням на інформацію Reuters. «Через побоювання за нашу без

874
10.10.2021

За результатами поіменного голосування про призначення Руслана Стефанчука новим спікером Верховної Ради лише один народний депутат виходець з Прикарпаття утримався, решта народних депутатів проголосували "за".

1763
03.10.2021

Другого жовтня керівництво фракції передало народним депутатам бланки для збирання підписів під коллективною ініціативою про відкликання Голови Верховної Ради України з займаної посади, а вже станом на 17.30 годину суботи під ініціативою зібрали понад 150 підписів народних обранців.

2601
23.09.2021

Законопроєкт № 5599, внесений на розгляд парламенту Президентом України, підтримали 279 народних обранців з 379 зареєстрованих у сесійній залі.

3956