Закордонна преса: Закон про мови – сигнал про здачу України Москві

 

Прага – Оглядачі вважають ухвалення нового закону про державну мовну політику однозначним політичним реверансом проросійських сил України у бік Кремля.

 

Тим більше, як наголошують газети, поспішне і сумнівне з точки зору законності голосування у Верховній Раді щодо цього закону сталося відразу після сигналу з Москви, що 2 липня озвучив глава адміністрації Володимира Путіна Сергій Іванов. Західна преса називає новий закон «політично бажаним у Москві, яка знову й знову вимагала зміцнення позицій її мови в Україні». Західні аналітики також наголошують, що підвищення ролі російської мови в Україні «може бути сигналом про те, що Президент Віктор Янукович шукає підтримки на Сході».
 
Впливова американська New York Times наголошує, що питання про офіційний статус російської мови в Україні знову розпалило гострі суперечки в суспільстві, де «мільйони людей розмовляють цією мовою як рідною». «Супротивники ухвалення закону, який відкриває шлях для офіційного статусу російської мови, попереджають, що він порушує Конституцію й посягає на становище української, як державної мови», – йдеться у статті. Дейвід Гершенгорн, автор матеріалу в американській газеті, також наголошує: «статус російської мови в Україні – це питання гострої політичної зацікавленості Москви, і підвищення ролі російської мови може бути сигналом про те, що Президент Янукович шукає підтримки на Сході, хоча стосунки його з Кремлем напружені». «Критики Президента Януковича заявляють, що він і його Партія регіонів також використовують цей закон, як заклик на підтримку перед виборами 28 жовтня», – зауважує автор статті. Газета також пише про протести опозиції проти ухвалення цього закону і зауважує, що «у вівторок пізно ввечері до протестуючих біля Українського дому на Європейські площі Києва приєднався Віталій Кличко, світовий чемпіон з боксу і глава партії УДАР, який вважає, що мовна проблема не є такою важливою для виборців, як, наприклад, економіка, робочі місця, медицина та впевненість у майбутньому».
 
Лондонська Financial Times попереджає, що мовна проблема, загострена ухваленням «суперечливого закону», «загрожує поляризацією 45-мільйонного населення України по лінії схід-захід саме напередодні жовтневих парламентських виборів». Газета також зауважує, що «принижена в радянський час українська мова, яка переважала в західних областях, лише ставала державною з оголошенням незалежності», а з ухваленням нового закону Президентом Януковичем, російська отримає можливість через «регіональність» стати офіційною у більшості регіонів України. Газета також цитує думки експертів з приводу того, чи в змозі держава дозволити собі затрати на роботу державних установ російською та українською мовами. Хоча видання з Лондона не сумнівається, що «закон про державні засади мовної політики, ймовірно, заспокоїть Москву, яка дуже бажає втягнути Київ у орбіту свого переважаючого впливу і віддалити Україну від Європи та США». Опозиція заявляє, як цитує газета, що підписання цього закону «робить Януковича співучасником конституційного злочину і він повинен постати перед судом». Мовні події в Україні співпали, як інформує Financial Times, із «одноголосним ухваленням палатою суддів Європейського суду з прав людини» рішення про «свавілля і незаконність» дій українських судових інстанцій зокрема щодо Юрія Луценка, колишнього міністра внутрішніх справ уряду Юлії Тимошенко, коли обидва опозиційні лідери перебувають нині в ув’язненні через, як вважають у світі, «вибірковість» українського правосуддя.
 
Російська «Независимая газета» вважає, що глава адміністрації Кремля Сергій Іванов «відкоригував (прискорив) порядок денний Верховної Ради України», коли там, після його «команди» 2 липня, спішно ухвалили новий мовний закон про явочний порядок надання офіційного статусу російській мові у більшості регіонів України. Слова Сергія Іванова, який заявив у понеділок 2 липня, що ухвалення такого закону «піде на користь самій Україні та її громадянам, її людям», у Києві сприйняли як «сигнал від Володимира Путіна». І вже наступного дня у Верховній Раді, мовляв, «неочікувано» відбулося голосування. Автор статті Тетяна Івженко також вважає, що «українська влада, якій немає куди відступати в економічних, газових питаннях, вимушено рухається далі в гуманітарній сфері – у тому напрямку, який, як здається, схвалило російське керівництво».

 

Радіо Свобода


04.07.2012 691 2
Коментарі (2)

Щукар 2012.07.06, 16:16
В додачу ВР прийняла закон про те,що діти шахтарів тепер будуть зараховуватиь до вишів поза конкурсом,їм буде виплачуватись державна стипендія і т.д.
Марія 2012.07.06, 18:36
Цей закон про пільги дітям шахтарів є одним із спосбів підкупу електорату, своєрідна гречка для шахтарів. Ніде в світі такого немає, тільки знання і вільний доступ до навчання. Щодо шахтарів - дуже поважаю їх працю, ціную їхню самопожертву. Хочу всім пригадати, що Донбас дає країні 98% вугілля і тільки 2% інший регіон, треба платити їм за їхню працю .
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

124
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1668
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3123
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1120
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1146
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1181 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

217

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1087

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

909

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

405
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

305
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2471
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1226
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1293
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

537
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15166
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7467
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

313
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

483
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

430
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

367
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

459