Врятуватися від спеки: чи є в Івано-Франківську безпечні місця для купання

В Івано-Франківську є чимало місць, де можна відпочити та рятуватися від спеки, однак не всі вони безпечні. 

Фіртка дослідила цю тему. До прикладу, у місті досі недостатньо пляжів, облаштований лише один - поблизу міського озера — КП "Центр розвитку та рекреації", саме він визнаний МОЗ як безпечний — тобто, відповідає нормам якості за мікробіологічними та хімічними показниками.


Міське та Німецьке озера: рятувальники застерігають

Попри це, у самому міському озері купатися не рекомендують. Це стосується і Німецького озера. За словами начальника управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів міськвиконкому Ігоря Влізло, місця для купання біля цих озер не відповідають вимогам та правилам поведінки на воді.

“Для того, щоб пляж вважався організованим місцем відпочинку, має бути рятувальний пост, облаштоване місце, вхід у воду має починатись від 0,5-1 метра. В зоні купання максимум 1,60 метра. А там всюди, де не зайдеш – відразу два метри глибини. Тому це небезпечно для купання” - пояснив Ігор Влізло.

На сьогодні створити спеціальну зону організованого відпочинку заважає нестача коштів. Також, якщо на воді щось трапиться, адміністрація озера відповідальності не нестиме.

Аби уникнути біди, біля озера патрулюють нацгвардійці та поліцейські. Від початку літа до купання на озері не допустили 169 людей, з них – 97 дітей до 14 років. Порушників у нетверезому стані було 17, в деяких випадках довелось викликали поліцію. Крім того, з дна озера нещодавно вилучили 150 кг небезпечних предметів.

"Третій рік нема пляжу. Треба хоча б дитячий пляж зробити, щоб безпечно було для дітей. Хочеться, аби було гарне місце, також потрібні кошти для облаштування. Там можна встановити рятувальний пост, який буде забезпечувати охорону відпочинку. А так, люди плавають біля пірса, що є дуже небезпечно", - сказав 20 липня на оперативній нараді міського голови начальник рятувально-водолазної служби в Івано-Франківській області Микола П’ятковський.

Міський голова вже дав доручення облаштувати пляж та місце для купання на міському озері, однак, коли франківці зможуть там відпочивати поки невідомо.


Бистриця Надвірняська та Бистриця Солотвинська: гірські річки без рятувальних постів

Популярним місцем відпочинку є й обидві Бистриці. Бистриця Солотвинська протікає у мікрорайоні Пасічна. Там пляжу немає взагалі — франківці власноруч облаштовують там для себе відпочивальну зону. Проте нещодавно в цій річці лише у липні потонули троє людей: двоє підлітків та студент-іноземець.

Так, 9 липня втопився студент з Республіки Гана. Рятувальники спільно з місцевим населенням виявили хлопця у воді, витягли на берег та передали працівникам швидкої невідкладної медичної допомоги, які провели реанімаційні заходи. На  жаль, медики не змогли врятувати юнака та констатували смерть.

Пізніше, 11 липня з річки рятувальники витягнули тіло хлопця. Медики намагалися реанімувати юнака, але згодом констатували смерть. Загиблим виявився 14-річний мешканець Тлумаччини. Потерпілий на річці перебував з дідусем і купався з друзями, як раптом товариші помітили відсутність хлопця.

Інший випадок стався 12 липня. Дівчинку-підлітка без свідомості витягнули з води відпочивальники. Медики впродовж 40 хвилин намагалися реанімувати дитину, але згодом таки констатували її смерть. Дівчинці було 12 років, вона мешканка Івано-Франківська. Потерпіла на річці купалася з подругами й у якийсь момент дівчата помітили її відсутність, відразу ж покликали на допомогу небайдужих.

Одразу після цього міський голова Руслан Марцінків повідомив, що в річці Бистриці під пішохідним мостом на вулиці Набережна імені Василя Стефаника заборонено купатись. На річці встановили пост для чергування аварійно-рятувальної служби МАРС, інспекторів Муніципальної інспекції «Добродій», а також ділянку інспектував наряд національної гвардії. Крім того, пообіцяли встановити таблички «Купатись суворо заборонено! Штраф 50 000 грн».

Попри це, заборона не зупинила відпочивальників, котрі рятуючись від спеки, продовжують плавати в місці, де потонули дві дитини. Оголошення щодо заборони купання розмістили на пляжних кабінках для переодягання. Також інформаційну табличку розмістили безпосередньо на пляжі. Однак застороги франківців не лякають – дорослі та діти продовжують плавати в безпосередній близькості від небезпечного місця.

Як розповіли муніципальні інспектори, їх роль полягає лише в інформуванні громадян про небезпеку купання в даному місці та забезпеченні громадського правопорядку. У випадку ж надзвичайної події на воді, вони просто мають повідомити рятувальників. Як повідомили рятувальники, вказівок щодо встановлення додаткових постів, в тому числі на Бистриці Надвірнянській, вони від міської влади не отримували.

У четвер, 15 липня комунальники розпочали роботи з очищення дна та берега ріки Бистриці Солотвинської поблизу місця, де потонули діти. За словами працівників, роботи щодо засипки ями, що й призвела до нещодавніх трагедій, розпочнуться лише після того, як дістануть усі плити.

Як і Бистриця Солотвинська, Бистриця Надвірнянська не має облаштованих місць для купання й там відсутні рятувальні пости. Міська влада не несе відповідальності за безпеку людей на берегах обох річок.


Басейни: платна альтернатива

В Івано-Франківську є безліч басейнів і спа-клубів. Ціна у них різна, однак всі відштовхуються від кількості відвідувачів та годин перебування у басейні. Година у більшості приватних басейнах Франківська може обійтися в середньому 150 гривень, в той час, коли у басейнах, які знаходяться у спортивних коледжах чи державних організаціях, в середньому коштуватимуть 60 гривень за годину. Проте, до басейнів таких закладів потрібно  записуватися, маючи довідку від лікаря.

У всіх закладах запевняють, що ретельно очищують та дезінфікують басейни, й кажуть, що відвідувачам не варто перейматись щодо їх чистоти.


Як бачимо, в Івано-Франківську є де поплавати, однак про вашу безпеку перш за все маєте дбати ви самі. Рятувальники наголошують, що потонути можна як в гірській річці, так і у потічку, та просять дотримуватися правил безпеки на водоймах.


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1141
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2833
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

992
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1049
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1062 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3138 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

919

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

788

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

372

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1099
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

163
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2359
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1158
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

459
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15079
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7391
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

825
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

388
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

298
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

384
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

671
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1119