«Важливо бути готовими до цього», — івано-франківський психіатр розповів, як підтримати військовослужбовців з ПТСР

фото: Depositphotos


Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це психічний розлад, який виникає внаслідок переживання однієї чи кількох подій, які ушкоджують психіку.

Як підтримати військовослужбовців з посттравматичним стресовим розладом, які повернулись додому, журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

Зі слів психіатра, для підтримки, зокрема і воїнів, в Івано-Франківську відкрили Центр ментального здоров’я, де активно займаються психоосвітою та просвітницькою діяльністю серед населення.

«У першу чергу розповідаємо про тривожні розлади, про реакцію горя та депресію, а згодом плануємо підняти тему ПТСР, аби люди знали, що з ними відбувається. Проблема якраз і полягає в тому, що люди часто не усвідомлюють, що з ними відбувається.

Наприклад, військовий, повертаючись додому з фронту, може сприймати наближення дружини, яка хоче його обійняти, як загрозу.

Це неконтрольоване наближення може викликати в нього бажання відштовхнути її. Дружина, своєю чергою, може почати думати, що він її розлюбив через те, що не був вдома пів року чи рік.

У її свідомості виникають питання: "Він що, не сумував за мною? Можливо, знайшов когось іншого?"», — каже Михайло Пустовойт.

Психіатр додає, водночас у військового може бути відчуття, що дружина не розуміє, через що він пройшов, і військовий може хотіти, аби його не турбували та навіть не розмовляли.

«У такі моменти йому хочеться поспати або побути в тиші. Деякі бійці не в змозі спати в ліжку поруч з дружиною і виходять на вулицю, виривають окоп і сплячи там.

Найголовніше, щоб їхні близькі усвідомлювали, що це спалах травматичного синдрому. Важливо були готовими до цього.

Тому перше, що ми робимо — проводимо психоосвіту, пояснюючи, які реакції можуть виникати внаслідок травми, і як з цим можна працювати, а також, як сприймати ці зміни».

Окрім того, підкреслює Михайло Пустовойт, є випадки, коли близьке оточення може стати головною підтримкою для людини, яка пережила травму, навіть без фахової допомоги.

«Такі випадки дійсно трапляються, і я не належу до тих фахівців, які вважають, що лише психіатр чи психотерапевт можуть допомогти.

Іноді життя складається таким чином, що людина проходить через період відновлення завдяки підтримці близьких, і раптово вона знову включається в повсякденне життя, відновлюючи свою здатність функціонувати в соціумі.

Проте близьким важливо розуміти, що людина, яка повернулася з війни або пережила іншу значну травму, носить з собою досвід, який суттєво відрізняється від того, що є нормою в цивільному житті. Вони стали носіями катастрофічного досвіду, який змінює їхнє сприйняття світу».

Найменше, що близькі можуть зробити — це бути обережними та дати час на відновлення взаєморозуміння.

«Це означає, що необхідно бути терплячими, не поспішати з вимогами чи очікуваннями, і давати людині простір для адаптації.

Важливо також зрозуміти, що підтримка може бути дуже різною і має бути гнучкою — іноді це просто побути поруч, іноді — готовність слухати або допомогти знайти фахову допомогу.

Наприклад, коли в людини зламана нога, ви ж не вимагатимете від неї, щоб вона бігала, і не ображатиметеся на те, що вона не хоче щоранку займатися фізичними вправами. Ви не будете створювати з цього проблему, а просто зрозумієте, що в людини зламана нога.

Так само і з душевними травмами. Людина не може відразу «включитися» і почати розв'язувати побутові проблеми, як-то турбота про дітей-підлітків чи хворих батьків. Вона перевантажена травматичним досвідом, який пережила.

Ці душевні рани потребують часу для загоєння. Найкраще, що можна зробити — це бути терпеливими та не поспішати. Можна доброзичливо залучати людину до простих, механічних справ, що не вимагають великої емоційної напруги».

Також, наголошує психіатр, важливо не реагувати на поведінку людини, як на особисту образу, адже травмована людина часто діє так, ніби травматична подія триває досі, і тому вона захищається, наче загроза ще існує.

«Тому її реакції не можна сприймати персонально — це захисний механізм, спрямований на збереження емоційної рівноваги в умовах постійної внутрішньої напруги».

Більше читайте у матеріалі: «Нормальна реакція людської душі на надмірне потрясіння», — психіатр Михайло Пустовойт про симптоми та лікування ПТСР.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Посилює проблеми: як війна вплинула на кількість випадків серцево-судинних захворювань серед прикарпатців

"Кожна людина реагує по-своєму": прикарпатцям розповіли, як війна впливає на психічне здоров'я

"Вижив — винний": що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці 


Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

622
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1885
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3365
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1219
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1237
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1306 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1192

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

373

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1031

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1195
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

408
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2566
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1293
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1401
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

602
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15256
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7544
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

405
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1027 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

539
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

441
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

523