Валентин Наливайченко обговорив з прикарпатськими освітянами питання підтримки української мови та літератури на державному рівні

У середу, 27 березня, в Івано-Франківську відбулася зустріч кандидата в президенти України Валентина Наливайченка з представниками освітянської інтелігенції міста.

Мета зустрічі – консолідація зусиль в питанні підтримки та розвитку української мови та літератури на державному рівні, пише WestNews.

Валентин Наливайченко представив своє бачення розвитку  української мови в розрізі розвитку держави як одне з першочергових завдань, вказавши при цьому своє особливе ставлення до цього питання, адже він за першою освітою  – філолог.

Всі, хто був запрошений на зустріч, мали змогу розповісти про стан викладання, стан розвитку чи підтримки української мови та літератури та подати свої відповідні пропозиції.

Загалом, учасники висловлювали побажання до тих, хто біля законодавчого керма, звернути більшу увагу на стан викладання цих предметів та на розумну адаптацію державних програм до сьогоднішніх реалій.

"Ми би хотіли, щоб на державному рівні були внесені зміни щодо збільшення  годин викладання української мови та літератури в усіх державних навчальних закладах,  щоб державну програму розвитку української мови і літератури, в тім числі державну програму вивчення, вдосконалили якісь державні тямущі професіонали з погляду національної ідеї, з погляду патріотизму, раз так всі б’ють себе в груди в цім плані,  з погляду адекватності навчальних навантажень і спроможності вчителя вичитати ту програму, а учня – вивчити її. Парадокс в тім, що за короткий період часу вчитель повинен викласти дуже великий обсяг матеріалу, учень, відповідно вчиться в  системі ” біг пес через овес”, а не те що “пережити” твір, вивчити напам'ять. В 9 класі, приміром, щезли такі твори як “Великий льох” Т.Шевченка, не знати куди подівся Стефаник, в 11 класі дітям треба “вивчити” 40 письменників…Хто годен як слід це вивчити? Та ще за такий короткий час. Словом, парадоксів вдосталь, і вони потребують ретельного фахового аналізу і змін в бік збалансованості”, – каже журналістка Власта Власенко.  

«Це якось виглядає дуже дивно, зокрема, та реформа освіти, яка котиться куди хоче. Я належу до викладачів дуже вимогливих, Ми повинні “запалити” дітей, дати їм базу, основу, любов до слова. Треба вміти переконати дітей тим самим словом. Але справді, часто  так є, що зменшують кількість годин, зникають спецкурси, програма “гониться” за принципом “швидше”…Тобто, ми готові запропонувати свої варіанти виходу з ситуації, в нас, наприклад, є вже адаптовані авторські підручники для 9 класу, зараз готуємо такі ж для 11, ці підручники показали себе з найкращого боку, тому, повторюся, якщо ми матимемо державне замовлення на якісь  такі речі, ми готові і вважаємо, що саме тут буде починатися вдосконалення стану рідної мови», – говорить професор кафедри української літератури ПНУ Наталія Мафтин.    

Тему системних і паралельних перекладів української мови та літератури зачепили заступник ГО “Просвіта” Михайло Січка та її секретар – Ольга Бреславська, керівник літературної студії Надвірнянського  центру дитячої творчості Лариса Іванків вважає, що українська мова повинна мати не лише покращення стану вивчення, а й перспективу розвитку, а студент – філолог ПНУ Богдан Кирста розповів про видання українською мовою багатьох нових цікавих для українського учня книг, громадський активіст Святослав Ковалюк вислови пропозицію щодо вивчення досвіду європейських держав щодо створення так званої “мовної поліції”.  

Загалом, присутні висловили ряд конструктивних пропозицій і сподіваються на їх реальну підтримку з боку всіх, хто мислить категоріями держави, патріотизму і предметної роботи.

«Найширшою парадигмою в літературі повинна бути тема учасників українського визвольного руху. Все це , скажімо, Міністр освіти і науки має знати і почути. І треба такі речі ухвалювати, затверджувати і запроваджувати, вивчаючи їх, насамперед “знизу”, як оце сьогодні ми з вами і робимо», – наголосив Валентин Наливайченко.

«Настав час українській владі взяти функцію просвітницьку. Але не тільки взяти, а й фінансувати», – додав кандидат в президенти України. Має бути ухвалений якісний закон про українську мову. Я, як фаховий філолог, вважаю, що мова має бути захищена за сферами використання і підтримки української мови. Друге – треба, щоб думка науковців і громадськості була врахована Урядом. Третє і найголовніше – новий президент, новий уряд має бути українським за духом і за національністю, а не тільки декларативно», – переконаний Валентин Наливайченко.

(Р) на правах реклами

Фотогалерея


28.03.2019 628
Коментарі ()

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

1986
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

2131 4
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

2065 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2813
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2610 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7721

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

489

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1175

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1244

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

2052
26.05.2025

На Івано-Франківщині триває посівна кампанія.  

617
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

408
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

779
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43568
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3180
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

1079
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2079
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35297 1
27.05.2025

Німеччина, а також Франція, Велика Британія та США більше не мають обмежень щодо далекобійної зброї для України.  

228
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

398
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

612
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

755