Українські звичаї та секрети приготування Великодньої паски

Великдень – одне з найвеличніших свят у році. Сама підготовка – це ретельний та кропіткий процес: прибирання у помешканні, придбання необхідних речей та продуктів, а головне – готування смачних страв, зокрема Великодньої паски.

В Україні Великодній хліб має назву – «паска». Вважається, що після свого Воскресіння, Христос сорок днів являвся своїм учням під час трапези. І щоразу вони ставили для Нього хліб в центрі столу. Тому, паска – це святий хліб, який підтверджує, що Ісус Хрисос Воскрес, і присутній разом з Нами за Великоднім столом, інформують на сайті ринку.

Випікання паски – надзвичайно важкий, але водночас цікавий процес. Звичайно, кожна господиня готує паску з найкращих сортів пшеничного борошна використовуючи однакові інгридієнти: масло, молоко, яйця, цукор, але в різних пропорціях, тим самим роблячи паску неповторною. 

Отож, щоб паска вийшла пишною і рум'яною, підготували для Вас основні звичаї та секрети.

Вважається, що на якість паски впливає атмосфера у хаті та настрій господині. Вона мала одягнути чистий одяг, також з світлими і чистими думками, з хорошим настроєм перед замішуванням паски молилася і просила Господа Бога, щоб допоміг спекти добру паску.


Паски, як правило, випiкали в чистий або світлий четвер, i кожна господиня дотримувалась усталених звичаїв: пiч розпалювала дровами, якi вiдкладала кожного четверга Великого Посту, пiдпалювала їх галузками освяченої верби та промовляла молитву.


За звичаєм, господині не дозволялося сідати й відпочивати, поки печеться паска. Вважалося, що у такому випадку, тісто обов’язково «впаде» й паска не вдасться.


Борошно для тіста тричі просівають через сито, щоб добре збагатити його киснем. Дріжджі повинні бути обов'язково свіжими, тоді тісто підніметься. Цукор потрібно вибрати невеликий і чистий – у такому найменше сторонніх домішок. Масло, молоко, вершки, яйця повинні бути свіжими.


Особливий смак паски створюється завдяки букету прянощів: ванілі, кардамону, шафрану, лимонної цедри – але в невеликій кількості. Крім смаку та аромату, шафран дає тісту приємний жовтий колір. Якщо не плануєте класти його в тісто, вибирайте яйця з яскраво-помаранчевими жовтками, вони теж дадуть тісту відтінок. Щоб паска була жовтішою, жовтки, що використовуються для її приготування, добре залишити постояти на деякий час. Також обов'язково додаються цукати, родзинки або мигдальні горішки.


Тісто для паски місять якнайдовше, щоб воно  відставало від рук і від столу. Підходити воно повинно тричі: перший раз – коли підходить опара, другий раз – коли додані всі продукти, третій раз – коли тісто виклали у форму.


Тісто має підходити в теплому місці при температурі 30-45 градусів без сторонніх протягів.


Готове тісто не повинно бути рідким, інакше паски распливутся і будуть плоскими. Тісто має бути такої щільності, щоб його можна було розрізати ножем, і воно до ножа не прилипало, а при діленні пасок не треба булоб підсипати муку. Форму заповнюють тістом лише наполовину, дають піднятися до3/4 висоти форми, а потім ставлять у духовку для випікання. Випікають паску в зволоженій духовці (для цього вниз ставлять ємність з водою) при температурі 200-220 градусів.


16.04.2020 728
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

2975
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1256
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1174
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2373
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3800
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2813 9

Забобони  або марновірство  це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

99

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1033

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

874

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

823
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

112
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10508
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

111
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

432
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5512
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1222
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

619
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

455 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

889
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

773
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

825