
Після повномасштабного російського нападу 24 лютого понад сім мільйонів українців змушені були покинути свої домівки в пошуках безпечного місця.
Так, понад три мільйони українців прибули до Польщі, передає Фіртка.
Команда науково-дослідної лабораторії «Міждисциплінарна війна в Україні» досліджувала найважливіші проблеми, з якими стикаються українські біженці в Польщі.
Житло
Біженці зазвичай самі орендують квартири чи будинки і платять за них — 28% або користуються житлом, за яке платить хтось інший — 16%.
Деякі живуть у польських сім’ях —17% або їхніх родичів з України, які раніше прибули до Польщі — 12%.
Деякі живуть у приміщеннях, наданих поляками — 11%. Ще 8% проживають у номерах, які надаються безкоштовно в готелях і хостелах.
Заразом 3% відсотки живуть в інших типах місць, наприклад, парафія, будинок пожежника, поліклініка.
Стільки ж задекларували проживання в українській родині.
Ще чотири людини перебувають у спортивних залах або на базарі з матрацами та ліжками.
Повернення додому
Дослідження показує, що 7% респондентів «хочуть швидко повернутися, тому що не витримують цієї ситуації».
Два відсотки планують подати заяву на отримання польського громадянства. Лише дві людини хочуть подати заявку на отримання статусу біженця. 16% респондентів ще не знають, чим вони будуть займатися в майбутньому. Відповідь «інші» обрали 5% респондентів.
«Респонденти, які хочуть повернутися в Україну, кажуть, що це їхній дім, сім’я, країна, батьківщина, що життя в Польщі дороге, і треба брати до уваги оренду будинку чи квартири приблизно на рік, і що роботи немає.
Взагалі вони хочуть повернутися до своїх домівок і життя, які залишили в Україні», — йдеться у повідомленні.
Польща є основною країною міграції, яку обирають українці, які тікають від війни.
Автори дослідження запитали про причини такого рішення, а респонденти найчастіше відповідали, що тут у них є сім’я, друзі (44%), Польща — культурно та мовно близька країна (42%), можна швидко адатпуватися.
Прогресивна інтеграція
Серед респондентів 18% працюють у Польщі і аж 71% мають намір почати роботу найближчим часом.
«Додамо, що майже третина біженців працюють в Україні дистанційно і отримують гроші за свою роботу — 28%», — наголосили автори дослідження.
Також 96% респондентів отримали або мають намір отримати номер PESEL. Три чверті біженців мають дітей. З них 70 відсотків подали або мають намір подати заяву про виплату 500+ допомоги.
Ще 45% учнів відвідують українські школи онлайн, дистанційно. 46% відвідують польські школи. 45% опитаних біженців мають намір записати своїх дітей до польських шкіл.
Вивчення мови
Більшість опитаних біженців вивчають польську мову самостійно — 69%.
Водночас 20% респондентів навчаються у фондах та асоціаціях, що організовують мовні курси, 12% в університетах, 10% ходять на індивідуальні заняття з приватними вчителями, 7% навчаються в приватних мовних школах, 2% у державних школах.
Більшість із них вивчають польську мову безкоштовно — 92%.
Довідково: опитування проводили за допомогою комп’ютерного веб-інтерв’ю (CAWI) з 15 квітня по 10 травня.
Його розповсюдили в соціальних мережах серед українських біженців.
Майже половина респондентів — 48% — раніше не були в Польщі. Інші відвідували Польщу до війни. 43% перебували в нашій країні короткочасно, 7% залишилися довше, а два відсотки прожили в Польщі рік та довше.