У Венесуелі затримують журналістів, що висвітлюють COVID-19

Вояк Боліварійської національної гвардії у захисній масці охороняє вхід на ринок у час коронавірусу в Каракасі, Венесуела [Manaure Quintero / Reuters]


Правозахисні групи заявляють, що 10 журналістів затримані й понад двом десяткам погрожували через висвітлення ситуації щодо пандемії.

Коли минулого місяця венесуельська фотожурналістка Розалі Ернандес почала фотографувати пацієнтів COVID-19 в одній з головних лікарень Каракаса, її зустрів службовець збройних сил.

"Він попросив передати йому телефон і камеру. Коли я відмовилася, він змусив мене стерти всі мої матеріали, включаючи фотографії, зроблені перед входом у лікарню", - сказала Ернандес, яка працює в мережі Інтернет Caraota Digital.

"Попри те, що я показала йому своє посвідчення журналіста, мені заявили, що я не маю права працювати в лікарні, і наполягали, щоб я більше не поверталася", - сказала Ернандес. Вона додала, що її три рази змушували припиняти роботу співробітники силовиків та національної гвардії.

"В одній із лікарень медичні працівники просили мене стерти всі мої фотографії, сказавши, що їм не дозволяють ділитися будь-якою інформацією з журналістами, і що вони бояться за свою безпеку".

Ернандес така не одна. Понад 35 інших журналістів та ЗМІ стали жертвами кампаній, судових позовів, погроз, переслідувань та конфіскації їх обладнання, заважаючи їм висвітлювати ситуацію з COVID-19, повідомляє Redes Ayuda, венесуельська громадська організація, що спеціалізується на захисті свободи преси. Щонайменше 10 журналістів були безпідставно заарештовані під час висвітлення історії, пов’язаної з коронавірусом, починаючи з 13 березня, коли було підтверджено перший випадок вірусу у Венесуелі, повідомляє американський Комітет захисту журналістів (CPJ). Redes Ayuda встановив кількість затримань, зараз їх 17.

Очевидна боротьба з журналістами настає, коли венесуельці шукають додаткову інформацію щодо пандемії. Венесуела підтвердила щонайменше 345 випадків COVID-19 та 10 смертей, але експерти побоюються, що їх кількість може бути значно більшою. Лікарі та інші медичні працівники неодноразово попереджали, що система охорони здоров’я країни, яка протягом багатьох років стикається з нестачею медикаментів та обладнання, погано оснащена для вирішення спалаху у випадках епідемій.

"У Венесуелі пандемія COVID-19 лише дала більше підстав уряду для репресій та цензури критичних засобів масової інформації, попри те, що це одна з найбільш складних країн для преси в Латинській Америці", - сказала Наталі Саутвік, координатор програми у Південній та Центральній Америці для CPJ.

"У такий критичний момент, вільний потік правдивої інформації може показати різницю між життям і смертю для багатьох людей, і вільна преса є життєво важливою для того, щоб інформація могла дістатись до тих, хто її потребує", - сказала Саувік в "Аль-Джазірі".

Чоловік у масці на обличчі, щоб запобігти поширенню коронавірусу, ходить нетрями у Каракасі, Венесуела [Ariana Cubillos / AP Photo]


Пресорганізації на зразок "Репортерів без кордонів" кажуть, що клімат для журналістів був надзвичайно напруженим з моменту початку політичної кризи у 2016 році та ще більше посилився з 2017 року, внаслідок чого були численні свавільні арешти та насильство над журналістами. За останні роки багато венесуельських журналістів виїхали з країни через небезпеку та погрози.

Правозахисні групи також попереджають, що деякі чинні закони використовуються як інструмент уряду для свавільного арешту або притягнення до відповідальності незалежних журналістів. До них відносяться закон від 2010 р., який санкціонує будь-який зміст, "який ставить під сумнів законно конституційну владу", а також закон від 2017 р. "пропаганду ненависті", притягнення до кримінальної відповідальності та ув'язнення усіх, хто "підбурює ненависть чи насильство на радіо, телебаченні, у друкованих видах або через соціальні медіа ". Громадські організації місцевої преси, такі як Redes Ayuda, попереджають, що "це спеціально прийнятий закон для виправдання будь-якого типу ув'язнення за висловлення власної думки".

Дарвінсон Рохас, журналіст-фрілансер, заявив, що спецпідрозділ поліції заарештував його 21 березня, оскільки він "висвітлював останні числа підтверджених випадків коронавірусу".

"Вони діяли жорстоко, зв’язали мені руки шнурками та накрили мені обличчя футболкою, в яку я був одягнений", - сказав Рохас "Аль-Джазірі".

"Вони приїхали до мене додому вночі, сказавши, що вони отримали анонімний телефонний дзвінок із зазначенням, що в моєму будинку людина, заражена COVID-19. Коли я намагався вийти на вулицю, щоб сфотографувати, спецпідрозділ заарештував мене. Потім, вони насильно увійшли в будинок і без пояснень вилучили чотири комп’ютери, два мобільні телефони та iPad. Вони погрожували та переслідували сусідів, які намагалися втрутитися. Під час цього інциденту постраждали кілька людей", - сказав Рохас.

Роджас був заарештований разом із батьками, яких того самого дня звільнили. Згодом його затримали у штабі міліції на 12 днів та відпустили 2 квітня.

Його звинувачують у "пропаганді ненависті" та "підбурюванні до скоєння злочинів" за його діяльність і наразі відкрито кримінальне провадження. Правозахисні та пресові організації попереджають, що судовий процес є незаконним та політично мотивованим, щоб перешкодити іншим журналістам повідомляти про пандемію.

Міський працівник у захисних засобах просить людей, які чекають на автобус, щоб підтримувати безпечну соціальну відстань, як захід для стримування поширення коронавірусу в Каракасі, Венесуела [Ariana Cubillos / AP Photo]


Венесуельські міністерства з питань зв'язку, внутрішніх відносин, правосуддя та миру не відповіли на запити Аль-Джазіри про коментарі наведених випадків.

У березні міністр оборони національних збройних сил Володимир Падріно Лопес заявив, що журналістам рекомендується виконувати свою роботу під час карантину.

"Звичайно, є галузі, які звільнені від цього указу, наприклад, сільське господарство, виробництво харчових продуктів, сфера охорони здоров'я та всі медичні працівники, які потребують відвідування медичних центрів та лікарень; сфера громадського транспорту; фармацевтичний сектор. Основні послуги: електроенергія, газ, вода; телекомунікаційний сектор; медіасектор", - сказав він, маючи на увазі загальнонаціональний карантин. "Це сфери, які звільнені від карантинних обмежень і можуть пересуватися, вранці йти на роботу, а вдень повертатися додому".

Але правозахисні групи кажуть, що це не так.


"Політика систематичного контролю"

Нещодавно Redes Ayuda опублікував звіт, в якому виклав усі відомі випадки несанкціонованих затримань журналістів, які повідомляють про COVID-19.

Луїз Серрано, генеральний координатор Redes Ayuda, сказав "Аль-Джазірі", що якщо журналістам не дозволяють звітувати, "уряд порушує не лише їхнє право на працю, а й право людей на інформування, що важливо у розумінні масштабів пандемії".

Він додав, що "ця цензура є частиною систематичної політики контролю над населенням, контролюючи все в житті людей - від інформації, яку вони отримують, до їжі, яку вони їдять, - що створює населення, яке звикло до диктатури".

Чоловік у масці на обличчі у час поширення коронавірусу тягне дитячу коляску, наповнену порожніми пляшками, він йде до схилу гори, щоб набрати воду в Каракасі, Венесуела [Ariana Cubillos / AP Photo]


Серрано заявив, що його затримали 6 квітня, коли він отримував маски, рукавички та дезінфікуючий засіб від імені Redes Ayuda, який надавав комплекти захисту для венесуельських журналістів. Серрано сказав Al Jazeera, що поліцейські обшукували його, бо хотіли перевірити, чи він не "незаконний продавець". Коли він заперечив, поліцейські насильно перевезли його до відділення, де йому одягнули кайданки та допитували близько двох годин. Згодом журналіста звільнили.

Ернандес хвилює, що ці інциденти можуть призвести до протидії пресі не лише у Венесуелі, а й в регіоні в цілому.

"Венесуельці не мають уявлення про те, що відбувається в країні", - сказала вона. "Все це дуже небезпечно не тільки для Венесуели, але і для навколишніх країн".

 

за матеріалами Aljazeera


05.05.2020 1057
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

305
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1701
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3154
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1140
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1163
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1202 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

239

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1116

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

933

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

413
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

325
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2488
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1238
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1313
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

547
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15177
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7478
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

329
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

634 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

463
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

382
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

472