
З цього понеділка у міській стоматологічній поліклініці не надають більшість безоплатних послуг мешканцям міста, відповідно до затвердженої «Міської цільової програми профілактики та лікування стоматологічних захворювань у дітей та окремих категорій дорослого населення м. Калуша на 2018 рік".
У калушан, яких міська рада «захистила» цією програмою, є альтернатива: або заплатити за послугу самостійно, або ж записатися на чергу. Безоплатно не можна отримати навіть невідкладну допомогу. І оскільки у такому випадку в черзі не почекаєш, то треба або платити, або шукати лікаря деінде, пише Фіртка з посиланням на Вікна.
Нагадаємо, з 17 вересня Калуська стоматологічна поліклініка працює як комунальне некомерційне підприємство і всі послуги тут є платними. Їхня вартість розрахована відповідно до видатків підприємства, тарифи на послуги затверджені прейскурантами. Платити за послуги має або сам пацієнт офіційно в касу, або міський бюджет, якщо йдеться про мешканців міста, які підпадають під дію міської програми. А тут справді багато категорій пацієнтів і широкий спектр послуг, що донедавна було предметом особливої гордості міської влади, яка через програму полегшує фінансовий тягар на людей.
Зокрема, за програмою з бюджету має фінансуватися надання ургентної допомоги мешканцям міста, щоправда, йдеться лише про зняття больового синдрому, та допомогу без дороговартісних матеріалів. Безкоштовно стоматологічну допомогу за програмою мали б отримати і діти віком до 18-ти років. Це профілактичні огляди, лікування, хірургічні та ортопедичні послуги. У повному обсязі міський бюджет зобов’язався фінансувати і стоматологічну допомогу учасникам АТО.
Щоправда, все у бюджетному варіанті, без дороговартісних матеріалів. Пільгові категорії громадян, включаючи і пенсіонерів, а їх у місті загалом є близько 25 тис. осіб, мали б отримати безкоштовно стоматологічну допомогу на 370 гривень на рік (вартість однієї простої пломби) і ще 850 гривень – на пільгове протезування (це вартість одного простого протезу).
Але, як виявилося, програма працювала всього півтора місяця. І станом на 2 листопада кошти на більшість напрямків закінчилися. Загалом на програму до кінця року заклали 800 тис. гривень. Як повідомив головний лікар стоматполіклініки Василь Рогів, станом на 2 листопада використано понад 613,5 тис. гривень. За деякими напрямками програму вже перевиконали.
Зокрема, на невідкладну стоматологічну допомогу, яку мають безплатно отримувати усі мешканці міста, заклали 90 тис. гривень, станом на 2 листопада використали майже 200,3 тис. гривень. Тобто понад 110 тис. гривень не були забезпечені програмою.
На надання терапевтичної стоматологічної допомоги дітям заклали всього 110 тис. гривень. Реально станом на 2 листопада використано понад 138,5 тис. гривень, значить 28,5 тис. гривень не забезпечені програмою.
На терапевтичні послуги пільговим категоріям калушан – до 370 гривень на рік – із закладених у програмі 120 тис. гривень, використано понад 87 тис. гривень, на послуги учасникам АТО – із передбачених 110 тис. гривень використали майже 92 тис. гривень. Але, по суті, фінансування, яке не використали за цими напрямками, пішло туди, де коштів не вистачило.
Загалом, за словами Василя Рогіва, гроші залишилися лише на ортопедичну допомогу – відділ давно працює як госпрозрахунковий (використано 123 тис. гривень і закладених 210 тис. гривень), на рентген (міська рада на жовтневій сесії передбачила 25 тис. гривень) і на заробітну плату медичних працівників, яких відряджають для роботи у комісіях при військкоматі (125 тис. гривень).
Фактично, за винятком ортопедичного відділення, всі інші або вичерпали усі кошти (хірургія, дитяча стоматологія), або ж значно «перебрали» їх: доросла терапія надала послуг пільговикам на майже 256 тис. гривень, а програмою за різними напрямками було передбачено близько 206 тис. гривень.
Саме через відсутність фінансування, пільгові категорії калушан більше не можуть отримати безплатні послуги, які їм були обіцяні міською владою. З понеділка їх записують у чергу, або треба платити.