У Калуші переселенці вчили українську і виготовляли ляльку-травницю

У Калуші відбулися безкоштовні уроки із поліпшення рівня знань української мови. Проте у центрі уваги не тільки навчання, але й психологічна реабілітація та майстер-класи.

Про це інформує Фіртка з посиланням на Вікна.

Волонтерка організації "Чисті серця" Марта Галкіна розповіла, що проєкт має на меті не тільки фахово вивчати українську мову, але й українську історію і традиції бойківського краю. Ідея спільно виникла у волонтерів та міської влади.

Однією із ключових проблем є мовне питання. Побутує думка, коли людина спілкується українською, то вона із західної України. Проте мова повинна бути для всіх, а не для окремого регіону, вважає Марта Галкіна і заохочує людей вчитися:

"Ми хочемо піти на випередження, щоб у людей не було конфліктів на мовному ґрунті. Хочемо запропонувати вчити українську  мову, адже це урізноманітнить побут, життя і дасть новий привід для знайомств".

Проєкт має на меті сприяти кращій адаптації гостей міста, які втекли з регіонів, охоплених війною, в україномовному соціумі.

На заняттях вимушені переселенці мали і можливість поспілкуватися з психологом Іванною Гриців та послухати лекцію про західноукраїнські землі у контексті історії України від вчительки ліцею №3 Лідії Микитин. Родзинкою став майстер-клас з виготовлення ляльки-травниці.

За словами керівниці гуртка художньої вишивки Центру художньої творчості дітей, юнацтва і молоді Марти Воробель, такий хенд-мейд може стати чудовим оберегом, частиною інтер'єру або ж просто іграшкою. А сухі трави, які містяться всередині ляльки, — лаванда, чебрець, м'ята, васильки, — сприятимуть хорошому сну та заспокоєнню.

Жителька Миколаєва Ольга у мирний час працювала в університеті кораблебудування. До Калуша приїхала на запрошення знайомих, які люб’язно надали житло. Тут перебуває з сестрою, мамою та племінниками. Чоловік і дорослі діти залишилися у Миколаєві. Жінка розповідає, що евакуюватися вдалося з третього разу, адже ціни за дорогу зростали щодня з шаленою швидкістю:

"Спочатку ми дуже хвилювалися, не знали як доїхати, ціни змінювалися щодня. Починалися від 1000 грн, а в останній день нам сказали заплатити по 7000 за людину. А нас п’ятеро! Для нас це було нереально".

Все ж волонтери, знайомі знайомих, допомогли дістатися Калуша, не вимагаючи шалених коштів. Гостинним прийомом Ольга задоволена. Каже, що, опинившись тут, пригадала студентські роки, адже навчалася у Тернопільському педагогічному університеті:

"Свого часу нам декан показував західну Україну, її культуру. 30 років тому я була вражена. Вражена і тепер, як тепло приймають".

Найбільше за все жінка хоче, щоб настав мир:

"У всіх нас відбулася переоцінка цінностей. Те, що ти прокинувся, побачив сонце, встав і можеш ходити — це і є щастя".

Наступного разу заняття відбудеться на базі Калуського ліцею №7 за участі акторі молодіжного театру «ЛюбАрт» та його режисерки Люби Липовської.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Як під час воєнного стану працюють заклади культури Івано-Франківщини?

Перелік корисних чатботів, які допоможуть під час війни

Більшість мешканців західних областей не готові віддавати Крим та Донбас


28.03.2022 Іван Муканик 880
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17091
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1552
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1116
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2158
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3685
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1400

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1814

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

583

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1208

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1365
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

693
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24312
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

563
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

529
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

674
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1567
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

729
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7604
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

677
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1786 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

666
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

573