У Франківську презентували книгу про медичну допомогу на звільнених і тимчасово окупованих територіях Донбасу

Днями в Івано-Франківську відбулася презентація збірки аналітично-публіцистичних звітів «Жити всупереч: проблеми цивільного населення під час війни на Донбасі».

Серед авторів дослідження — викладачка кафедри внутрішньої медицини № 2 Івано-Франківського національного медичного університету Євгенія Бардяк, інформують у прес-службі ІФНМУ.

Книга містить шість самостійних описів різних ситуацій і проблем, з якими стикаються люди від початку воєнних дій на сході країни. Авторами кожного розділу є представники різних громадських організацій, котрі входять у Коаліцю «Справедливість заради миру на Донбасі». Звіт базується на вивченні відкритих джерел та глибинних інтерв’ю людей, що пережили масові обстріли, утримання в незаконних в’язницях, надавали чи отримували медичну допомогу на лінії вогню.

У збірці описано обстріли Маріуполя, прифронтового Бахмута, селища Трьохізбенка на Луганщині, наслідками яких стали десятки загиблих, показано долі, що їх зруйнували обстріли. Окремо дослідники охопили особливості функціонування однієї з найбільших мереж незаконних місць несвободи групи швидкого реагування «Бетмен». Через руки представників цього організованого збройного формування пройшли сотні ні в чому не винних чоловіків і жінок.

Один із розділів присвячено вивченню доступу до медичної допомоги обабіч лінії розмежування, автором якого є викладачка кафедри внутрішньої медицини № 2 Івано-Франківського національного медичного університету, голова ГО «Молода Просвіта Прикарпаття» Євгенія Бардяк. Вона досліджувала, як мають надавати медичну допомогу відповідно до міжнародного права та національного законодавства. Також опрацювала інтерв’ю з респондентами, серед яких є викладачі медичного вишу, які були призвані на службу в 2015 році, — Михайло Глагович, Назарій Слюсаренко, Ярослав Семкович. Вони особисто знають про наявні проблеми в доступі до належного лікування.

«Протягом трьох років члени Коаліції, куди входить і «Молода Просвіта Прикарпаття», документують злочини, що вчиняються у ході війни на Донбасі, — розповідає співавторка звіту Євгенія Бардяк. — Ми виокремили ті проблеми, що поки не описувалися іншими, але хвилюють багатьох людей. Це і обстріли Маріуполя, Бахмута, Трьохізбенки, і катування в окремих незаконних місцях несвободи, і складнощі з отриманням медичної допомоги».

У звіті, зокрема, розкрито тенденцію медичної міграції між окупованою і неокупованою територіями. Як зазначається, багато якісної діагностичної апаратури та кваліфікованих спеціалістів залишилися в Донецьку, тому люди з прифронтових територій та сусідніх областей часто їдуть за лікуванням на непідкронтрольну українському уряду територію.

Книга також відображає, наскільки важким та суперечливим є життя людей на Донбасі. Частково описані проблеми обабіч лінії розмежування, втрати цивільного населення з обох сторін.
Один із респондентів доцент кафедри дитячої хірургії ІФНМУ Михайло Глагович пригадав, що до них під час чергувань у 2015 році приходило багато цивільних, серед яких, найімовірніше, були і мешканці окупованих територій.

З повною версією звіту можна ознайомитися на сайті Коаліції за цим посиланням.

Крім того, співавтори звіту закликають тих, хто знає факти порушень під час війни на Донбасі, виходити на зв’язок з правозахисниками через спеціальну форму на сайті Коаліції. Внесок кожного має значення на шляху до досягнення справедливості.

Презентація звіту була організована ГО «Молода Просвіта Прикарпаття» і відбулася у рамках проекту «Уповноваження громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується Коаліцією «Справедливість заради миру на Донбасі» та громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) і Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) за підтримки Федерального уряду Німеччини.


02.10.2018 703
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12531 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1450
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

784
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5952
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1638
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1490

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

558

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1387

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1197

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1100
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

448
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

574
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1491
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

524
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

797
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5838
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12922
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

442
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

413
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

727 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1179