У Брошнів-Осаді планують створити музей терору (фото)

Днями у Брошнів-Осаді в Народному домі провели науково-практичну конференцію.

Депутати обласної ради, заступник голови районної ради, представники влади Брошнів-Осадської ОТГ, громадські діячі, науковці, історики, митці, свідки тих страшних подій, їхні родичі та інші небайдужі жителі об’єднаної територіальної громади зустрілися, щоб обговорити та виокремити основні завдання, повідомляють на сторінці громади.

Як наголосив голова Брошнів-Осадської ОТГ Назарій Іванів, створити музей пам’яті про ті страшні часи сталінських репресій і переслідувань - його святий обов’язок перед родиною і перед Україною. У 1946-47 рр. разом з іншими українцями були виселені його бабуся, дідусь і тітка, а мама уже народилася на засланні.

«А ще, окрім відновлення історичної справедливості, історичної пам’яті, це місце людських поневірянь неодмінно зацікавить туристів, - переконаний Н.Іванів.

Він також відзначив, що у Брошневі-Осаді ще й досі залишився один із «бараків», де був пересильний пункт, а це хоч і мовчазний, та дуже вагомий свідок історії. Місце, звідки «починалася дорога в Сибір», вимолене і скроплене гіркими сльозами. Саме там у нелюдських умовах тримали українців, яких сталінський режим прирік на поневіряння чи навіть смерть.

Начальник районного управління культури Володимир Борович висвітлив історичні факти про пересильний пункт у Брошневі-Осаді, де утримували близько 500 чоловік, та запросив до слова очевидців тих подій. Очільник районного управління культури захід побудував так, щоб викристалізувалося логічне бачення послідовних дій, спрямованих на реалізацію задуманого.

Заступник директора навчально-наукового юридичного інституту Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Олег Вівчаренко пригадав, як ще зовсім маленьким, у чотири роки, потрапив у пересильний пункт.

«Ми дещо припізнилися, бо вже мало є тих людей, які можуть щось розповісти, дати свідчення, тому варто поспішати», - наголосив О.Вівчаренко. Про страшні поневіряння розповів і Богдан Маланій. Він пригадав, як уже з пересильного пункту людей відправляли у концентраційні табори. Ця так звана «мандрівка» у «товарняках» тривала півтора місяця. Українці не витримували і помирали від спраги, голоду та хворіб. Про місце пам’яті говорили депутат Брошнів-Осадської ОТГ Володимир Савчук, підприємець Роман Новицький, голова Брошнів-Осадського осередку братства ОУН-УПА Григорій Mостиський.

Заслужений діяч мистецтв України, доцент Української академії друкарства Володимир Ропецький акцентував увагу на тому, що ми не повинні в скорботі плакати над минулим, а говорити про силу духу української нації та показати винуватця цього злочину.

Депутат обласної ради, професор кафедри теорії та історії держави і права Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Сергій Адамович наголосив, що цей музей - пересильний пункт – унікальна річ не тільки для громади чи Прикарпаття, але й для всієї України, бо аналогічних комплексів у нашій державі немає.

«Це місце пам’яті буде працювати, бо Брошнів-Осада - зручне місце для туристів. А це дуже важливо. Я вірю, що цей комплекс буде», - наголосив С.Адамович.

Фотогалерея


06.03.2018 1246
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1910
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

440
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14417 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1673
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

949
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6323

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

724

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1541

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1344

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1227
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

580
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

733
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1644
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

663
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

954
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5998
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14064
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

336
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

634
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

553
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

869 2