Ціннісний простір для туризму: чи рухається Івано-Франківськ у вірному напрямку?

Чи має Івано-Франківськ сьогодні шанс стати ціннісним простором для розвитку туризму?

Вказане питання ставлять собі сьогодні чимало свідомих мешканців нашого міста. І це логічно. Адже туризм – це нові інвестиції, нові можливості для бізнесу і заробітку. Так, лише за рік, що минає, завдяки туристам до Івано-Франківська за найбільш скромними підрахунками надійшло щонайменш 116 мільйонів гривень інвестицій.

Сьогодні можна впевнено сказати, що місто вже зробило і продовжує робити чималі кроки в напрямку перетворення на такий простір. Безкоштовні тематичні екскурсії містом, активні реставраційні роботи, зокрема, використання старовинних елементів декору у реконструкції вулиць та будівель, реставрація, в тому числі силами ентузіастів і волонтерів, історичних дверей, вікон, ліпнини, – все має на меті одне: створити простір, який підніме цінність Івано-Франківська, допоможе залучити до нашого міста більше поціновувачів історичних та культурних цікавинок, перетворивши його з транзитного туристичного міста на місто – центр туризму.

Разом з тим, варто зауважити: сучасний турист – досить вибагливий. Йому сьогодні недостатньо лише споглядати пам’ятки старовини. Сучасний турист потребує розвиненої інфраструктури – для проживання, харчування та розваг.

Саме тому важливо, щоб процес збереження Івано-Франківська історичного не гальмував розвиток міста сучасного.

В Європі давно вже винайшли способи, як забезпечити такий симбіоз. Тож навряд чи нам доведеться винаходити в цьому плані велосипед.

Основних тенденцій – дві.

Перша передбачає пристосування історичних будівель для сучасних туристичних, бізнесових та інших потреб. Зокрема, облаштування у таких будівлях сучасних готелів, бізнесових та розважальних центрів, навіть паркінгів, проте з обов’язковим збереженням зовнішнього вигляду – фасаду, елементів декору.

В Івано-Франківську сьогодні також є вдалі приклади такого поєднання історичної форми та сучасного змістовного наповнення. Напевно, найяскравіший – це Фортечна галерея «Бастіон», розташована всередині відреставрованого колишнього так званого першого бастіону Станіславської фортеці. Його іноді ще називають Бастіоном Андрія Первозванного.

Довгий час про те, що в нашому місті є пам’ятки фортифікаційної архітектури, знало лише обмежене коло фахівців. Зовнішні фортечні мури бастіону боязко ховалися у темних, загиджених закутках між будинками, а їх внутрішній двір рясно поріс травою та чагарниками. Сьогодні завдяки вдало проведеній реставрації та розумному розпорядженню внутрішніми площами бастіон став однією з найяскравіших і найвідоміших атракцій Івано-Франківська та Прикарпаття в цілому. Саме тут відбувається чимало цікавих фестивалів та свят – таких, як, скажімо міжнародний фестиваль «Свято ковалів», завдяки якому і сам Бастіон, і місто Івано-Франківськ стали відомими далеко за межами України.

Ще один приклад вдалого використання історичних будівель для сучасних цілей – Пасаж Гартенберг. Старовинний пасаж перетворився сьогодні на сучасний центр розваг, у якому при цьому вдалося зберегти шарм та вишуканість, притаманні початку ХХ століття. Дуже ймовірно, що саме таким – вічно молодим і сучасним – воліли бачити своє творіння через 100 років після будівництва брати Ігнаці і Давид Гартенберги.

Інша тенденція – будівництво нових сучасних будинків, у яких гармонійно поєднуються фасади історичних будівель або їх елементи. При такому поєднанні турист, мандруючи історичними вуличками міста споглядає, переважно те, що бачить на рівні очей – охайні відреставровані або ревалоризовані старовинні фасади. При цьому сучасні будівлі настільки гармонійно вписуються в історичний краєвид, що й, на перший погляд, навіть не кидаються в вічі в той час, як загалом місто розвивається, набуваючи сучасного вигляду.

Вдалі приклади такого поєднання також є в Івано-Франківську. Ну, скажімо, будинок Артура Бернса, більш відомий своєю чарочною, яка вже встигла стати улюбленим місцем дозвілля місцевих мешканців та гостей міста. Ще з десяток років тому мало хто чув, що відомий американський фінансист, консультант президента США Дуайта Ейзенхауера з економіки Артур Бернс народився і жив в Івано-Франківську (на той час – Станіславові). Втім, сьогодні завдяки в тому числі старанням архітекторів, вдалому поєднанню історичного та сучасного про ще одну яскраву постать в історії міста знають чи не всі іванофранківці і залюбки діляться цікавинкою з гостями. А пошук імпровізованих монет на бруківці навколо пам’ятника Артурові Бернсу під стінами будинку стало однією з розваг місцевої малечі.

Є й третя концепція – своєрідне поєднання перших двох. Такою, зокрема, стала ревалоризація варного цеху колишнього пивзаводу. Відбудована будівля найстаршого у місті підприємства не лише змінила своє змістовне наповнення, приваблюючи сотні поціновувачів швидкої їжі, а й органічно вписалася в цілий архітектурний ансамбль сучасного офісного центру.ф

Івано-Франківськ розвивається. І це історична закономірність. Розвиток – це життя міста. Відсутність розвитку веде до занепаду. Проте, розвиваючи, розбудовуючи наше місто, варто не забувати про спадщину наших пращурів, берегти й примножувати її, створювати умови для симбіозу старовинного і сучасного. Сьогодні саме такі міста приваблюють туристів. Адже, як вже зазначалося, сучасний турист – вибагливий. Він прагне не лише подивитись на атракції, а й мати достатній рівень комфорту та безпеки. Тому рухатись є куди. Головне, щоб рух був у вірному напрямку…

Партнерський матеріал


11.01.2022 942
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2498
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19705
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1755
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1237 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2272
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3892

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

157

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2017

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

702

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1319
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

386
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

914
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24410
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

646
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

617
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

755
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1648
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8069
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

507
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

787
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2064 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

743