Трансплантація органів в Україні під час воєнного стану: що відомо

За даними Всесвітньої організації охорони здоровʼя, щороку у світі проводять 150 000 органних трансплантацій.

Тобто, кожних три хвилини на планеті методом трансплантації рятують життя людини.

Про це розповів генеральний директор Українського центру трансплант-координації (УЦТК) Дмитро Коваль в ефірі «Єдині новини», передає Фіртка.

В Україні успішні трансплантації нирки й печінки провели в 70-х роках. А у 2001 році успішно пересадили серце. Після ухвалених у грудні 2019 року важливих законодавчих змін трансплантація в Україні отримала «нове дихання».

Зазначено, що останні три роки, попри пандемію і війну ця сфера активно розвивається. За три роки провели понад тисячу трансплантацій.

Зі слів фахівця, це відбувається за великим бажанням великої групи людей, яка довго і сумлінно працювала над тим, щоб в Україні зʼявилася можливість трансплантації. Починаючи від міністра Зоряни Скалецької продовжуючи міністром Степановим, а зараз Віктором Ляшком.

"Це команда Міністерства охорони здоровʼя, яка сформувала певні правила трансплантації. Створення українського центру трансплант-координації стало можливим завдяки великому бажанню лікарів. Це не один-два лікарі, а це десятки лікарів у кожному закладі охорони здоровʼя. Звичайно, що трансплантацій зараз побільшало і велика подяка за це родинам наших донорів.

На жаль, не всі люди обізнані стосовно важливості та особливостей трансплантології. Фахівці постійно ведуть боротьбу з міфами, які повʼязані з цим", - каже спеціаліст.

Як зазначив Дмитро Коваль, міфи про трансплантацію є різні. В тому числі трансплантологія, на жаль, є складовою сьогоднішньої гібридної війни російської федерації проти України. Вкидається багато різної інформації.

"Один з найпоширеніших міфів є, що не треба давати згоду, бо лікарі будуть знати, що пацієнт дав згоду і будуть якось за тобою «полювати». Але це не правда.

Інформацію про згоду стати донором вноситься у державну інформаційну систему трансплантації. Той трансплант-координатор, який прийняв цю заяву бачить лиш тих осіб в системі, від яких прийняли таку згоду. В іншому закладі трансплант-координатор цієї інформації не побачить.

Навіть, якщо припустимо на якомусь адміністративному рівні побачили таку інформацію, то вона буде все одно не корисною. Тому, що зіставлення донор-реципієнт відбувається за великою кількістю критеріїв.

Ці критерії не паспортні, а клінічні. Тобто потрібно знати біологічний паспорт і донора, і реципієнта та багато чого іншого. Якщо всі ці «зорі сходяться», то формується пара", - пояснив Коваль.

Водночас генеральний директор УЦТК наголосив, що є обовʼязкова процедура діагностики смерті мозку. Яка є необхідна лікарям, щоб зрозуміти, чи можна ще щось зробити для порятунку життя. Це в першу чергу.

"Якщо визнається, що лікарі безсилі й допомогти цій людині не можливо, то запускається процедура. В результаті лікарі розуміють, що зміни, які настали в організмі людини, не зворотні та мозок помер.

Тільки після цього сповіщається трансплант-координатор, який може побачити цю інформацію", - резюмував фахівець.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


23.10.2023 1573
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1057
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

546
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

910
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1956
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3473
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2374 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

736

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

638

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

619

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10272
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1118
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5174
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

923
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2728
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1125
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

316
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

641
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

550
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

609
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

958 2