Топ обіцянок Луценка на посаді генпрокурора України (інфографіка)

Генпрокурор Юрій Луценко заявив із трибуни Верховної Ради, що піде у відставку через політичні маніпуляції під час розслідування справи про вбивство радниці мера Херсона Катерини Гандзюк. Луценко запевнив, що тимчасова слідча комісія з розслідування справи про вбивство активістки буде неефективною.

«Слово і Діло» подивилося, наскільки ефективним був Луценко в кріслі генпрокурора за час каденції та як він виконував обіцянки щодо розкриття резонансних злочинів.

Луценко став генеральним прокурором України 12 травня 2016 року після того, як Верховна Рада попередньо ухвалила президентський законопроект, який дозволяє очолити ГПУ людині без юридичної освіти, а також без досвіду роботи в органах прокуратури. Цей законопроект, який був написаний безпосередньо під Юрія Віталійовича, підтримали 258 нардепів.

За два з половиною роки на посаді генпрокурора Луценко дав 118 обіцянок, з яких 21 виконав (17,7%), а 43 – провалив. Ще 54 запевнення він мав би виконати.

Багато провалених обіцянок Луценко пов’язані з намірами передати до суду розкриті злочини. У 2017 році генпрокурор заявив, що йому вистачить півроку, щоб завершити розслідування справи Гонгадзе. За словами генпрокурора, в слідства є важливі докази, «які не всім сподобаються».

Однак через півроку нам повідомили в Генпрокуратурі, що розслідування в кримінальному провадженні щодо організаторів та підбурювачів умисного вбивства Гонгадзе продовжується.

Також Луценко збирався завершити слідство в справі розстрілів на Майдані восени 2017 року. За його словами, команда прокурорів і слідчих доповідала про готовність до цього часу закінчити слідство. Трохи пізніше він підтвердив, що слідство завершиться до кінця осені. Але коли зазначений термін сплив, у Генпрокуратурі нам повідомили, що досудове розслідування триває, продовжують призначатись численні експертні дослідження.

До речі, поки в процесі виконання ще одна обіцянка Луценка щодо розслідування справи про розстріли на Майдані. Він заявив, що у 2018 році до суду буде передана справа президента-втікача щодо розстрілів на Майдані. Йдеться про заочне засудження Януковича за дії та накази, які призвели до насильства й розстрілів на Майдані.

Щодо справи Януковича про державну зраду, то, як і обіцяв генпрокурор, вона була передана до суду в першому кварталі 2017 року. За словами Луценка, президент-утікач сам підписав листа з проханням ввести на територію нашої країни контингент російських збройних сил, про що оголосив представник Росії в ООН. Відповідно, справа з підозри перейде в обвинувачення, коли ГПУ отримає стенограму з ООН та свідчення.

«Після цього вже в першому кварталі 2017 року український суд у встановленому законом порядку заочно зможе приступити до розгляду справи Януковича про державну зраду», – зазначив Луценко.

Цю справу Військова прокуратура передала до Печерського райсуду Києва в березні минулого року, вона досі розглядається в суді.

Серед гучних заяв Луценко невдовзі після призначення була й обіцянка завершити розслідування справи щодо Іловайської трагедії протягом шести місяців.

У вересні 2016 року в Генеральній прокуратурі України оприлюднили відеозвіт розслідування кримінального провадження за фактом ведення представниками влади та Збройних сил Російської Федерації агресивної війни проти України. Експерти визначили причини трагедії, частина результатів розслідування прокурорів була передана до суду. Але в грудні начальник управління спеціальних розслідувань Головного слідчого управління Генпрокуратури України Сергій Горбатюк заявив, що завершити розслідування щодо котлів у Іловайську та Дебальцевому має військова прокуратура.

Головний військовий прокурор України Анатолій Матіос повідомив, що розслідування подій під Іловайськом було поновлене в зв'язку із заявою народних депутатів щодо тодішньої недоцільності залучення бойової техніки для параду на День Незалежності. За словами Матіоса, щоб не було помилок і часткового сприйняття рішення суду, довелося здійснювати розслідування в кримінальному провадженні за фактом розв'язання й ведення представниками влади та ЗС РФ війни проти України.

Рік тому Луценко обіцяв, що до кінця 2017 року до суду передадуть справи Курченка та високопосадовців часів Януковича.

«Суд над Януковичем триває. До кінця року передамо до суду Курченка, Азарова, Арбузова, Захарченка, Клименка», – написав він у соцмережі, але досі ці справи не розглядаються в суді.

Вдалося Луценку до осені 2018 року завершити розслідування справи Надії Савченко.

«Що я можу зробити для неї? Швидше завершити слідство. Плануємо до осені передати справу на ознайомлення з матеріалами», – заявив він.

Нагадаємо, що 15 березня генпрокурор надіслав до Ради подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешту щодо нардепа Надії Савченко, яку підозрювали в замаху на державний переворот та підготовці теракту.

Уже на початку серпня СБУ та Генпрокуратура завершили слідство в справі щодо Надії Савченко та Володимира Рубана. Матеріали кримінальної справи були передані сторонам захисту для ознайомлення. Це підтвердив і адвокат Рубана Валентин Рибін.

У березні Луценко обіцяв передати до суду справи керівників операції в Княжичах, але на початок серпня фігуранти справи ознайомлювалися з матеріалами кримінального провадження.

Крім того, два з половиною роки тому Луценко заявляв, що зробить усе можливе для розкриття загибелі журналіста Павла Шеремета, але вбивство досі не розкрите.

Нагадаємо, Луценко заявив, що подасть у відставку.

 


06.11.2018 787
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

774
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

387
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14144 16
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1622
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

907
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6243

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

676

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1502

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1309

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1194
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

554
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

692
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1617
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

634
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

923
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5963
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13804
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

296
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

591
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

524
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

838 2