Стало відомо, хто заборгував збанкрутілим банкам майже 73 млрд грн

Аналітики R&D центру YouControl проаналізували дані Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо усіх позичальників, керівників та колишніх акціонерів виведених з ринку банків, які й досі не виконали свої зобов’язання з повернення боргів.

Загальна сума заборгованості перед фінустановами, які знаходяться в управлінні ФГВФО, складає 72,5 млрд грн.

Яким банкам та на які суми найбільше заборгували фізичні та юридичні особи і як вони між собою пов’язані — читайте в дослідженні YouControl, пише Фіртка.

Що рахували?

Заборгованість перед неплатоспроможними банками, які знаходяться в управлінні Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) станом на 01.07.2023 року становить 72,5 млрд грн. Трохи більше 95% від загальної суми боргу припадає на неповернуті кредити юридичних осіб. Наявність боргу серед фізичних осіб становить 4,6%. Інше приходиться на зобов’язання фізичних осіб як суб’єктів підприємницької діяльності. 

У списках боржників на офіційному сайті Фонд гарантування вкладів наявний 3621 запис серед 18-ти досліджуваних банків. 

На 3 банки припадає понад 98% від загальної суми неповернутих кредитів:

  • “Промінвестбанк” — 44,4 млрд грн.

  • “МР Банк” — 20,5 млрд грн. У порівнянні з даними ФГВФО на 01.04.2023 р., сума зобов’язань перед банком знизилась на 2,9 млрд грн.

  • “Златобанк” — 6,5 млрд грн.

Топ 20 боржників — юридичних осіб.

Сума боргу двадцятки найбільших боржників — юридичних осіб становить 41,8 млрд грн, що складає понад 57% від загальної суми заборгованості перед збанкрутілими установами. Боржники із найбільшою сумою неповернутих кредитів обслуговувались у двох банках — ПАТ "ПРОМІНВЕСТБАНК" та АТ "МР БАНК" (колишній АТ "СБЕРБАНК"). 

Акціонерами обох банків раніше були російські фінустанови з державною часткою понад 50%. На початку 2023 р. Фонд гарантування вкладів передав державі в особі державного підприємства “Національний фонд інвестицій України” їхні акції.

Більшість компаній пов’язані або були пов’язані з 11 фінансово-промисловими групами, що додані до інформаційно-аналітичної системи YouControl. При цьому до складу 5 ФПГ входять/відносяться по декілька учасників рейтингу (фінансово-промислова група — у загальному сенсі це сукупність компаній із фінансової та/або промислової сфер, які належать до одного чи групи кінцевих бенефіціарних власників та здійснюють взаємодію між собою для досягнення спільних цілей, таких як отримання фінансової вигоди чи оптимізація виробничих процесів). Надалі ми вживатимемо цей термін або “ФПГ”, “група”.

Великий агрохолдинг та банкрутство

Найбільша сума непогашених зобов’язань, а саме: 7,4 млрд грн, що становить трохи більше 10% від загальної суми заборгованості всіх 18-ти неплатоспроможних банків, значиться у ТОВ "МРІЯ АГРОХОЛДИНГ". Ця юрособа входила до агрохолдингу “Мрія”. Компанію заснували у 1992 р. Іван та Клавдія Гути. Пізніше до них приєдналися їх сини Андрій та Микола. 

В матеріалі “Економічної правди” говориться, що у 2014 р. холдинг оголосив технічний дефолт. Сукупна заборгованість "Мрії" перед усіма фінансовими кредиторами з урахуванням гарантій, наданих пов’язаним з сім’єю Гут компаніям, на момент оголошення дефолту, становила близько $1,3 млрд. У січні 2015-го операційний контроль над агрохолдингом перейшов кредиторам, які обрали нове керівництво. У серпні 2018 р. "Мрія" реструктуризувала заборгованість на $1,1 млрд (передбачалося списання понад 70% боргу).

Восени 2018-го саудівський інвестфонд SALIC придбав агрохолдинг “Мрія” та в 2019 р. об’єднав його зі своїми іншими українськими активами в Continental Farmers Group (CFG). Після дефолту агрохолдингу “Мрія” декілька разів змінювався склад учасників ТОВ "МРІЯ АГРОХОЛДИНГ". На даний момент співвласниками компанії є ТОВ " АГРОПРОДУКТ 2 ", бенефіціаром якого є Дмитро Гаврилко з Тернопільщини та кіпрська компанія МРІЯ АГРО ХОЛДИНГ ПАБЛІК ЛІМІТЕД.

Ще одна компанія з рейтингу ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "АГРІ - ТРЕЙД"  також була пов’язана зі збанкрутілим агрохолдингом “Мрія”. У період з листопада 2009-го до липня 2010-го її очолював син засновника “Мрії” Івана Гути — Микола. Також певний час бенефіціаром компанії значився Крістакіс Іаковідес. Людина з ідентичним ПІБ — громадянин Кіпру, який також був бенефіціаром ТОВ "МРІЯ АГРОХОЛДИНГ". Нині обидві компанії знаходяться у стадії банкрутства.

ФПГ “Азовмаш” та сімейні зв’язки 

Другу та третю сходинку серед найбільших боржників займають ПРАТ "АЗОВЕЛЕКТРОСТАЛЬ" та ПРАТ "АЗОВЗАГАЛЬМАШ" відповідно. Обидві компанії входять до складу фінансово-промислової групи “Азовмаш”, яка об’єднує машинобудівні підприємства, що спеціалізуються на випуску обладнання для гірнічно-металургійного комплексу, цистерн-вагонів, портових кранів, котлів, паливозаправників тощо. Ключовими особами фінансово-промислової групи є вдова засновника групи компаній Олександра Савчука — Світлана Савчук та чоловік її доньки — Тарас Поліщук. Компанії зареєстровані на тимчасово окупованій території в Маріуполі. Загальна сума боргу обох підприємств складає майже 5,5 млрд грн.

Мільярдні борги та керування сотнями компаній

В рейтингу також фігурує компанія ТОВ "СНАБТРЕЙДКОМПАНІ". Розмір її боргу перед “Промінвестбанком” складає 2,4 млрд грн. Керівником та учасником компанії значиться Владислав Мельохін. Особа з таким ім’ям та прізвищем фігурує як керівник та учасник ще понад 200 компаній в Україні, які зареєстровані в різних регіонах та працюють в різних сферах діяльності. Раніше учасником компанії був Сергій Гончаров з Донецька. Згідно з матеріалами судової справи №905/2508/15, ТОВ "Шляхове будівництво “Альтком", що посідає 5 місце в рейтингу, було поручителем ТОВ "Снабтрейдкомпані" перед “Промінвестбанком” за договором про відкриття кредитної лінії.

“Альтком”, Тісленко та Колесніков

Компанія ТОВ "ШЛЯХОВЕ БУДІВНИЦТВО "АЛЬТКОМ" входить в однойменну фінансово-промислову групу компаній “Альтком”. Ключовою особою цього ФПГ є Олександр Тісленко. Діяльність компаній охоплює весь цикл від виробництва сировини до будівництва та ремонту автомобільних доріг. Активний розвиток фінансово-промислової групи припав на 2010-2012 рр., коли вона отримала мільярдні замовлення на будівництво інфраструктури до “Євро-2012”. За інформацією видання my.ua, все це відбулось за протекції тодішнього віце-прем'єр-міністра з питань підготовки до “Євро-2012” Бориса Колеснікова. За період 2008-2022 рр. компанія уклала державних договорів на 27,5 млрд грн

Якщо аналізувати присутність ТОВ "Шляхове будівництво “Альтком" в переліку боржників виведених з ринку банків, то воно двічі фігурує в “Промінвестбанку” та двічі як боржник АТ “Златобанк”. Загальна сума заборгованості перед двома фінустановами становить 2,8 млрд грн.

Солодкі борги “АВК”

До найбільших боржників виведених з ринку банків також увійшли 2 компанії зі складу фінансово-промислової групи з виробництва солодощів “АВК” — ПРАТ "КОНДИТЕРСЬКА ФАБРИКА "АВК" М. ДНІПРО" та ПРАТ "АВК". Остання фігурує в рейтингу двічі — як боржник “Промінвестбанку” та як боржник “МР Банку”. Загальна сума заборгованості цих підприємств складає 5,3 млрд грн. Власниками компаній є екснародний депутат України у 2002-2006 рр. Володимир Авраменко та колишній міністр аграрної політики та харчових продуктів Автономної Республіки Крим Віктор Кравець. 

Костянтин Григоришин і ФПГ “Енергетичний стандарт”

Боржник “МР Банку” на суму понад 2 млрд грн — підприємство ПрАТ "ЗАПОРІЖТРАНСФОРМАТОР", акції якого на початку листопада 2022 р. були відчужені на користь держави і їх управління передано Міністерству оборони. Раніше компанія входила до складу ФПГ “Енергетичний стандарт”, ключовою особою якої є Костянтин Григоришин. Основним напрямком діяльності компанії є виробництво трансформаторного та реакторного обладнання. У жовтні 2019 р. Господарський суд порушив справу про банкрутство юрособи.

В червні 2022 р. Господарський суд міста Києва відкрив провадження у справі про банкрутство компанії ДП "КРАЙ ПРОПЕРТІ", що посідає 8-ме місце у рейтингу боржників та має непогашену заборгованість у 2,1 млрд грн у “МР Банку”. Права на дочірнє підприємство "КРАЙ ПРОПЕРТІ" належать Олексію Каргаполову. Людина з таким ім’ям і прізвищем  очолює кілька компаній, що входять до складу міжнародного диверсифікованого виробника молочних продуктів — фінансово-промислової групи “MLK Foods”. А от ключовою особою ФПГ "MLK Foods" є Анатолій Юркевич, який до вересня 2020 р. виступав бенефіціаром компанії "КРАЙ ПРОПЕРТІ".

Російський машинобудівний холдинг “Група ГМС”, що контролюється Володимиром Лук’яненко та Віктором Цоєм, представлений в рейтингу найбільших кредиторів двома компаніями — АТ "СУМСЬКЕ МАШИНОБУДІВНЕ НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ" та ТОВ "СУМСЬКЕ МАШИНОБУДІВНЕ НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ". На сьогодні бенефіціаром обох компаній значиться Володимир Матвійович Лук’яненко. Особа з таким ПІБ за даними ЗМІ, є батьком співвласника “Групи ГМС” Володимира Володимировича Лук’яненка. Останній до певного часу був бенефіціаром обох компаній. Крім того, Володимир Матвійович Лук’яненко з травня 2023 р. входить до переліку фізосіб, до яких застосовуються санкції РНБО.

Нусенкіс і фінансування сепаратистів у Донецьку

До двадцятки найбільших боржників — юридичних осіб — станом на 01.07.2023 р. увійшли 2 компанії, що мали або мають відношення до “Групи Віктора Нусенкіса”, ключовою особою якої є російський підприємець Віктор Нусенкіс. Це ПрАТ "ЯСИНІВСЬКИЙ КОКСОХІМІЧНИЙ ЗАВОД" та ТОВ "САВІ". Учасником ТОВ "САВІ" є ліберійська компанія “Tulsa International Inc”, що за даними ЗМІ, відома як засновниця концерну “Енерго” (ліквідували у 2004 р.) ексгенпрокурора Геннадія Васильєва і підприємця Віктора Нусенкіса. Останнього Служба безпеки України викрила у фінансуванні сепаратистів на Донбасі. На кінець 1 кварталу 2021 р. акціонерами ПрАТ "ЯСИНІВСЬКИЙ КОКСОХІМІЧНИЙ ЗАВОД" були ТОВ "ГРУПА "ЕНЕРГО" та ДП "ДОНСТІЛ". Бенефіціаром, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), значиться громадянин Греції Елефтеріадіс Георгіос. Водночас, кіпрську компанію БЕРКАМП ХОЛДІНГС ЛІМІТЕД, яка прямо та опосередковано присутня в структурі власності обох компаній, ЗМІ пов’язують із Віктором Нусенкісом. 

Зв’язки з футбольним клубом і парламентом

Власником близько 30% акцій ПрАТ "Футбольний клуб “Чорноморець”, що заборгувало “МР Банку” 1,5 млрд грн, є екснародний депутат України Леонід Клімов. Він разом із Аркадієм Шнайдером є ключовими особами ФПГ “Примор'є”, що об’єднує понад 100 компаній на півдні країни. Підприємства працюють у сферах нерухомості та торгівлі, а також представлені у туристичній та готельній сферах.

До рейтингу потрапили 2 компанії, що працюють у сфері альтернативної енергетики — ТОВ "ВІТРЯНИЙ ПАРК ЛУТУГИНСЬКИЙ" та ТОВ "ВІТРЯНИЙ ПАРК КРАСНОДОНСЬКИЙ". Згідно з ЄДР, бенефіціаром обох компаній є Едуард Мкртчан. Особа з таким ім’ям та прізвищем — син ексгенерального директора корпорації "Індустріальний союз Донбасу" Олега Мкртчана. Зазначені компанії Рух ЧЕСНО пов'язує з народним депутатом України 8-9 скликань Максимом Єфімовим. У травні 2022-го він увійшов до складу депутатської групи “Відновлення України”, що складається переважно з депутатів від ексфракції ОПЗЖ та вихідців із групи “Довіра”.

До рейтингу також потрапила компанія ТОВ "ІНТЕР-ГТВ" з боргом майже 1,5 млрд грн перед “МР Банком”. Компанія входить до складу ФПГ “Втормет Інвест”, основним напрямком діяльності якої є збір, заготівля та торгівля металевими відходами та брухтом. Бенефіціаркою компанії виступає Есламі Мар'ям Зеінлабедін. За даними ЄДР, Есламі зареєстрована за однією адресою з Мохаммадом Хані Омраном Алі, який є учасником ТОВ "ІНТЕР-ГТВ"Медіа писали, що Мохаммад у 2012 р. продав частку в компанії "Євро Фінанс ЛТД" кіпрському офшору Citrullus Trading, пов’язаного із сином Юрія Іванющенка — Арсенієм.

“Кримський слід”

Замикає рейтинг боржників-юросіб збанкрутілим банкам кримська будівельна компанія ТОВ ФІРМА "КОНСОЛЬ ЛТД". До складу учасників свого часу входив Володимир Константинов та його дружина Олена. Людина з таким ім’ям та прізвищем — український колаборант, який отримав російський паспорт. З 2014 р. — голова окупаційної Державної ради Криму та включений в санкційні списки США, Великобританії, ЄС та ін. За даними ЗМІ, Володимир Константинов пов’язаний із будівельними компаніями, зареєстрованими в окупованому Криму за російським законодавством та отримують державні замовлення. Серед них є компанія зі співзвучною назвою до компанії-боржника — ТОВ “Будівельна компанія “Консоль-Строй Лтд”.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Демонструє витривалість та будує плани на майбутнє в країні: як змінюється бізнес-клімат в Україні під час війни

В Україні відкривається більше нових бізнесів, ніж закривається — Опендатабот

Мобілізація: майже половина бізнесів лишилися без критичних спеціалістів

 


Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1378
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2651
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2184
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2254
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6786 60
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2534 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

419

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1252

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1355

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1501
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

370
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

232
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

643
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

131
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26600
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

610
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10535 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

139
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

162
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

479
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

625
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

689