Скільки доведеться платити за комуналку в 2017 році

 

/data/blog/109078/da430844ff6db614ba494e47b7b5e810.jpg

 

Наскільки комунальні тарифи зросли за ці два роки? Як вони зростуть через рік? Економічна правда все підрахувала за вас.
 
 
Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), 9 червня підвищила тарифи на теплову енергію та послуги центрального опалення для населення. Майже удвічі вони зростуть з 1 липня 2016 року.
 
 
Платіжки за опалення прийдуть лише під час зими. А ось нові тарифи на гарячу воду вже будуть враховані у нових платіжках.
 
 
Їх українці отримають вже за кілька днів. Опалення, гаряча вода — це ще не все. Зростають ціни й на електроенергію. П'ять етапів підвищення були затверджені ще на початку 2015 року. Ми вже пройшли три з них. Залишилося два — з 1 вересня 2016 року і з 1 березня 2017 року.
 
Загалом є три причини, які пояснюють, чому кожна родина платить в декілька разів більше, ніж декілька років тому. Перша і головна — ринкові ціни на газ, які раніше були нижче собівартості. Наприкінці квітня Кабмін підвищив ціни на газ з 1 травня для підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) в 2,28 разу. Раніше газ для них коштував 3004 гривні за тис куб м.
 
 
Отже, зміна тарифів на послуги комунальників — підігрів гарячої води, опалення — була лише справою часу. "Левова частка коригування пов'язана з рішенням уряду щодо ціни на природний газ, інше — перегляд заробітних плат відповідно до нового рівня мінімальних зарплат і рівня ЄСВ, зміна роздрібних тарифів на електроенергію, інше", — пояснював раніше глава регулятора Дмитро Вовк.
 
 
"Скажу так, хоча тепло найбільш соціально гостре питання — я не маю претензій до НКРЕКП саме по теплу. Фактично НКРЕКП просто технічно коригує тариф на нову вартість газу та реальні обсяги відпуску тепла (вони знизились)", — прокоментував в Facebook підвищення тарифів екс-член НКРЕ Андрій Герус. Втім, більше питань все ж таки щодо електроенергії. Там зростання тарифів здається не таким обґрунтованим. Ба, більше, можна вести мову про "підкуп" владою олігархів — це друга причина.
 
 
У березні Національна комісія з регулювання енергетики і комунальних послуг затвердила нову методику визначення оптової ринкової ціни на електроенергію. Це ціна, за якою ТЕС продають електроенергію споживачам. У ній, зокрема, враховується ціна на вугілля. Відповідно до нової методики вартість вугілля у виробництві вугільно-теплової генерації рахується за формулою "вартість вугілля у порту Роттердам плюс вартість його доставки в Україну". Через її запровадження тонна вугілля коштує тепер не 1100 грн, а 1500 грн.
 
 
"Є країни експортери вугілля — там видобувається вугілля. У таких ціна вугілля нижче. Є країни імпортери вугілля, у таких ціна вугілля вище. А є Україна, де ціна вище всіх", — констатує Герус. Через нову формулу тарифи на послуги ТЕС зросли за рік додатково на 10-15 млрд грн у 2016 році (+12% до тарифу). Вигоду отримала компанія ДТЕК Ріната Ахметова, яка контролює більше 50% теплогенерацій в країні.
 
 
Цим підвищення може не закінчитись. На папері вже існують проекти введення "стимулюючого" тарифоутворення для обленерго — додаткові 12 млрд грн на рік (введення певної норми рентабельності, яка фіксує гарантовану норму прибутку на вартість основних фондів для компаній) або +10% до тарифу. Крім того, можливе погашення безнадійної заборгованості одних споживачів за рахунок підвищення тарифів для інших — плюс 10 млрд грн або 10% до тарифу.
 
 
Проект закону лежить тут. І насамкінець, уряд уже приготував проект постанови про скасування дотаційних сертифікатів експортерам електроенергії, через що так само може зрости ціна на електроенергію для населення. Дотаційні сертифікати — це сума коштів, яку доплачує промисловість та бізнес за побутових споживачів, щоб забезпечити низький тариф для населення. Зараз вони включаються у ціну електроенергії як для українських промислових споживачів, так і для компаній, що експортують електроенергію — єдиний підхід до усіх. Отже, скасування дотаційних сертифікатів обійдеться +4,5% до тарифу. Ахметов аплодує.
 
 
Вважається, що Ахметов контролює більше половини фракції Опозиційного блоку у Верховній Раді. Вона повним складом голосувала останнім часом за надважливі для Петра Порошенка рішення, зокрема, за зміни до Конституції в частині судів. Крім цього, "опозиціонери" допомагали призначити генпрокурором Юрія Луценка.
 
 
Ще одна причина зростання тарифів — показова відмова від боротьби з корупцією в енергетиці. Цю тезу красномовно ілюструє бажання нового міністра Міненерговугілля Ігоря Насалика повернути дотації збитковим шахтам.
 
 
Раніше вони з бюджету отримували 12-13 млрд грн щороку и не менше половини цієї суми, за оцінками експертів та журналістів, розкрадалися.


15.06.2016 389 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1057
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

546
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

910
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1956
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3473
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2373 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

736

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

638

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

619

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10272
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1118
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5174
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

923
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2728
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1125
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

316
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

641
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

550
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

609
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

958 2