Сімнадцять частинок снаряда залишилося у нозі: як на Прикарпатті лікують поранених бійців

Упродовж року медики відділення реабілітації та відновлювальної медицини Надвірнянської центральної районної лікарні, що на Івано-Франківщині, пролікували амбулаторно 800 людей, ще сотню — стаціонарно.

Відділення працює від квітня 2023 року. 80% пацієнтів — військовослужбовці.

Які послуги надають у відділенні та з якими воєнними травмами стикаються медики — у репортажі Суспільного, пише Фіртка.

Юрій Доценко — військовослужбовець 3 окремої штурмової бригади родом із Ворохти. Боєць воює з 2014 року. Зараз він лікується у відділенні реабілітації та відновлювальної медицини Надвірнянської центральної районної лікарні.

"Цей пацієнт до нас потрапив з травмою коліна. У нього був розрив медіального меніска. Зараз ми якраз проводимо реабілітацію, підбираємо спеціальні фізіотерапевтичні вправи.

І бачимо позитивні результати за цей час. Юрій в нас — вже другий тиждень, якщо не більше", — розповідає фізіотерапевт Денис Глуханюк.

Боєць Юрій Доценко каже: побратими чекають на його повернення в стрій наступного місяця. І він готовий виконувати бойові завдання.

"Я травмувався на Бахмутському напрямку. У жовтні зістрибував з машини невдало і тоді отримав травму. Почала нога "зістрибувати". В лікарню мене поклали, там МРТ зробили — розрив меніска", — каже Юрій Доценко.

Ще один пацієнт — 21-річний штурмовик 710 бригади охорони Держспецтрансслужби Богдан Кучмей. Воїн — родом із Надвірної. У вересні 2023 року отримав уламкове поранення у ногу на позиції біля Вугледара. Лікарі видалили три уламки, але в нозі залишаються ще 17 частинок російського снаряда.

"Мене поранило в окопі. Якби я був у бліндажі, то мене б "задвохсотило". І ще в мене почалася температура. Я перебував на позиціях дві з половиною доби, дуже сильно "прилетіло" по нозі.

Я кричав, чи всі живі. Не одразу зрозумів, що мене поранило. Спочатку медики поставили апарат Єлізарова. Дуже довго не могли ногу зашити, бо велике поранення. Боялися, що загноїться нога", — розповідає Богдан Кучмей.

За словами завідувачки відділення Ольги Васін, реабілітаційні послуги надають фізичні терапевти, ерготерапевт, лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, терапевти мови й мовлення, психологи та медсестри.

"Люди вже нарешті зрозуміли, що реабілітація — це не тільки про масаж і фізіотерапію, як раніше переважно сприймали. А зараз розуміють, що доказова реабілітація — набагато ширша.

Ми боремося за функціонування організму, втрачених пацієнтом функцій. В будь-якому випадку реабілітолог — це завжди відновлення ходьби", — каже Ольга Васін.

За словами директора Надвірнянської центральної районної лікарні Сергія Ємельянчука, із січня 2024 року відділення реабілітації працює у стаціонарному режимі, раніше — тільки амбулаторно.

"Сьогодні — це 20 ліжкомісць. Думаю, наступне контрактування з НСЗУ — вже є вимога мінімум 30. Тобто на десять ліжок ми вже потихеньку починаємо відставати, тож треба надолужувати", — говорить Сергій Ємельянчук.

Як розповів голова Надвірнянської громади Зіновій Андрійович, відділення реабілітації облаштували у закинутому приміщенні лікарні. Там зробили капітальний ремонт. На це з міського бюджету спрямували 9 мільйонів гривень.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В Івано-Франківській громаді військовослужбовцям виплачують кошти на реабілітацію: скільки захисників вже отримали

Понад 12 пунктів: що відомо про виплати для військовослужбовців в Івано-Франківській громаді

Допомога при пораненні: скільком військовослужбовцям з Івано-Франківської громади затвердили виплати


24.04.2024 Іван Муканик 516
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

326
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2922
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21075
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1980
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1352 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2365

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

701

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2141

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

822

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1409
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

143
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

468
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1001
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

144
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

760
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

739
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

682
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8215
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

830 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

877
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2172 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

822