Сергій Турянський: Винаходити велосипед не треба, його можна тільки вдосконалювати

 

 /data/blog/114349/9e88fa17a148a2998bfeb6d2126ef615.jpg

 

Про проблеми футболу в області й загалом у країні у розмові з ветераном прикарпатського спорту, одним із найкращих колишніх нападників галицького футболу і тренером іванофранківцем Сергієм Турянським.



«Шукачі щастя»
- Пане Сергію, ваше інтерв’ю під заголовком «На провідних ролях у «Прикарпатті», опубліковане в «Галичині» в червні нинішнього року, викликало зацікавлення в читачів нашого видання. Чергове наше спілкування почнемо з колишнього івано-франківського «Прикарпаття». У 90-х рр. минулого століття в ньому часто відбувалися тренерські відставки. Причому з незрозумілою постійністю місцевих наставників міняли на наставників приїжджих і навпаки: Юрченко — Колотов, Юрченко — Блавацький, Заяєв — Яворський — Морозов. Різниця полягала лише в тому, що місцевих, як правило, звільняли, а «метри» йшли самі. Причому в новому призначенні звучало багато правильних слів на захист того чи іншого фахівця. Та й програми останніх не були надто різнобічні. Місцеві тренери вели мову про бійцівські якості підлеглих, натомість  столичні — яскраві прихильники «динамівського» стилю гри — звертали увагу на дисципліну й чіткість тактичних схем. Що з цього приводу можете сказати?
— Справді, тренери з Києва були прихильниками футбольної «динамівської» школи. Наприклад, у тернопільській «Ниві» як тренер я багато доброго почерпнув у Богуславського, а в «Прикарпатті» — у Колотова. Тоді це була передова практична тренерська наука Валерія Лобановського. Вся Європа на той час все передове переймала у нього. Отож приїжджі всім розповідали, які умови в Києві, як тут, на місці, треба працювати. Але треба розуміти, що є когорта тренерів, котрі сюди-туди їздять командами роками, щоб заробити дармові гроші. Вони  крутяться по колу: тут урвали, там урвали, коли закінчилися гроші, пішли в інший клуб — Морозови, Блавацькі, Заяєвиѕ Їх призначає Федерація футболу України, а для того, щоб регулярно бігати і годуватися в командах, потрібно дати комусь великий хабар. Як у владі, так і у футболі. Всюди однаково. Потім старожили ідуть на пенсію, а їм на заміну приходить друга когорта «шукачів щастя». і все починається заново — з хабарів. Немає свіжої крові. Ніде немає. Ані в державі, ані у футболі. Якомусь молодому талановитому тренерові чесно фактично неможливо пробитися в коло обраних.
Коли немає грошей, місцеві тренери наголошують: грайте на бійцівських якостях. Що можна ще зробити? Через відсутність коштів  команда не їде на навчально-тренувальні збори чи на якісь турніри.
Тільки-но з’являться гроші, знову появляються наставники з Києва. Приміром, великі поповнення надходили в клубну касу, коли приїжджав Морозов. Тренер отримував 20 тис. доларів підйомних, не рахуючи зарплатні й преміальних. і тримався він доти, поки не закінчаться заробітки. Так у нас завжди було. Є гроші — місцеві тренери уже не потрібні, хочуть кваліфікованого фахівця зі столиці, наче той привезе манну небесну...
На жаль, не траплялося ніколи такого. У 60-х, 80-х роках у «Спартаку» і «Прикарпатті» працювало багато наших фахівців з гідними досягненнями. Візьмімо хоча б 1987-й, Бориса Стрельцова, який у нас мав родове коріння. Успішно очолювали команди Мирослав Думанський, іван Краснецький, ігор Юрченко.

Футбол потребує здорової системи
- У липні завершився чемпіонат Європи з футболу...

— Перед тим ми тішилися збірною України. Ніби й непогана команда, та я уже тоді сказав, що не вірю в успіх. Хотілося, звичайно. Але не може бути чуда. За Олега Блохіна, в 2006 р., на чемпіонаті світу вона «стрельнула» випадково. Я категорично проти нашого футболу, вірніше, проти футбольної системи: не може бути в бідній країні багатих клубів. Будуючи будинок, що робимо насамперед? Ставимо фундамент. Якщо його не буде, за рік-два-три будинок дасть тріщину і розвалиться. Так і у футболі. Наразі бачимо й позитивні приклади — Хорватії, Словаччини, Польщі, де люди вкладають гроші в щось, а не в ніщо. Там нема багатих клубів. У фінансовому плані — середні. Але там розвинутий дитячий футбол. Юнаки грають у зарубіжних клубах. Там сильні основні збірні, молодіжні і т. д. і роками стабільність. Зовсім інша система. А у нас вигідно, щоб були багаті два-три клуби прем’єр-ліги, а решта — як вийде.
А які зарплати в наших клубах? Тому ніхто з футболістів і не хоче їхати за кордон. Даєш копняка, а він впирається в двері, бо тут платять великі гроші. Тут нічого не робиш, а там треба «пахати», щоб стільки  заробити. В Україні все навиворіт...
Я вже 10 років наголошую про неправильну систему розвитку нашого футболу. Щоб щось тут виправити, треба шукати талановитих дітей, будувати поля, розвивати футбольні школи, дати гідну зарплатню тренерам, щоб вони мали стимул плідно працювати. А не так, як робиться тепер. Ось чому у футболі я більше не працюю з дітьми. Нічого нема: ні полів, ні форми, ні м’ячів. Для чого себе і дітей мордувати? Все з ніг на голову... Винаходити велосипед не треба, його можна тільки вдосконалювати. А ми завжди щось видумуємо і додумались до того, що робимо великі букмекерські ставки на футбольні матчі і найбільше — серед юних футболістів. Це катастрофа!
Я на футбол рідко ходжу. Одного разу відвідав матч аматорської першості України між «Тепловиком Прикарпаття» і тернопільською «Нивою», яка ще недавно виступала в професійній  першій лізі. Подивився і зрозумів, що це рівень чемпіонату району — ні майстерності, ні тактики. Хлопці бігають вперед-назад — і вся гра.

Обласний футбол —  на низькому рівні
- Пане Сергію, як ви оцінюєте рівень розвитку футболу в області, насамперед у першій і другій лігах?

— Я свого часу працював тренером в області й обласній федерації поставив би «плюс». Незважаючи на те, що багато говорять про Тараса Клима: там того нема, там цьогоѕУ будь-якому разі в нашому чемпіонаті багато клубів. А, наприклад, на Буковині чи Закарпатті на обласному рівні команд, здається, дуже мало. Рівень футболу на Прикарпатті, звичайно, падає, але він падає і по всій Україні. Як я вже сказав, не вкладають гроші в будівництво полів, у підготовку юних футболістів, у дитячих тренерів. А саме з цього слід починати. Будуть кошти — буде результат і у малому футболі, і у великому. А так важко чогось добитися. Думаю, буде велика проблема, коли нарешті команда з Івано-Франківська гратиме у професійній другій лізі чемпіонату України (наша розмова відбувалася перед тим, як завершувалося оформлення її участі у чемпіонаті). Де взяти футболістів? Є кілька «старичків», які виступають за брошнівські «Карпати» і підгірський «Оскар». За підсумками кількох матчів дійшов висновку, що обласний футбол на дуже низькому рівні.

Винні всі разом
- Через відсутність в області команди майстрів?

— Однозначно. Тут все пов’язано. Попри дорослих футболістів треба думати і про юнаків. Вони тримаються на рівні школи, а коли її закінчують, що далі їм робити, куди діватися? Обов’язково має функціонувати юнацька команда. Ось така карусель...

- На Прикарпатті колись було  6 команд майстрів...
— і були непогані футболісти. Якщо граєш із сильнішим за себе суперником, розвиваєшся. Якщо цього немає, то талант «засихає». Ти програєш спочатку, а згодом, набравшись належної майстерності й досвіду, починаєш перемагати. Команда майстрів має бути в кожному обласному центрі. А якщо можна фінансувати дві-три в регіоні, то взагалі чудово.                                   
- Хто винен у тому, що вже багато років в області не було майстрівської команди, — федерація чи влада?
— Всі разом. І  спонсори — теж. Стосовно федерації, якісь кошти з Києва, мабуть, сюди надходять, однак у цій організації є штат працівників, який треба утримувати. Заодно ще раз наголошую: хто би як не ставився до федерації, вона, на мою суб’єктивну думку, працює досить нормально. Тримає принаймні кількісний рівень у першій і другій лігах, проводить багато турнірів, зокрема юнацьких. А держава є потужною машиною, яка, якщо хоче, може позитивно вирішувати багато складних питань. В тому числі що стосуються спонсорів спорту. Правда, спонсори приходять і відразу вимагають, щоб команда добре грала.
Будучи тренером яремчанських «Карпат», я мав суперечки з президентом клубу Миколою Палійчуком. Суть їх у тому, що, маючи на той час добру команду і бажання увійти в другу лігу чемпіонату України, я наполягав, щоб обов’язково організувати ще другу команду — з молодіжним ухилом. інакше, твердив, нічого з того не вийде. Буде одна команда, а далі — замкнуте коло.  Все має відбуватися в комплексі.

 

sport.if.ua


25.08.2016 529 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

155
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13206 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1500
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

820
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6028
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1672

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

594

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1414

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1229

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1129
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

478
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

609
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1524
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

551
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

837
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5869
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13377
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

184
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

488
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

439
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

749 2