
8-12 червня в Івано-Франківську вперше відбудеться міжнародний фестиваль Porto Franko Гогольfest — синтез візуального мистецтва, кіно, музики, літератури, театру.
За легендою, Івано-Франківськ постав на місці стародавнього моря, що надихнуло куратора Дар’ю Кольцову на створення основної візуальної програми, яка називається L I T O R A L I S.
Термін позначає частину узбережжя морського дна, що осушується під час відпливу. Ця зона – символ темпоральності та межі, проміжку між грандіозними припливом та відпливом.
«У затоці під […] скелями, які ніяк не дочекаються припливу, а відплив був декілька тисяч років тому, – там ще збереглися дві колишні течії Карпатського моря. Вони витікають із його глибин і, вдаряючись об камінь берега, заверта-ються, утворюючи невеликий атол, понад яким випинається в ямі порт Франківськ» (Тарас Прохасько).
Художники працюватимуть із закритими на сьогодні локаціями та надава-тимуть нового звучання звичній міській архітектурі. Основна виставка буде пока-зана в оновленому приміщенні старої друкарні на вулиці Січових Стрільців, 78, яка відкриється 8 червня о 19.00.
Експозиція складається як зі знакових робіт українських авторів різних по-колінь, так і проектів, створених спеціально для фестивалю. Важливою складовою програми є дослідження митцями сучасного міського простору, накладеного на міф про втрачене море.
Мета проекту — через мистецтво дослідити Івано-Франківськ, наново відкрити місцевим мешканцям його міфологію та історію і розповісти про них за його межами. Організатори прагнуть створити не так тимчасову виставку, як закласти основи для розвитку нових мистецьких локацій, створення сучасного впізнаваного іміджу міста.
Публічний простір Івано-Франківська наповниться урбаністичними візіями групи «Лабораторія ненаправ-лених дій» (Харків), Дмитра Дюльфана (Одесса), Apl 315 (Одеса), Дмитра Мики-тенка (Польща/Україна), Jan Zdvořák (Чехія), Назара Білика та інших.
Як окремий проект стартувала короткотривала фоторезиденція за участі Kinder Album, групи «Шило», Нуно Бароззо (Португалія), Поліни Карпової та ін-ших. Частина фотографій буде представлена в рамках проекту L I T O R A L I S та стане можливістю погляду на звичне місто сторонніми очима. Євген Самборсь-кий представить проект, побудований на співпраці художника з пацієнтами Івано-Франківської психіатричної лікарні та спрямований на взаємодію мистецтва з місь-ким середовищем.
Медіа-роботи та інсталяції, відео, живопис, скульптура від визнаних авторів (Олександр Ройтбурд, Ілля Чічкан, Ілля Ісупов, Мірослав Вайда та інші) та найцікавіших молодих митців (Роман Мінін, Роман Михайлов, Відкрита група, Єв-геній Самборський, Степан Рябченко, Дмитро Микитенко та інші) окреслять об-риси відчуттів від існування в ілюзії Litoralis – міста між припливом і відпливом, на дні, де можна дихати.
Серцевиною програми стане створення проекту «Музей Друкарня», який відкриє відвідувачам забуту історію будівлі крізь спогади представників Станіславського феномену, насамперед, Юрія Андруховича. Експериментом на межі візуального мистецтва та літератури стане залу-чення молодого українського письменника Мирослава Лаюка до текстуальних інтервенцій у виставковий простір.
Програму доповнять екскурсії, обговорення та лекції. Дві лекції прочитає го-ловна редакторка ART UKRAINE та заступниця директора Мистецького арсеналу Аліса Ложкіна.
Паралельна програма включатиме виставкові проекти «Маргінеси міфу» (куратори Анатолій Звіжинський та Holger Wendland, галерея «Маргінеси», вул. Пилипа Орлика 4), міжнародний mail-art проект «Повстання гнома» (куратор Ми-кола Джичка, публічний простір), «Music Building» від польської групи Karbido на території Палацу Потоцьких та інші.