Прикарпатцям дали поради, як вберегтися від удару блискавки та як правильно надати допомогу ураженому

В літні місяці сильна спека в Україні чергується із грозами та супроводжується  блискавками, які  можуть становити небезпеку для життя людини та її майна.

Ураження блискавкою можливе у випадку перебування людини як просто неба, так і в закритому приміщенні.

Про це пише Фіртка з посиланням на сайт Івано-Франківської ОДА.

Якщо ви знаходитися в приміщенні – негайно зачиніть усі двері, кватирки, вікна і відійдіть якомога далі від них. Також тримайтеся на відстані від електроприладів, труб, взагалі будь-яких металевих речей. Утримайтеся від  дзвінків телефоном.

Перебуваючи під час грози на відкритій місцевості, варто прийняти найбезпечніше положення тіла – присісти навпочіпки, ноги разом, голова до колін. Якщо недалеко є кущі – заховайтеся під ними.

Дуже часто жертвами блискавки стають предмети, що стоять окремо (напр., дерево, будівля), тому уникайте їх. Небезпечно перебувати біля води, яка є відмінним провідником струму. Під час грози заборонено  бігати і метушитися, пересуватися щільною групою, перебувати біля вогню або багаття.

Якщо гроза почалася під час вашого руху на велосипеді чи мотоциклі — зупиніться  і перечекайте грозу якнайдалі від транспортних засобів. Коли ж ви знаходитеся в автомобілі, небезпека вам не загрожує. Але не забудьте зняти всі металеві антени з поверхні машини, які можуть притягувати розряди.

Надання домедичної допомоги при ураженні блискавкою

Постраждалі від удару блискавки зазвичай перебувають у критичному стані і потребують якнайшвидшої допомоги. Тому нагадуємо як правила  надання домедичної допомоги:

Відтак, пам’ятайте, що на першому місці ваша власна безпека. Пам’ятайте про можливість повторного удару блискавки. Постраждалі від удару блискавки  не несуть і не розряджають струм, тому їх можна безпечно торкатися і надавати їм допомогу.

Надалі слід:

  • Оцінити стан свідомості та наявність (відсутність) дихання.
  • Якщо постраждалий у без свідомості, але дихає – поверніть постраждалого в стабільне бокове положення. Викличте 103 і залишайтеся біля нього до приїзду медиків.
  • Якщо постраждалий без свідомості – оцініть наявність дихання за 10 сек. Для цього двома пальцями виведіть нижню щелепу постраждалого до верху. Нахиліться над обличчям постраждалого, щоб своїм вухом почути та відчути дихання, оцінити візуально рухи грудної клітки .
  • Якщо Ви відчули 1 вдих або не відчули жодного – розпочинайте серцево-легеневу реанімацію:
  • Зробіть 5 штучних вдихів «рот в рот» з використанням маски-клапана, який забезпечить Вашу власну безпеку.
  • Виконайте 30 натискань на грудну клітку, після цього – 2 штучні вдихи. Продовжуйте в такому ж порядку.
  • В разі відсутності маски-клапана вдихи НЕ проводяться – виконуйте лише натискання на грудну клітку (непрямий масаж серця).
  • Якщо рятувальник один – відразу викликайте екстрену медичну допомогу (можна увімкнути телефон на динамік)  або попросіть це зробити очевидців і негайно розпочинайте проведення серцево-легеневої реанімації.

Якщо рятувальників кілька – відразу викликайте 103.

Постраждалі із раптовою зупинкою серця внаслідок удару блискавки мають високі шанси на виживання  за умов  раннього початку серцево-легеневої реанімації!

 Правила виклику ЕМД:

  • Наберіть 103
  • Коротко опишіть, що сталося
  • Точне місце події (район, місто/ село, вулиця, номер будинку/квартири, річка, озеро );
  • Номер телефону для зворотного зв’язку.

Проводити СЛР до:

  • Появи ознак життя – поява самостійного дихання, кашлю і т. д.;
  • Прибуття бригади ЕМД.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

Безпечний похід у гори: що взяти, як підготуватись та куди піти новачкам

Зустріч з дикими тваринами у Карпатах: як діяти та чому не варто панікувати


16.08.2022 Тіна Любчик 821
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

443
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

661
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1957
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3429
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1261
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1261

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1429

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

410

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1058

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1224
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24188
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

437
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2595
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

483
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1434
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

625
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15299
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

426
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

119
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1149 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

564
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

464