Придністров’я vs планета Земля

 

 

 

Увага Києва, Брюсселя та Москви зараз прикута до Придністров’я. Нагадаємо, що в ПМР обрано нового президента Євгена Шевчука. Кремлю не вдалося пролобіювати на очільника ПМР свого кандидата. Це пояснюється небажанням громадян Придністров’я бачити промосковського президента.

 

Проте і Євген Шевчук так чи інакше буде змушений співпрацювати з Кремлем. Зараз він мириться з присутністю російських військових. У разі, якщо вони підуть, цим скористається Молдова й виникає загроза втрати незалежності. Проте Шевчук уже почав розправлятися з міністрами, які притримуються як про кремлівських, так і прозахідних позицій.

 

Так були звільнені міністр іноземних справ та міністр держбезпеки. Далі голова ПМР скасував стовідсоткове мито на ввезення усіх молдовських товарів. Це мито запровадили у 2006 році у відповідь на тиск Молдови. Фактично, це призвело до економічної блокади Придністров’я.

 

Кишинів охоче пішов назустріч цьому рішенню новообраного президента. Також, голова ПМР заявив про пом’якшення торгових відносин з Україною. Всі ці кроки Придністров’я, звісно, спрямовані на зміцнення економічної самостійності.

 

Молдова завжди хотіла бачити Придністров’я у своєму складі. Кишинів скористався убивством громадянина Молдови російським військовим, і почав вимагати, аби росіяни пішли з ПМР. Якщо росіяни підуть, може виникнути збройний конфлікт між ПМР і Молдовою. Кремль буде якомога довше триматися в Придністров’ї, якщо виведе свої війська, Москва автоматично втратить головний інструмент впливу у цьому регіоні.

 

Чимало залежить і від Румунії. Остання бажає бачити Молдову у своєму складі, й готова у разі необхідності підтримати незалежність ПМР. Румунія є членом ЄС, а інші країни ЄС не влаштовує позиція Румунії. В зв’язку з цим ЄС завжди стримував активність румунів у Молдові та Придністров’ї. Держсекретар Франції заявила, що Румунія не зможе контролювати східний кордон Євросоюзу у випадку, якщо її долучать до Шенгенської зони, тому, що не визнає кордону з Молдовою та видає її громадянам румунські паспорти.

 

ЄС завжди затягував вирішення проблеми ПМР. Той статус, в якому нині перебуває Придністров’я, влаштовує європейців. Країни ЄС не бажають жодних змін кордонів. Це загрожує небезпекою та дестабілізацією Євросоюзу.

 

Краще для ЄС, аби ПМР повернулася до складу Молдови. Так само і Москва постійно говорить Бухаресту, аби Румунія не втручалася у справи Молдови з ПМР. Таку політику веде і Київ. Зустріч президентів України та Молдови це переконливо доводить. Офіційний Київ традиційно підтримував незалежність Молдови з ПМР у її складі. Тут Київ показує лояльність до Європи, а Москві демонструє потенційні невикористані можливості на Заході. Тим більше нам це потрібно зараз, коли між Україною та РФ наростає новий конфлікт. Президент України попередив Бухарест, аби останній «притримав коней» у молдавському питанні.

 

Україна чимало втрачає, коли демонструє лояльність до Заходу в придністровському питанні. Київ не веде політику у власних інтересах та інтересах українців Придністров’я. Київ не хоче відкрити кордони з ПМР, не хоче видавати паспорти українцям, які живуть у Придністров’ї. Не претендує на цю територію. У разі впевнених політичних кроків з боку Києва, Придністров’я неодмінно підтримало б об’єднання з Україною. Звісно, цей процес супроводжувався б конфліктами з Москвою, та непорозуміннями з ЄС. Але не слід забувати, що в Придністров’ї живуть українці, і питання ПМР в першу чергу має бути українським питанням.

 

Аттіла Селлеі-Довженко,

Братство


Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2095
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19019
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1696
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1180
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2234
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3808

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1939

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

654

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1275

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1432
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

344
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

858
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24366
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

588
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

588
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

725
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1616
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7988
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

392
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

746
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2008 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

711