Писали листа американській компанії Ілона Маска: що відомо про запуск українського супутника «Січ-2-30»

Цього року 13 січня вперше за понад 10 років Україна вивела на орбіту власний супутник «Січ-2-30».

Багато хто з українських чиновників, лідерів думок і ЗМІ сприйняв цю подію як величезну перемогу.

Про це інформує Фіртка з посиланням на Заборону.

Розслідувачу Олександрові Гуменюку вдалося дізнатися, що запуск супутника «Січ-2-30» відбувся із вагомими порушеннями, а деякі факти свідчать про корупцію. 

Як зазначає автор, «Січ-2-30» - це не новий супутник, а копія супутника «Січ-2», який Україна запустила в космос 11 років тому. Копія була потрібна для того, аби відпрацьовувати на ній позаштатні ситуації, які можуть трапитися на орбіті.

У підсумку супутник тоді пропрацював лише пів року, після чого перетворився на космічне сміття, попри заяви про те, що він зможе працювати п’ять років. Його копія відправилася на склади Конструкторського бюро «Південне» у Дніпрі.

«Саме цю копію згодом назвуть супутником «Січ-2-30» та представлять як новий прорив української космічної галузі, незважаючи на те, що цей супутник вважався застарілим ще 10 років тому, а зараз заслуговує на місце в музеї», - йдеться в дописі.

«Січ-2-30» має роздільну здатність 7,8 метра. А сучасні супутники здатні передавати зображення з роздільною здатністю 30 сантиметрів, тобто у 26 разів краще.

Відтак, історія з можливим запуском супутника «Січ-2-30» розпочалася в період, коли Державне космічне агентство очолив Михайло Лев. Ще однією дієвою особою, яка просувала цей запуск, був голова економічного комітету Верховної Ради України Дмитро Наталуха.

«У березні 2020 року ми поїхали з виїзним засіданням комітету в Дніпро, і однією з центральних тем було відродження космосу. Покійний Дегтярев [колишній генеральний директор Конструкторського бюро «Південне»] влаштував нам невелику екскурсію.

Це було дуже кумедно, тому що ми ходили там: перший ангар, другий ангар, третій ангар. І ось він каже: о, а тут супутник, «Січ». Заходимо, а там така байда лежить, прикрита трошки клейонкою.

Ми питаємо: а чому він тут, а не в космосі? Ну бо немає політичної волі, каже. Ми такі: окей, а наскільки він готовий? Він відповів: на 80–85%», — розповідає Дмитро Наталуха.

Колишній очільник космічного агентства Михайло Лев також добре пам’ятає той візит.

«КБ «Південне» витратило 110 мільйонів власних коштів для створення цього супутника. На моє запитання, чому ж він на складі, а не на орбіті, вони відповіли, що запуск коштує від 6 до 8 мільйонів доларів, а таких грошей немає.

Плюс потрібно доопрацювати наземний сегмент, це близько 30-40 мільйонів гривень, плюс супутник доробити — це ще мільйонів двадцять гривень», — розповідає в інтерв’ю Михайло Лев.

Зрозумівши, що запустити ракету за допомогою китайських чи індійських партнерів дійсно могло коштувати 6-8 мільйонів доларів, Михайло Лев написав листа американській компанії Ілона Маска SpaceX.

«Я особисто написав у SpaceX, у них абсолютно доступна пряма форма зв’язку на сайті, - розповідає Михайло Лев. - Щодо запуску ми комунікували з їхнім спеціалістом, який відповідає за програму запуску супутника, корисного навантаження на «Фальконах» [ракети-носії сімейства Falcon компанії Ілона Маска].

Той сказав, що вага 160 кілограмів обійдеться нам грубо в мільйон доларів. Ну, один мільйон доларів – це не шість, і, звісно, мене це зацікавило, бо що довше цей супутник лежатиме на КБ «Південне», то більше застаріватиме і втрачатиме свою актуальність.

Оскільки понад сто мільйонів гривень було вже витрачено, я розумів, що якщо ми його запустимо і витратимо ще мільйон доларів, то повернемось на орбіту», - розповідає Михайло Лев. 

Історія з можливим запуском супутника за допомогою SpaceX зацікавила Михайла Лева. По-перше, це коштувало в рази менше, аніж в інших партнерів, з якими вони звикли працювати. По-друге, запуск навіть застарілого супутника міг стати символом відродження української космічної галузі. По-третє, на супутник дійсно вже витратили кілька мільйонів доларів і потрібно було обирати: або визнати, що всі ці гроші були витрачені дарма, або додати ще кілька мільйонів та відправити супутник у космос.

Тодішній голова космічного агентства вирішив узятися за пошуки фінансування для цього проєкту — і гроші знайшлися, їх узяли з інших, малоперспективних, як пояснив Михайло Лев, проєктів.

Тоді він передав відповідну постанову на узгодження з перерозподілу коштів колишньому міністру з питань стратегічних галузей промисловості України та колишньому очільнику Державного космічного агентства (2015 рік) Олегові Уруському.

Єдиною умовою SpaceX було внесення авансового платежу — це дозволяло остаточно забронювати місце на ракеті-носії та гарантувало американській компанії, що це місце не залишиться пустим. 

«Наприкінці лютого 2021 року [Михайло Лев] уже мав на руках попередній договір, — згадує голова економічного комітету Верховної Ради України Дмитро Наталуха. — Причому це був прямий — без посередників — договір на запуск, на бронювання місця на ракетоносії для «Січ-2-30». І ціна там стояла 1 мільйон доларів. Значить, єдина умова, яку висунув SpaceX, — це внести до кінця квітня передоплату».

Однак попри намагання Михайла Лева та Дмитра Наталухи розв'язати проблему та зробити так, аби КБ «Південне» змогло перерозподілити та витратити кошти на авансовий платіж, вчасно це так і не вдалося здійснити. Після цього в SpaceX повідомили українській стороні, що вони не можуть гарантувати запуск супутника у грудні, оскільки авансовий платіж не внесли у необхідні терміни.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

Малюнок юної українки нанесуть на ракету, яка помчить космічний зонд до Юпітера

Україна та Канада разом будуватимуть космодром

Йому було легше добратися ближче до зірок, ніж до українських чиновників. (Пам’яті Леоніда Каденюка.) 

За п’ять років Україна планує створити космодром та супутникове угрупування 

Науковиця з Прикарпаття стала членкинею Міжнародної академії астронавтики


06.02.2022 Тіна Любчик 1210
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2354
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19330
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1734
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1210 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2258
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3850

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

103

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2000

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

684

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1301
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

376
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

899
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24393
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

621
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

607
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

742
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1636
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8039
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

459
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

769
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2041 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

729