Пієлонефрит: підступне запалення нирок, яке може розвинутись у кожного

Періодичне підвищення температури та загальна слабкість – дуже поширені симптоми, якими супроводжується практично кожне ГРВІ. Але якщо такі прояви доповнюються болем у попереку та порушеннями сечовипускання — настав час бити на сполох. Адже саме так дається взнаки пієлонефрит. Це захворювання нирок, яке точно не можна залишати поза увагою. Терапія такої хвороби повинна здійснюватись під пильним контролем лікаря.

Що таке пієлонефрит і чому він може розвинутися?

Пієлонефрит – хвороба, для якої характерне запалення нирок переважно інфекційної природи (1). При розвитку такого захворювання відбувається ураження канальцевих структур нирок, що стає причиною порушення процесів фільтрації крові та закономірної втрати біологічно важливих для організму речовин. У жінок таке порушення здоров'я виникає частіше, ніж у чоловіків, що пояснюється анатомічними особливостями (короткішою уретрою). Проте від розвитку пієлонефриту не застрахований ніхто.

Основна причина хвороби – проникнення у нирки патогенної мікрофлори. Вони можуть потрапити до них із сечоводів, які у свою чергу котактують із сечовим міхуром, або разом із кров'ю чи лімфою.

Розвитку пієлонефриту може сприяти:

  • загальне зниження захисних сил організму;
  • запалення органів малого тазу;
  • порушення повноцінного відтоку сечі через вроджені особливості або хірургічне лікування;
  • мочекам'яна хвороба;
  • доброякісна гіперплазія простати та ін.

Симптоми пієлонефриту: основні ознаки

Типові прояви гострого пієлонефриту включають:

  • підвищення температури до 39 °С;
  • біль в попереку;
  • відчуття підвищеної слабкості та втоми, головний біль;
  • нудота, яка може переходити у блювоту;
  • зміна кольору сечі – вона стає темною та каламутною.

Можливе виникнення порушень сечовипускання (2).

За відсутності адекватного лікування гостра інфекція може затихнути, але хвороба не зникне, а набуде хронічного характеру — загострюватиметься при найменшому переохолодженні та зниженні імунітету.

Лікування та дієта для пієлонефриту

Лікування пієлонефриту зазвичай включає прийом антибіотиків для боротьби з інфекцією, а також симптоматичні ліки для полегшення симптомів. Нерідко використовуються препарати на травах, які покращують самопочуття та сприяють більш ефективній боротьбі з інфекцією. Важливо дотримуватися вказівок лікаря та завершити повний курс лікування, щоб запобігти рецидивам та хронічному перебігу захворювання.

Крім лікарської терапії, дієта відіграє значну роль у контролі пієлонефриту (3). Ось кілька рекомендацій щодо харчування для запобігання загостренням:

пити достатньо води для забезпечення нормальної функції нирок;

  • уникати гострої, жирної та пряної їжі, яка може навантажувати нирки та посилювати запалення;
  • збільшити споживання свіжих фруктів та овочів, багатих антиоксидантами та вітамінами;
  • обмежити споживання солі, щоб знизити набряки та підтримувати нормальний артеріальний тиск;
  • віддавати перевагу нежирним та білковим продуктам, таким як курка, риба, молочні продукти з низьким вмістом жиру;
  • уникати вживання алкоголю та газованих напоїв, які можуть негативно впливати на функцію нирок.

Не варто ігнорувати симптоми пієлонефриту – за відсутності адекватної терапії це захворювання може принести чимало неприємних наслідків для здоров'я.


  1. Mariya Belyayeva; Jordan M. Jeong. Acute Pyelonephritis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-.
  2. Joel Herness, Amelia Buttolph, Noa C Hammer. Acute Pyelonephritis in Adults: Rapid Evidence Review. Am Fam Physician. 2020 Aug 1;102(3):173-180.
  3. Tero Kontiokari, Jaana Laitinen, Leea Järvi etc. Dietary factors protecting women from urinary tract infection. Am J Clin Nutr . 2003 Mar;77(3):600-4  
Партнерський матеріал


27.07.2023 1140
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

640
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1906
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3391
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1238
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1252
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1319 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1305

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

392

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1043

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1211
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

419
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2580
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1307
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1415
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

614
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15274
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7558
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

416
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1083 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

550
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

453
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

534