Перший місяць роботи Кабміну: як міністри виконують обіцянки (ІНФОГРАФІКА)

Не встигли обрати новий уряд, як вже сплив перший місяць його роботи.

«Слово і діло» традиційно відстежує, які обіцянки дають і як їх виконують міністри та глава Кабінету міністрів. Відзначимо, що деякі міністри залишилися в новому уряді від попереднього, тому виконання обіцянок цих чиновників відстежуються з 29 серпня 2019 року (за час роботи на посадах).

Нагадаємо, що на своїх посадах залишилися віцепрем’єр, міністр цифрової інформації Михайло Федоров, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, міністр юстиції Денис Малюська, міністр інфраструктури Владислав Криклій. Тому й не дивно, що в цих міністрів до виконання залишилось ще 265 обіцянок. Протягом березня вони виконали 44 і провалили 17 обіцянок.

За перший місяць роботи міністри уряду Шмигаля дали 89 нових обіцянок, з яких 10 виконані і 4 – провалені. Найбільше обіцянок стосувалося питань політики та держуправління – 29, чверть обіцянок стосувалася сфери охорони здоров’я та соціального захисту, ще 13 обіцянок спрямовані на вирішення питань нацбезпеки.
 

Які обіцянки за місяць виконали в Кабміні

Більшість виконаних обіцянок стосувалася боротьби з карантином та його наслідками. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль впорався із обіцянкою запровадити додаткові виплати для лікарів та інших працівників, які лікують пацієнтів із коронавірусом.

«Щиро вдячний медикам, які зараз працюють у шаленому режимі і виконують свій обов'язок. Грошима важко передати цю подяку, але уряд запровадить додаткові виплати до зарплати медичним працівникам та іншим працівникам, які залучені в лікуванні людей від коронавірусу», – заявив він 18 березня.

Вже 1 квітня президент Володимир Зеленський підписав так званий «антикоронавірусний» закон, який, серед іншого, передбачає доплату в розмірі до 300% заробітної плати медикам та іншим працівникам, які беруть участь у лікуванні хворих на COVID-19. Наступного дня в МОЗ підписали відповідний наказ, який містить 20 посад.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба виконав обіцянку якомога швидше організувати спецрейси до України за пільговою ціною, щоб забрати українців, які через коронавірус вирішили повернутися додому, але не мали такої змоги.

18 березня 2020 року Кулеба повідомив, що національний український авіаперевізник «SkyUp» відкриває продаж квитків на нерегулярні рейси за пільговою ціною. У період з 19 до 31 березня 2020 року відповідні польоти здійснювалися з наступних міст: Париж, Аліканте, Берлін, Стокгольм, Відень, Варшава, Прага, Тбілісі, Лісабон, Мюнхен, Неаполь, Франкфурт, Таллінн, Цюрих, Стамбул, Барселона, Лондон, Мінськ тощо.

Дві обіцянки виконала міністр соціальної політики Марина Лазебна. Вона запевнила, що житлові субсидії на наступний період перепризначатимуть автоматично без звернення громадян. 25 березня 2020 року уряд ухвалив відповідну постанову № 247 «Про особливості надання житлових субсидій».

Відповідно до пункту 2 цієї постанови спрощено процедуру призначення (в тому числі на наступний період) та виплати у грошовій формі субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу. Цей процес відбуватиметься автоматично, без зайвих бюрократичних процедур.

Також, як і обіцяла, Лазебна ініціювала спрощення та встановлення додаткової компенсації витрат отримувачів субсидій в період карантину. У вже згаданій вище постанові уряду збільшено на 50% соціальні нормативи користування електричною енергією, холодною та гарячою водою, водовідведенням та природним газом для приготування їжі і підігріву води, на які розраховано субсидію.

Запроваджено додаткову компенсацію витрат на оплату окремих комунальних послуг отримувачам житлових субсидій на період карантину, яка в середньому складе 300 гривень для кожної родини. Уряд спростив порядок надання субсидій для громадян, які втратили роботу у зв’язку із карантином та стали на облік як безробітні.

Впоралася із обіцянкою й виконувачка обов'язків міністра освіти і науки Любомира Мандзій щодо скасування через карантин державної підсумкової атестації для учнів 4 до 9 класів.

Відзначився у березні міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, який виконав три обіцянки. Зокрема, в контексті карантину на порталі «Дія», як і запевнив міністр, почав функціонувати курс для вчителів та викладачів про організацію дистанційного навчання.

Також на початку квітня була реалізована обіцянка Федорова про те, що буде запущено онлайн-платформу безкоштовних послуг бізнесу і онлайн-челендж HackCorona in Ukraine.

Які обіцянки провалили Шмигаль та його міністри

З чотирьох провалених обіцянок урядовців три належать прем’єр-міністру. Зокрема, 17 березня Денис Шмигаль пообіцяв до кінця тижня (до 22 березня – ред.) забезпечити постачання до України 10 млн швидких тестів на виявлення коронавірусу. 23 березня до України з Китаю прибув літак ЗСУ з першою партією тестів для виявлення коронавірусу. Військовий борт привіз до України два види тестів: 50 тисяч для ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) та 250 тисяч тестів для експрес-діагностики. Враховуючи те, що до кінця тижня, як було заявлено, до України було поставлено менш ніж 1 мільйон тестів, обіцянці присвоєно статус «не виконано».

На початку березня прем'єр пообіцяв до 18 березня призначити виконувачів обов'язків новостворених органів у сфері містобудування, але так і не зробив цього.

Схожа ситуація сталася з обіцянкою Шмигаля створити окреме Міністерство агропромислового розвитку. 17 березня Рада призначила Ігоря Петрашка Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Нагадаємо, що в уряді Гройсмана за економіку, торгівлю та сільське господарство відповідало два міністерства.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков провалив обіцянку, яка не входить до його компетенції. У середині березня він запевнив, що лікарні та аптеки будуть забезпечені масками та антисептиками якомога швидше.

«Найближчими днями лікарні та аптеки будуть насичені засобами захисту, і масками, і антисептиками. Лікарні та медзаклади – в першу чергу», – написав Аваков на своїй сторінці у Facebook.

Станом на початок квітня дефіцит засобів індивідуального захисту та антисептиків у лікарнях та аптеках відчувався досить істотно. У МОЗ пообіцяли ліквідувати дефіцит найближчим часом. Лише з 20-х чисел березня до України почали прибувати масштабні гуманітарні вантажі з тестами, масками, дезінфекторами, апаратами штучної вентиляції легень та іншими засобами, необхідними для боротьби з поширенням COVID-19.

Серед березневих обіцянок міністрів уряду Шмигаля, які треба реалізувати, більшість стосується стабілізації економіки. Зокрема, уряд має запобігти дефолту в умовах економічної кризи, спричиненої коронавірусом, при цьому не зменшуючи оборонний бюджет.

Також Кабмін мав намір створити Стабілізаційний фонд обсягом близько 200 млрд грн, у квітні 2020 року виплатити другу частину боргів із заробітних плат шахтарів та забезпечити понад 10 млн пенсіонерів одноразовою доплатою в розмірі 1 тис. грн. Крім цього, з травня планується встановити щомісячну надбавку до пенсії в розмірі 500 гривень для пенсіонерів категорії «80+» та забезпечити індексації пенсій на 11%.


03.04.2020 844
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1534
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3024
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1062
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1107
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1131 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3336 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

127

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1033

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

853

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

389
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

240
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2421
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1196
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1210
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

501
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15122
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7429
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

242
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

302
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

335
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

422
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

713