Партнер Roosh Сергій Токарєв про спроби контролювати AI: Це не регулювання — це гальмування

Спроби контролювати сферу штучного інтелекту призводять до гальмування її розвитку. У цьому переконаний Сергій Токарєв — IT-підприємець та інвестор, співзасновник та партнер інвестиційної групи Roosh. Він наголошує: основна проблема полягає в тому, що участь в обговоренні способів врегулювання галузі беруть представники влади та великих AI-компаній.

“Це означає, що великі компанії, на кшталт Meta чи OpenAI, можуть диктувати власні умови і, як результат, укріплювати свої позиції на ринку. Це ускладнює середовище для невеликих стартапів і сповільнює розвиток технологій загалом. Це не регулювання — це гальмування”, — ділиться бізнесмен.

Перші масштабні дискусії щодо контролю сфери Artificial Intelligence почали з’являтися у 2023 році. Так, у Лондоні відбувся AI Safety Summit, участь в якому взяли представники 28 країн та найбільших AI-компаній. Вони досягли спільної думки щодо необхідності тестувати ШІ-моделей на безпеку. Тоді ж Велика Британія анонсувала створення AI Safety Institute, мета якого — вирішувати питання безпеки технологій штучного інтелекту в інтересах суспільства.

Схожі процеси розпочались і в США. Згідно з наказом президента Джо Байдена, компанії, які розробляють штучний інтелект, зобов’язані інформувати федеральний уряд про тренування моделей, а також надавати результати безпекових випробувань.

А вже у лютому 2024 року Скотт Вінер, сенатор штату Каліфорнія, представив новий законопроєкт, що ґрунтується на указі Байдена, але пропонує жорсткіші заходи. Документ вимагає від компаній, що займаються тренуванням AI-моделей, перевіряти свої інструменти на “небезпечну” поведінку, впроваджувати захист від хакерських атак та розробляти технологію так, аби її можна було повністю вимкнути. ШІ-компанії будуть зобов’язані розкривати Департаменту технологій Каліфорнії запроваджені протоколи тестування та засоби захисту. А якщо технології завдадуть “критичної шкоди”, генеральний прокурор штату може подати в суд на розробників.

Законопроєкт Віннера називають знаковим, адже він може запустити механізм регулювання штучного інтелекту і в інших штатах. Не дивно, що така ініціатива з’явилась в Каліфорнії, адже саме там розташовані офіси багатьох найбільших технологічних компаній. Разом з цим очікується, що американська AI-індустрія розкритикує проєкт як надмірно агресивний і такий, що потенційно перешкоджає інноваціям.

Попри те, що саме програми зовнішньої допомоги США посприяли розвитку AI  в Україні, за словами Бенджаміна Дженсена — представника американського Центру стратегічних і міжнародних досліджень — українці використовують технології штучного інтелекту значно активніше, ніж американці.
Допоки міжнародна спільнота та окремі країни обговорюють потенційний вплив штучного інтелекту на людство, в Україні технології застосовують у різноманітних сферах та спостерігають за їхнім розвитком.

На думку Сергія Токарєва, вирішувати проблеми, пов’язані з розвитком штучного інтелекту, потрібно не заздалегідь, а тоді, коли вони з’являються. Неможливо передбачити всі виклики, що принесе AI — але можна працювати над подоланням наявних. Натомість сьогоднішні дискусії фокусуються на малоймовірних сценаріях, на кшталт повстання Artificial Intelligence проти людства чи кінця цивілізації через ШІ. Страх перед цим відволікає від таких реальних проблем, як, наприклад, можливе використання технології deepfake перед президентськими виборами в США.

Раніше в інтерв’ю для РБК бізнесмен зазначав, що жодне з існуючих законодавств не було готове до такого стрімкого розвитку Artificial Intelligence. Століттями людство розробляло юридичні системи з чіткими правилами, за порушення яких мають відповідати конкретні люди. Утім наразі не існує механізму, який би визначав винуватих у тому випадку, якщо AI-алгоритм нашкодить людині. Розвиток технологій штучного інтелекту призвів до того, що людству доведеться серйозно змінювати наявні системи законів.

Не менш гостро стоїть питання етики у використанні штучного інтелекту. Наразі AI-технології не можуть давати “небезпечні” відповіді — наприклад, про те, як створити бомбу. Однак Токарєв вважає, що розвиток ШІ-інструментів у цьому напрямку — питання часу. На його думку, невдовзі окремі компанії та цілі країни створюватимуть для внутрішнього користування технології, що даватимуть відповіді навіть на найжорстокіші питання.

Партнерський матеріал


22.02.2024 549
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2648
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20581
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1792
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1285 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2302
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3937

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

552

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2054

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

745

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1347
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

417
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

940
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24439
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

622
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

684
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

634
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

780
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8123
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

609
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

816
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2104 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

771