Останні подихи "третього світу"

 

 

 

Поділом країн на багаті і бідні вже давно нікого не здивуєш. Буквально зі шкільної лави кожній людині в нашій країні доводять до відома, що є країни, громадяни або піддані яких не можуть вирішити, їсти їм сьогодні на обід ікру морського їжака чи обійтися «звичайною» червоною лососевою ікрою, і в той же час є країни, більшість населення яких знаходиться на грані виживання.  

 

До останніх звично відносять багато країн Африки і цілий ряд азіатських держав. У ситуації постійної нестачі продовольства і мови бути не може про проведення політичних і економічних реформ. Основне завдання громадян цих бідуючих країн - добути собі їжу будь-якими можливими способами: хтось просто їде в інші держави, хтось займається браконьєрським промислом чи нападом на торгові каравани (у тому числі і на морі, як біля узбережжя Сомалі), хтось то намагається «урвати» побільше гуманітарної допомоги. Ті ж, хто не зміг знайти собі підходящого каналу для отримання коштів для існування і, банально, - харчування, змушений радіти кожному прожитому дню.

 

Внаслідок нестачі продуктів харчування та медикаментів, середня тривалість життя громадян п'яти африканських держав не дотягує і до 40 років. Такими країнами є: Ангола (середня тривалість складає близько 38 років), Свазіленд (32 роки), Зімбабве (39 років), Замбія (38,5 років) і Лесото (39,9 року).

 

При цьому фахівці такої фінансової організації як Saxo Bank, яка часто видає досить точні прогнози з приводу ситуації з продовольством у світі, заявляють, що вже буквально в другій половині 2012 року ціни на зернові і, зокрема, на пшеницю можуть злетіти аж у два рази. Це навряд чи одразу ж спричинить важкі наслідки для країн, які здатні забезпечити зерном і своє населення, і ще й мають можливість масштабного експорту. Зате країни, які змушені імпортувати пшеницю, в такій ситуації можуть опинитися в дуже складному стані. «Дуже складний» стан чекає і найбідніші країни світу, великий відсоток населення яких виживає тільки через ввезення зернових з Європи та Північної Америки за зниженими цінами.

 

Дворазове подорожчання пшениці може завдати справжнісінький смертельний удар по країнах так званого третього світу. Вже сьогодні влада самопроголошених держав на території Сомалі змушена просити в цілому більше півтора млрд. доларів, щоб закупити достатню кількість продовольства після найсильнішої посухи, що трапилася в Сомалі в минулому році. І Сомалі в цьому списку далеко не єдина держава, де нестача продуктів харчування стала страшною нормою.

 

Подорожчання зернових призведе до подорожчання багатьох інших продуктів харчування, наприклад, м'ясної продукції. Виходить, що світова тенденція до подорожчання зерна може спровокувати колосальну «голодну яму» під багатьох регіонах світу.

 

Тобто, багаті і відносно багаті країни, фактично самі прагнуть до того, щоб раз і назавжди відсікти таке явище як «третій світ». Вже ні Євросоюз, ні США не бажають так охоче як десять-п'ятнадцять років тому фінансувати гуманітарні проекти в тій же Африці.

 

Євросоюз, який намагається боротися з власною фінансовою дірою, виділяє все менше коштів для МВФ, однією з функцій якого є видача кредитів найбіднішим країнам. Можна собі уявити, яких масштабів досягне міграція з найбідніших країн світу, якщо населення цих країн зрозуміє, що ніхто і ніколи більше їм допомагати не збирається.

 

За деякими даними, з однієї тільки Африки до європейських країн за наступні п'ять років може перебратися понад 140 мільйонів осіб, а ця цифра дорівнює населенню Росії!

 

Глобалізація економіки стала настільки всеосяжною, що будь-яка спроба збагачення однієї корпорації і групи корпорацій в одному регіоні може дуже негативно відгукнутися на якійсь іншій локальній ділянці світової економіки.

 

Формула виглядає просто і лякає: різке подорожчання продовольства - голод в Африці та Азії - мільйони біженців - нові загострення соціального питань - економічний глухий кут.

 

Однак це зовсім не означає, що багаті країни повинні взяти на себе місію вічних меценатів для таких країн, про які йшлося вище. Тим більше що, за даними багатьох громадських гуманітарних організацій, понад 40% вантажів, що привозилися в якості гуманітарної допомоги, в цих країнах просто розкрадається, а потім продається вже за ринковою вартістю. І очевидну причетність до цієї корупційної схеми мають або безпосередньо місцева влада, або кримінальні угруповання, які перебувають з місцевою владою в тісному «партнерство».

 

Тому зовнішня «благодійність» і до народу часто не доходить. Чи можна говорити про плідну допомогу країні, якщо близько 95% її дорослого населення є безробітними? Інфляція доходить до астрономічних цифр в сотні мільйонів відсотків на рік, а купюри в десятки трильйонів місцевих умовних одиниць - далеко не нумізматична рідкість. А саме така ситуація сьогодні панує в Сомалі, Зімбабве і низці інших африканських держав.

 

Як не дивно, але економічні показники такої держави як Зімбабве дивним чином пішли вниз після набуття незалежності. Колись порівняно благополучна Південна Родезія в 1980-му перетворилася на «незалежну» Зімбабве - і тут почалося: масові репресії проти білого населення, вилучення земель, створення місцевих банків, які випускали нічим не забезпечену валюту. Сільськогосподарські угіддя перетворилися на арени відкритих військових протистоянь. Не закликаючи до нової колонізації, хочеться задати питання: а громадянам Зімбабве, Сомалі, Замбії та інших подібних країн потрібна ця незалежність? Та й від кого раптом ці країни стали незалежними? Хіба, що від порядку, закону і розуму ... А існування незалежності заради «галочки» - вельми спірне завоювання.

 

Однак ті самі, багаті і відносно багаті держави, чомусь не поспішають вирішувати це питання. Ідея його рішення містилася в планах Муаммара Каддафі, який намагався об'єднати спочатку північ Африки, випустивши нову єдину валюту, а потім, при успішному результаті, перейти до масштабної інтеграції з іншими африканськими державами. Проте спроба інтеграції, як і посилення ролі Каддафі на материку, закінчилася, як всі знають, вельми плачевно. І справа як в небажанні йти на об'єднання так званих «місцевих князьків», так і в тому, що «сильні світу» вирішили не випробовувати долю, не дозволивши Африці встати на нові шляхи розвитку.

 

Тому сьогодні багаті держави вирішили просто забути про держави бідні, але от тільки чи дадуть бідні держави їм забути про себе...

 

Олексій Володін,

Джерело: topwar.ru


19.01.2012 1435 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1626
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3078
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1079
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1121
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1151 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3399 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

171

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1059

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

873

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

399
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

268
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2443
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1203
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1255
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

511
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15144
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7445
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

280
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

175
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

346
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

346
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

436