Окупація, деокупація та життя під обстрілами суттєво вплинули на ідентичність українців з прифронтових регіонів, - соцопитування

Повномасштабне вторгнення росії на українські території  змінило не тільки фізичний ландшафт українських регіонів, але й призвело до стрімких змін в їх соціальній структурі та соціально-психологічних змін окремих громад та їхніх членів.

Всі без виключення респонденти дослідження підтверджують, що війна змінила їхнє уявлення про власну культуру, самих себе, підсилила відчуття значущості культури як тої, що формує та підтримує націю у боротьбі за власний суверенітет.

Про це свідчать результати опитування соціологічної групи "Рейтинг", передає Фіртка.

Окупація, деокупація та життя під обстрілами суттєво вплинула на ідентичність респондентів. До початку великої війни ідентичність не була питанням, на яке вони мали собі відповідати, адже вони про неї не замислювались. Але окупація та війна гостро поставили питання громадянської ідентифікації.

Частина респондентів відповіла на нього, визначивши себе як українців, навіть як «сильних українців», частина залишається в стані пошуку відповіді, бо оминути це питання вже неможливо.

Як правило, останні - це люди, в яких багато родичів в росії, які досі  вважають російський народ братнім, але при цьому тими, хто зрадив братерство.

Також є ті, хто за думкою респондентів, визначив себе не як українці, кого в громадах доволі обережно називають «зрадниками», «тими, хто має іншу точку зору», «тими, хто зачаївся». Респонденти розуміють українську ідентичність як таку, що зазнає загрози через близькість до кордону з росією або близькість лінії фронту.

Вони знають тих, хто в їхніх громадах досі дивиться російське супутникове телебачення та читає російські телеграм-канали. Старші респонденти відзначають, що війна стала наріжним каменем для спільнот і ті, хто почуває себе українцями «пробудилися та усвідомили» це. А ті, хто не відчув, навряд чи мають майбутнє в спільноті: «У багатьох жителів мозок повернувся», бо ніхто не вірив у війну, а зараз ніхто не пробачить її втрат. 

За тим, як респонденти описують досвід своєї ідентичності, які наводять її ознаки, можна говорити про те, що українська ідентичність формується як громадянська ідентичність відкритого доступу, а не закрита традиційна етнокультурна ідентичність. Частіше респонденти говорять про українську ідентичність в термінах свідомого вибору ідентичності, а не народження, сили та свободи бути українцем.

Ця ідентичність є складеною, бо разом з українською ідентичністю в кожній з громад зростає сильна локальна ідентичність, загострена війною та специфічним досвідом виживання кожної з громад. Респонденти одночасно і представники своїх громад, і українці, об’єднані загальною ідентичністю.

Українська культура задає тяглість українській ідентичності респондентів. Дозволяє  розуміти її як давню, багату, ту що має традиції, долучатися емоційно до спротиву намаганням знищити власну ідентичність, який український народ чинив доволі давно. Українська культура також стає тим, що робить українську ідентичність видимою за межами України. Респонденти переживають досвід гордості, що весь світ тепер знає Україну та українців як хоробрих людей.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Як під час воєнного стану оформити авто з іноземною реєстрацією? 

Українське виробництво авто: відомо, які легковики найпопулярніші

Ринок електромобілів: рейтинг найпопулярніших авто


05.02.2024 Тіна Любчик 345
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2543
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19810
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1764
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1242 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2277
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3902

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

278

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2024

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

709

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1324
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

393
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

920
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24417
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

649
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

620
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

762
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1651
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8077
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

517
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

790
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2071 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

748