Німецька Коломия

 

/data/blog/114447/ee631d695edfe82c8802171a25e57d4d.jpg

 

Коли ви приїжджаєте до Коломиї, то вас зустрічають старі руські (українські) церкви, польські костели і віденська сецесія. Ви впродовж кількох хвилин можете зайти до королівства Руського, загубитися в Речі Посполитій та винирнути в монархії Габсбурґів.  Стара королівська дорога з якою до Коломиї звозили сіль з навколишніх гір (шлях короля Данила), готичні костел отців єзуїтів  і заклад сестер уршулянок, а за рогом Український дім та музей Покуття і Гуцульщини…

 

Але це центр, ми ж поговоримо про ту Коломию, яку майже ніхто не знає, забуту Коломию, знищену в 1944-6-му. Там, куди не доходять туристи та й місцеві часто губляться.

Мало хто вам зараз пояснить різницю між Марґільфом і Флеберґом, а визначення меж німецьких колоній Славці чи Вінцентівка становлять проблему навіть для сучасних дослідників.

Це розповідь про Коломию «богемів» і про Коломию «швабів» … про німецьку Коломию…

На думку історика Івана Монолатія перші німці в Коломиї з’явилися у Х-ХІ століттях. Галицькі князі запрошували до своїх земель німецьких ремісників та купців. Після татаро-монгольської навали королі Руси почали ще активніше заселяти знелюднілі землі вихідцями з-над Рейну. В 1362-му році Коломия отримує «маґдебурґію» (німецьке право на самоврядування), що дає поштовх для розвитку міста. Німецькі прибульці здебільшого були купцями, зброярами, найманцями-рейтарами, гармашами, каменярами… В 1405-му році німець Ніколаус Фрейстетер стає спадковим коломийським старостою. Проте, незважаючи на привілейованість, німців в середньовічній Коломиї було не багато. Все змінило входження Коломиї до складу монархії Габсбурґів. У той час на теренах Коломиї з’являється шість німецьких колоній: Маріягільф (1811 р.), Баґінсберґ (1818 р.), Славці (1833 р.), Вінцентівка (1833 р.), Розенгек (1866 р.) і Флеберґ (1892 р.).

Якщо для навколишніх русинів-українців ці всі поселення були німецькими, а їхні мешканці – «швабами», то самі колоністи добре знали хто вони і звідки. Маріягільф, Розенгек та Флеберґ – поселення німців-католиків, вихідців з Судетских гір (Чехія). Себе вони називали Богемцями (der Deutschen aus Böhmen). Баґінсберґ та Славці були поселеннями німців-лютеран зі Швабії, Вінтенберґу, Палатинату (справжні «шваби»). Вінцентівка (місцевість від теперішньої вулиці Богуна аж до села Королівка) стояла трохи осібно. Її переважно заселяли не прибульці з «німецьких земель», а вихідці з Міріягільфу та Баґінсберґу. Хоча Вінцентівка й виникла як німецька колонія, але дуже швидко туди наплинули українці-русини, поляки, вірмени… У Вінцентівці німецьких слідів не вдалося знайти, хіба що кілька будинків з не типовими для Покуття верандами. Проте чи це справді німецькі хати, чи може якийсь коломийський русин/поляк/вірменин скопіював собі будинок з Баґінсберґу)?

Маріягільф (коломийська – Марґільф, нім. – Mariаhilf, пол. – Marjówka) – офіційно, найстаріша німецька колонія в Коломиї. Заснована в 1811 році переселенцями-католиками з Чеських Судет. Їхні нащадки, які ще досі живуть в Коломиї, себе вважають богемцями, а не німцями. В Маріягільфі (теперішня вулиця Довбуша, ближче до Раківчика) був величезний німецький костел. Історія стандартна. Прийшли зі сходу «визволителі» і в 1946-му підірвали костел. В 2004-му на місці колишньої святині місцева німецька громада відбудувала «Кірху». Повністю відбудувати було «кєжко» (тяжко), не вистачало грошей, то ж зробили ¼ від оригіналу. Цікаве почалося пізніше. Після відбудови костелику з навколишніх сіл почали нести врятоване від москалів. Костелик хоча і є новобудовою, проте різьблення в середині – автентика.

Баґінсберґ (коломийська – Баґінщина, Баґінсберґ, нім – Baginsberg, пол. – Baginszczyzna) – лютеранська (швабська) колонія, що виникла на землях коломийської шляхетської родини Баґінських (тепер вулиці Хмельницького, Пушкіна, Лепкого і Петлюри).  Звідси і назва – Баґінсберґ (гора Баґінських). З часом стає найзаселенішою і найповажнішою лютеранською німецькою колонією на Покутті. До Баґінсберґа належали лютеранські парафії від Снятина (Авґустдорф) до Отинії (Нойдорф, Мікульсдорф). Коли постало питання, де в Коломиї має бути резиденція Гарсбурґів, то був обраний саме Баґінсберґ. В цій віллі, під час відвідин Коломиї у 1912 році, зупинявся архикнязь Карл Франц Йосип фон Гарсбурґ. Майбутній останній імператор Австро-Угорщини, король Галичини та Володимирії (1916-1918 рр.). На жаль будинок не зберігся – був знесений «совками». Офіційно «для добра народу», а насправді там зараз пустка. 

Проте збереглися дві сусідні вілли – «Емілія» та «Вільгеміна». 

Також збереглася лютеранська кірха – зараз це греко-католицька церква святого Миколая.

Розенгек (коломийська – Розів, нім. – Rosenhek, пол. – Różanówka). Колонія німців-католиків з Богемії – виникла як продовження Маріягільфу. Під час Другої світової війни повністю знищена. Зараз це чисте поле. Залишилося лише кілька хат. У 2006 році на місці Розенгекського костелу було поставлено пам’ятний хрест.

Славці (коломийска – Славці, нім. – Slawitz, пол. – Sławce). «Швабська» колонія, десь від середини теперішньої вулиці Франка до залізничної колії. Своєї кірхи не мала. Парафіяни ходили до сусіднього Баґінсберґу. Проте залишилося кілька типових німецьких будинків з верандами.

Флеберґ (коломийська – Флеберґ, Флєберґ, нім. – Flehberg, пол. – Święty Jan). Ще одна «богемська» колонія. Знаходилася на частині вулиці Івана Франка (вул. Святого Івана, uł. Świętego Jana), яка зараз лежить на північ від залізниці Коломия – Івано-Франківськ. Збереглися старий католицький костел (тепер – молитовний дім адвентистів) та німецьке кладовище. 

 

Використана листівка з книги Валерія Ковтуна та Івана Монолатія «Коломия з минулого в сьогодення»


25.08.2016 3135 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

220
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13282 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1504
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

824
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6033
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1675

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

598

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1421

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1233

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1132
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

481
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

613
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1529
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

559
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

840
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5874
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13402
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

189
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

492
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

443
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

752 2