Німецька Коломия

 

/data/blog/114447/ee631d695edfe82c8802171a25e57d4d.jpg

 

Коли ви приїжджаєте до Коломиї, то вас зустрічають старі руські (українські) церкви, польські костели і віденська сецесія. Ви впродовж кількох хвилин можете зайти до королівства Руського, загубитися в Речі Посполитій та винирнути в монархії Габсбурґів.  Стара королівська дорога з якою до Коломиї звозили сіль з навколишніх гір (шлях короля Данила), готичні костел отців єзуїтів  і заклад сестер уршулянок, а за рогом Український дім та музей Покуття і Гуцульщини…

 

Але це центр, ми ж поговоримо про ту Коломию, яку майже ніхто не знає, забуту Коломию, знищену в 1944-6-му. Там, куди не доходять туристи та й місцеві часто губляться.

Мало хто вам зараз пояснить різницю між Марґільфом і Флеберґом, а визначення меж німецьких колоній Славці чи Вінцентівка становлять проблему навіть для сучасних дослідників.

Це розповідь про Коломию «богемів» і про Коломию «швабів» … про німецьку Коломию…

На думку історика Івана Монолатія перші німці в Коломиї з’явилися у Х-ХІ століттях. Галицькі князі запрошували до своїх земель німецьких ремісників та купців. Після татаро-монгольської навали королі Руси почали ще активніше заселяти знелюднілі землі вихідцями з-над Рейну. В 1362-му році Коломия отримує «маґдебурґію» (німецьке право на самоврядування), що дає поштовх для розвитку міста. Німецькі прибульці здебільшого були купцями, зброярами, найманцями-рейтарами, гармашами, каменярами… В 1405-му році німець Ніколаус Фрейстетер стає спадковим коломийським старостою. Проте, незважаючи на привілейованість, німців в середньовічній Коломиї було не багато. Все змінило входження Коломиї до складу монархії Габсбурґів. У той час на теренах Коломиї з’являється шість німецьких колоній: Маріягільф (1811 р.), Баґінсберґ (1818 р.), Славці (1833 р.), Вінцентівка (1833 р.), Розенгек (1866 р.) і Флеберґ (1892 р.).

Якщо для навколишніх русинів-українців ці всі поселення були німецькими, а їхні мешканці – «швабами», то самі колоністи добре знали хто вони і звідки. Маріягільф, Розенгек та Флеберґ – поселення німців-католиків, вихідців з Судетских гір (Чехія). Себе вони називали Богемцями (der Deutschen aus Böhmen). Баґінсберґ та Славці були поселеннями німців-лютеран зі Швабії, Вінтенберґу, Палатинату (справжні «шваби»). Вінцентівка (місцевість від теперішньої вулиці Богуна аж до села Королівка) стояла трохи осібно. Її переважно заселяли не прибульці з «німецьких земель», а вихідці з Міріягільфу та Баґінсберґу. Хоча Вінцентівка й виникла як німецька колонія, але дуже швидко туди наплинули українці-русини, поляки, вірмени… У Вінцентівці німецьких слідів не вдалося знайти, хіба що кілька будинків з не типовими для Покуття верандами. Проте чи це справді німецькі хати, чи може якийсь коломийський русин/поляк/вірменин скопіював собі будинок з Баґінсберґу)?

Маріягільф (коломийська – Марґільф, нім. – Mariаhilf, пол. – Marjówka) – офіційно, найстаріша німецька колонія в Коломиї. Заснована в 1811 році переселенцями-католиками з Чеських Судет. Їхні нащадки, які ще досі живуть в Коломиї, себе вважають богемцями, а не німцями. В Маріягільфі (теперішня вулиця Довбуша, ближче до Раківчика) був величезний німецький костел. Історія стандартна. Прийшли зі сходу «визволителі» і в 1946-му підірвали костел. В 2004-му на місці колишньої святині місцева німецька громада відбудувала «Кірху». Повністю відбудувати було «кєжко» (тяжко), не вистачало грошей, то ж зробили ¼ від оригіналу. Цікаве почалося пізніше. Після відбудови костелику з навколишніх сіл почали нести врятоване від москалів. Костелик хоча і є новобудовою, проте різьблення в середині – автентика.

Баґінсберґ (коломийська – Баґінщина, Баґінсберґ, нім – Baginsberg, пол. – Baginszczyzna) – лютеранська (швабська) колонія, що виникла на землях коломийської шляхетської родини Баґінських (тепер вулиці Хмельницького, Пушкіна, Лепкого і Петлюри).  Звідси і назва – Баґінсберґ (гора Баґінських). З часом стає найзаселенішою і найповажнішою лютеранською німецькою колонією на Покутті. До Баґінсберґа належали лютеранські парафії від Снятина (Авґустдорф) до Отинії (Нойдорф, Мікульсдорф). Коли постало питання, де в Коломиї має бути резиденція Гарсбурґів, то був обраний саме Баґінсберґ. В цій віллі, під час відвідин Коломиї у 1912 році, зупинявся архикнязь Карл Франц Йосип фон Гарсбурґ. Майбутній останній імператор Австро-Угорщини, король Галичини та Володимирії (1916-1918 рр.). На жаль будинок не зберігся – був знесений «совками». Офіційно «для добра народу», а насправді там зараз пустка. 

Проте збереглися дві сусідні вілли – «Емілія» та «Вільгеміна». 

Також збереглася лютеранська кірха – зараз це греко-католицька церква святого Миколая.

Розенгек (коломийська – Розів, нім. – Rosenhek, пол. – Różanówka). Колонія німців-католиків з Богемії – виникла як продовження Маріягільфу. Під час Другої світової війни повністю знищена. Зараз це чисте поле. Залишилося лише кілька хат. У 2006 році на місці Розенгекського костелу було поставлено пам’ятний хрест.

Славці (коломийска – Славці, нім. – Slawitz, пол. – Sławce). «Швабська» колонія, десь від середини теперішньої вулиці Франка до залізничної колії. Своєї кірхи не мала. Парафіяни ходили до сусіднього Баґінсберґу. Проте залишилося кілька типових німецьких будинків з верандами.

Флеберґ (коломийська – Флеберґ, Флєберґ, нім. – Flehberg, пол. – Święty Jan). Ще одна «богемська» колонія. Знаходилася на частині вулиці Івана Франка (вул. Святого Івана, uł. Świętego Jana), яка зараз лежить на північ від залізниці Коломия – Івано-Франківськ. Збереглися старий католицький костел (тепер – молитовний дім адвентистів) та німецьке кладовище. 

 

Використана листівка з книги Валерія Ковтуна та Івана Монолатія «Коломия з минулого в сьогодення»


25.08.2016 3181 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

310
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1704
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3157
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1142
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1167
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1203 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

243

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1116

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

942

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

413
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

327
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2488
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1239
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1315
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

548
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15178
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7478
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

334
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

642 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

466
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

383
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

472