Не вживайте алкоголь і говоріть телефоном - як правильно пережити карантин

Пандемія коронавірусу є найбільш популярною інформаційною темою світу.

В Україні вже підтверджено 73 випадки захворювання. Щоб зменшити ризик захворювання, в країні закрили навчальні заклади освіти, розважальні центри й обмежили роботу громадського транспорту. А щоб покращити міри запобіжних заходу, уряд затвердив систему штрафів.

Як українці живуть в умовах ізоляції та з якими страхами зіштовхуються Gazeta.ua дізнавалася в психолога Валерії Палій.


Що робити, щоб не панікувати під час ізоляції?

Багато психологічних об'єднань рекомендують людям, які ізолювалися, підтримувати звичний розпорядок дня. Потрібно робити все те, що ви робили зазвичай. Це допомагає сформувати впорядкованість побуту. Тобто, повноцінно "збиратися" на роботу, снідати, працювати нормово, ввечері відпочивати. Не варто працювати лежачи на дивані в піжамі.

Також рекомендують фокусуватися на позитивних аспектах. Не потрібно в цей час вживати алкоголь і різні стимулятори для того, щоб позбутися стресу. Уникати зайвої тривоги та паніки допоможе відповідальне споживання інформації із перевірених та надійних джерел. Ще важливо підтримувати спілкування - телефоном чи через інтернет. Це дасть змогу створити більш спокійне середовище та підтримувати емоційно значущі контакти.

Українці стресостійкі чи піддаються паніці?

- В цій ситуації ми бачимо суттєву зміну наших звичних укладів. Відчуваємо загрозу для себе. Тому хвилюватися - цілком нормально. Ті, хто мають більш розвинене критичне мислення, відповідально ставляться до цього - звертають увагу на цифри та на перевірені дані. Той, хто менш критично ставиться до інформації, більш підвладний паніці, поширює плітки, слухи, фейки.

Про що свідчить наша певна легковажність - маски носить навіть не половина людей у транспорті?

- Якщо переглянути рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я, то маску доречно носити, коли ти сам інфікований, або маєш дуже тісний контакт з потенційно інфікованими. У повітрі вірусу немає, тому на безлюдній вулиці маска недоречна. Доречна дистанція, гігієна. Втім, керівництво країни рекомендувало нам носити маски у транспорті. Думаю, що люди можуть ігнорувати цей припис з кількох причин: хтось банально не може купити або пошити маску, хтось не вважає вірус загрозою для себе, а для когось це свідома реакція - протиставлення себе правилам. Ми всі дуже різні. Втім, я б рекомендувала утриматися від зайвих поїздок транспортом, і рекомендувала захищати себе всіма способами: мити руки, зберігати дистанцію у 2 метри, мінімізувати контакт з людьми.

Які етапи переживає людина в умовах вимушеної ізоляції?

- Етапи можуть бути різними. Від початку ми можемо сприймати більше часу вдома з ентузіазмом, але потім він може піти на спад. Хтось із нас переживає паніку. Дехто може переживати злість на тих, хто започаткував карантин. Хтось може упиратися цьому, або говорити, що все це надумано. На середині карантину в людей може спостерігатися пригнічення: всі домашні справи перероблено, а робочої активності у більшості стане менше. Також в нас є велика проблема з тим, що люди втрачають робочі місця і ми очікуємо додатковий економічний спад. А це додаткове джерело тривоги.

Що є найскладнішим під час карантину?

- Коли ми ізолюємося, знаходимося в умовах зниженої активності - фізичної та робочої. Також навколо нас менше візуальних, аудіальних стимулів, тобто оточення менш різноманітне. Відбувається менша кількість спілкування. В цей час людина знаходиться в умовах депривації. Ми всі маємо якісь тривоги та страхи, які можуть у цей час загострюватися. В когось це страх втратити близьких людей, втратити економічну впевненість або страх самотності. Сам факт ізоляції виступає проєктором всіх внутрішніх проблем. У разі особливого пригнічення я раджу звертатися за кваліфікованою допомогою онлайн, або шукати інші способи подолання стресу - спорт, медитації або розмови з близькими людьми.


24.03.2020 2846
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1205
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2937
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1024
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1079
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1092 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3226 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

972

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

818

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

377

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1113
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

195
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2389
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1177
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

481
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15097
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7406
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

840
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

404
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

313
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

398
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

684
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1137