
♦ Минулий сезон для українського футболу був ювілейним, 25-м від часу здобуття нашою державою незалежності. Прикарпаття знову не було представлено в змаганнях профі жодним клубом, тож кращі наші футболісти виступали в барвах команд інших регіонів. Яких успіхів вони досягли? Про це детально розповідається в аналітичному матеріалі журналіста Володимира ГОРОЩАКА (газета “Західний Кур’єр”).
ПРЕМ’ЄР-ЛІГА
Початок чемпіонату країни вийшов багатообіцяючим для прикарпатських уболівальників. Із перших хвилин турніру в гру ввійшли одразу четверо наших земляків. Такого не траплялося давненько. Компанію ветерану львівських «Карпат» Ігорю Худоб’яку склали його повний тезка з ужгородської «Говерли», Андрій Новак з «Олександрії», а також Володимир Адамюк із кам’янської «Сталі». Для Адамюка то був дебют у матчах такого рівня, Худоб’як з Ужгорода (в протоколах він фігурував як Халк) повернувся в еліту після п’ятирічної перерви, а Новак – через шість років.
В третьому турі до них приєднався Роман Дебелко зі «Сталі». Для нього це також була прем’єра, незважаючи на кілька сезонів, проведених раніше в донецькому «Металурзі». В складі «сталеварів» перебував ще один вихованець прикарпатського футболу – Василь Цюцюра, однак взяти участь в офіційних матчах УПЛ йому не судилося.
Наприкінці осіннього відтинку чемпіонату черговим дебютантом Прем’єр-ліги став Дмитро Гапончук із «Металурга» (Запоріжжя), та запорізьку команду незабаром розформували, тож 20-річний футболіст повернувся додому. Нині він є гравцем «Оскара». Не брав участі у весняних матчах і Цюцюра, котрий повернувся до стрийської «Скали» (саме ця команда володіє правами на гравця).
Найбільша увага з-поміж наших була прикута до Адамюка. Взимку цей футболіст перейшов до складу «Дніпра». Втім, нагода засвітитися в матчах головної команди йому випала лише тричі. Контракт 24-річного гравця з новим клубом був розрахований до кінця сезону. По його завершенні наставник дніпрян Мирон Маркевич заявив, що Володимирові на цьому етапі потрібна простіша команда: у гравця, котрий за три роки пройшов шлях від аматора до топ-клубу, відчувався брак досвіду.
Попри все, Адамюк цілком може занести минулий сезон до свого активу. Так само, як і Андрій Новак. ПФК «Олександрія», ворота котрої захищає наш земляк, повернувшись до еліти, здобула право виступу в Лізі Європи! Двома голами відзначився в сезоні Роман Дебелко. І він не має підстав засмучуватися. На своєму рівні відіграв сезон Ігор Худоб’як із «Карпат». Усіх їх ми, певно, побачимо й у наступному чемпіонаті.
Прикарпатці в УПЛ
Ігор Я. Худоб’як («Карпати») – 23 матчі – 2 голи
Володимир Адамюк («Дніпро»/«Сталь») – 19
Роман Дебелко («Сталь») – 18 – 2
Андрій Новак (ФК «Олександрія») – 14
Ігор О. Худоб’як («Говерла») – 13
Дмитро Гапончук («Металург») – 3.
ПЕРША ЛІГА
У першому дивізіоні прикарпатці в основному були згуртовані під прапорами «Ниви». Наша колонія у Тернополі восени налічувала п’ять гравців. Взимку через фінансові проблеми команда припинила свої виступи, отож гравці були змушені шукати нові клуби.
Роман Гудак залишився в першій лізі, перейшовши до ФК «Полтава». Дехто знайшов собі новий клуб у нижчій лізі: Микола Плетеницький опинився в «Інгульці» з Кіровоградщини, а Ростислав Волошинович – у рівненському «Вересі». Віктор Яневич продовжує виступи за «Ниву» вже на аматорському рівні. Найдосвідченіший з «тернопільської п’ятірки» – Роман Бочкур взимку тренувався з ужгородською «Говерлою», проте заявити його закарпатці не змогли через заборону на трансфери.
Окрім «Ниви», прикарпатці захищали кольори ще кількох клубів: Іван Сондей – охтирського «Нафтовика», Іван Піцан – столичної «Оболоні» (вона фінішувала третьою). В заявці маріупольського «Іллічівця» перебував Олександр Лучик, проте на полі він з’явився лише одного разу. У квітні склад криворізького «Гірника» поповнив екс-голкіпер одеського «Чорноморця» Юрій Марищук, однак просидів заключні поєдинки на лаві запасних. Тож особливих успіхів на цьому рівні ми не досягли.
Прикарпатці в першій лізі
Роман Гудак (ФК «Полтава»/«Нива») – 24 – 1
Іван Сондей («Нафтовик-Укрнафта») – 19 – 1
Роман Бочкур («Нива») – 16
Ростислав Волошинович («Нива») – 14 – 4
Віктор Яневич («Нива») – 14
Микола Плетеницький («Нива») – 6
Іван Піцан («Оболонь-Бровар») – 5
Олександр Лучик («Іллічівець») – 1
Юрій Мартищук («Гірник») – не виступав.
ДРУГА ЛІГА
В другому дивізіоні прикарпатців було менше, проте виступали вони яскравіше. Четверо з них за підсумками сезону зуміли підвищитися в класі. Це — наше тріо з «Вереса» – Волошинович, Луканюк і Овчар, а також Плетеницький з «Інгульця».
Прикарпатці в другій лізі
Іван Луканюк («Верес») – 9 – 1
Ростислав Волошинович («Верес») – 8 – 4
Тарас Овчар («Верес», «Буковина») – 10
Василь Цюцюра («Скала») – 9 – 2
Микола Плетеницький («Інгулець») і Андрій Рильчук («Кристал»») – не виступали.
ТРАНСФЕРИ
Ігор Ощипко може повернутися до Молдови, Володимира Адамюка запрошує “Волинь”, Юрій Мартищук покинув “Гірник”, а Тарас Овчар – Рівне, знову став сумчанином Олександр Лучик…