"Нас цікавить регіон Карпат": яку назву матиме Прикарпатський національний університет після перейменування

Рішення про перейменування Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника прийняли на вченій раді.

Чому університет вирішили перейменувати та яку назву він матиме в майбутньому, Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора університету, професором Ігорем Цепендою.

"Ми розпочали процедуру ренеймінгу — спочатку ренеймінг, а потім почнеться ребрендинг. В першу чергу це викликано тим, що ми хочемо вийти за межі Прикарпаття. Тобто, ми вже ввійшли в Карпатський простір.

Відверто кажучи, як я завжди жартую, якщо дивитися з москви на нас — то ми Прикарпаття, а якщо з Брюсселя – то Закарпаття. Питання в тому, звідки ми дивимося один на одного?

Але нас цікавить регіон Карпат, де ми маємо вже міцні позиції. Багато проєктів університету мають саме карпатський зміст.

Якщо ми говоримо про математиків, вони мають «Карпатські математичні публікації». Якщо ми говоримо про педагогів – вони мають «Гірську школу українських Карпат».

Якщо ми говоримо про наш аналітичний центр, який успішно працює, то це Карпатський аналітичний центр.

Якщо ми говоримо про велику діяльність професора Миколи Кугутяка з його школою, то маємо інститут історії, етнографії, археології Карпат. Тому з цієї точки зору ми поставили це питання", — розповідає Ігор Цепенда.

На думку професора, термін "Прикарпаття" мав на меті стерти з історії Галичину.

"Якщо подивитися ще більш глибоко з точки зору історії, то треба розуміти, що термін «Прикарпаття» з'явився у нас не в найдавніші часи, а в 70-х роках. З якою метою? Тому що потрібно було геть затушувати Галич і Галичину, «перебрендити» її в Прикарпаття. І це було «унікально» зроблено.

Забути, що таке СС «Галичина», що таке Галич, Галицько-Волинська держава, що просто не вписувалася в модель Російської імперії, звідки взявся Король Данило...

Тобто це була їх основна мета. І, фактично, Галичина була вже стерта після розпаду Австро-Угорської імперії. Навіть в період Другої Речі Посполитої, ці території називалися Галичиною. Хоча Краків, традиційно, був Західною Галичиною, Львів був Східною Галичиною, наші території були просто Малопольська Східна.

З іншого боку, на цей ренейминг наштовхував досвід інших університетів. Якщо ми дивимося на потужний університет Франції Гренобль, то він знаходиться в Альпах, тому називається Гренобль-Альпи. Тобто в певній мірі ми окреслюємо своє місце.

У світі розуміють, що таке Карпати, але не розуміють, що таке Прикарпаття. Тому, звичайно, ми хочемо підкреслити роль Карпат, місця нашого регіону в Карпатах, величі Карпат, і в цьому напрямку хочемо рухатися", — зазначає в. о. ректора ПНУ.

За його словами, процедура ренеймінгу, а пізніше — ребрендингу, триває рік-півтора. В майбутньому університет матиме назву «Карпатський університет імені Василя Стефаника».

Більше про функціонування ПНУ під час війни читайте у матеріалі: «Щоб молодь бачила себе в Україні», — ректор ПНУ Ігор Цепенда про університет під час війни, спеціальності майбутнього, мобілізацію та наукові школи.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:


16.12.2024 Діана Струк 2851 1
Коментарі (1)

Igor 2024.12.17, 04:47

При чому тут Карпати? Треба повертути місту історичну назву.Тому і навчальний заклад має мати імя- Станіславський Університет.А  Стефаника, який немає ніякого відношення до вузу, залишити в спокої.

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

648
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1915
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3408
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1249
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1257
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1324 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1354

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

397

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1049

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1216
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

428
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2587
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1310
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1418
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

619
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15280
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7566
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

419
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1101 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

553
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

458
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

540