На Прикарпатті вже понад 10 років говорять про необхідність побудови сміттєпереробного заводу

 

/data/blog/110077/b96807c59a4f2ad8c88c0264668b6cb0.JPG

 

На Прикарпатті вже понад 10 років говорять про необхідність побудови сміттєпереробного заводу, і не лише для обласного центру, а й у інших районах Івано-Франківщини. Але попри загрозу потонути у смітті, далі слів процес не йде.

 

Спілкування з інвесторами на тему переробки сміття проходить майже за тим самим сценарієм, що і у Львівській області. Ну, принаймні, досі так було.



У обласній адміністрації влаштовують презентацію інвестиційного проекту, який пропонує одна з іноземних фірм, що вже роками спеціалізується на питаннях переробки сміття і збудувала не один завод.


Фірма нібито поважна і питань до неї не виникає. Профільні чиновники дуже детально розповідають, який позитив матиме Прикарпаття від співпраці з цими інвесторами. Вже пораховані нові робочі місця та екологічний ефект.

 

Того ж таки дня підписують протокол чи якийсь інший документ про намір таки збудувати завод, і вже цього року. Присутні плескають в долоні. ЗМІ тиражують новину, що ось нарешті область матиме перший сміттєпереробний завод. Інвестори чи їх представники задоволені їдуть, адже бачать, що нібито проблем з реалізацією проекту практично нема і справа за малим – виділити землю.



Близько місяця ще триває інформаційний гул. Потім проходить ще один місяць – про інвестора згадують все менше і менше. І от непомітно минає приблизно рік,  приїжджає новий потенційний інвестор. І історія повторюється майже стовідсотково. Таке собі зачароване коло, виходу з якого навіть не видно. Проте, видно, що існують якісь непереборні перепони, що не дають словам стати реальними справами.



Хоча про необхідність сміттєпереробного заводу на Прикарпатті почали говорити ще десять років тому, після того як була прийнята Івано-Франківською облрадою програма розвитку області на період з 2006 до 2011 року. Тоді чиновники запевняли, що питання екології у ній стоять на першому місці, через гіркий досвід з калуськими хвостосховищами.



Один з найамбітніших проектів був оголошений у 2012 році. Тоді чиновники запевняли, що мають достатньо пропозицій від інвесторів, аби вибрати надійних та побудувати на Прикарпатті аж 4 заводи з переробки сміття. Йшлося про село Рибне, куди зараз вивозять сміття з Івано-Франківська, міста Калуш і Коломию та село Лоєва, що у Надвірнянському районі. Ще у трьох районах – Галицькому, Долинському та Тлумацькому мали збудувати сміттєсортувальні лінії. Встигнути реалізувати проект мали до кінця цього року. Наразі нічого не зроблено, точніше навіть не починали робити.

 

У той день, коли після трагічних подій у Грибовичах, міський голова Львова відгородився від жителів силовиками, дещо знакове сталось і в Івано-Франківську.

 


Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків на виконкомі заявив, що для того аби відволікти увагу від подій на Львівщині, існує велика ймовірність підпалу полігону у селі Рибному, куди вивозять сміття з міста.



Було вирішено направити туди не лише рятувальників, а й правоохоронців, які тепер несуть цілодобове чергування.



Звичайно, з одного боку це можна розцінювати як логічний крок, ніби міський голова дбає про безпеку, але з іншого – цією заявою він знімає з себе усю відповідальність.  Адже тепер, в разі якихось проблем на полігоні, все можна списати на стороннє втручання.

 


Ще одна цікава деталь. Оскільки увага журналістів постійно прикута до смітника, і не лише цього року, у ЗМІ постійно піднімають питання на який час вистачить його можливостей. Минулого року називалась цифра у близько 5 років. А от цього року, коли міський голова Івано-Франківська 15 червня перевіряв полігон, вже була озвучено, що сміття на нього планують вивозити до 2026.



Того ж дня Руслан Марцінків заявив і про те, що на полігоні обладнають сортувальну лінію, на якій працюватиме 45 людей.



Підтримав його у цій ідеї і керівник полігону Юрій Мороз, за його словами це дозволить переробляти щоденно близько 30 тонн, тоді коли щоденно з Івано-Франківська привозять 220 тонн.



А от екологи не підтримують такої ідеї. На їхню думку, це марнування коштів. Минулого року Володимир Красноштанов після відвідин смітника заявив, що влада має думати як закрити полігон та консервувати його і вирішити проблему з відведенням фільтратів, а не вкладати в нього гроші.

 

Загалом на території Прикарпаття наразі функціонує 27 полігонів твердого побутового сміття. Вони займають площу розміром 83 гектари і на них вже зберігається 25 мільйонів тонн сміття.



Як зазначив в одному з коментарів керівник управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА Ріяфет Гасимов, частина полігонів області не відповідає вимогам екологічної безпеки.

 

Деякі з них влаштовані на фільтруючих грунтах, без водонепроникного екрану. Йдеться про полігони у Бурштині, Верховині, Рожнятові та Заболотові. При потужних опадах це може спричинити потрапляння фільтратів у грунтові води.



За словами чиновника, більшість полігонів не обладнані ваннами для промивки ходової частини сміттєвозів.



Але найстрашніше те, що є достатньо полігонів, які вже вичерпали свої можливості або близькі до цього, а альтернативних їм наразі немає.



Ось дані останніх років. З 2013 року сміттєзвалище у Надвірній приймає сміття лише з міста. Така ж ситуація зі Снятинським полігоном. З0 червня 2014 року смітник закрити для сміття з району та інших територій. З 2015 році  сміттєзвалище у Коломиї закрите для сміття з інших територій, крім самого міста.



Це офіційні дані, але який стан справ реальний невідомо, бо сміття насправді немає куди вивозити. А результат повної заборони може лише сприяти утворенню стихійних сміттєзвалищ, побороти які буде дуже важко.



Андрій ВОЛИК, для ІА ZIK


29.06.2016 359 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2114
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

984
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

980
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2119
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3584
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2509 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

815

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

717

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

676

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

681
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10346
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1193
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5292
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1020
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2823
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1190
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

414
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

254 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

724
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

618
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

665