На Прикарпатті ростуть унікальні сорти винограду

 

/data/blog/114559/59dc19007c39ee018dae3c1a9d771602.jpg

 

Про виноградник Богдана Стефанюка з Сівки-Войнилівської Калуського району дотепер доводилося тільки чути.

 

Але минулого тижня випала чудова нагода побачити, в яких умовах росте виноград недалеко від Дністра та ще й  у північній частині області, пише Фіртка з посиланням на ЗК.

 

На подвір’ї під гавкання двох собак нас гостинно зустрічає господар виноградника Богдан Стефанюк із секатором у руці. Тут же біля брами він розгортає виноградне листя і зрізає чимале гроно світлого винограду.

 

«Пригощайтеся, це сорт Маруся, – припрошує виноградар гостей і запрошує пройти у свої зелені володіння, котрі розташовані за декілька метрів від хати.

 

Перше, що впадає в очі, – це вміло організована площа для виноградника. Жодне дерево не затіняє ряди в’юнких кущів, котрі обплітають міцні залізні двометрові опори. Вже згодом, відповідаючи на запитання, пан Богдан пояснить, що саме конструкції такої форми дають можливості для хорошого урожаю.

 

Пан Богдан захопився виноградарством у 2010 році як тільки вийшов на заслужений відпочинок. Каже, що тоді й появилося більше часу для себе. На власному прикладі пан Богдан доказує, що за 4-5 років цілком можна досягнути таких результатів. Але цьому захопленню варто приділяти максимум своєї уваги. А «захворів» виноградом чоловік давно, ще у студентські роки. Тепер на присадибній ділянці площею 7 сотих тільки виноград. Тут його аж понад 60 різних видів. І все це не технічні, а столові сорти.

 

«Сортів не рахую, бо щороку їх змінюю. Завжди шукаю такі сорти, котрі би найкраще показали себе в наших умовах. Маємо багато опадів, а також холодні росяні ночі. Тому в багатьох сортів ягоди при дозріванні швидко псуються», – розповідає виноградар.

 

Він тут же зрізає гроно і демонструє кліматичну хворобу ще не дозрілого грона. Сорт Іларія зазнав вибракування і буде знищений, бо не підходить до умов клімату. Ягоди потріскали після дощу і не можуть далі налитися соком.

 

Перший сорт, котрий мені вдалося посадити тут у 1983 році, був Восторг. Усі сорти чоловік пам’ятає, бо вони в нього – як діти. Якщо не вдається виростити нормальний сорт винограду, то пан Богдан не шкодує і викидає, а натомість випробовує новинки селекції.

 

У винограднику Богдана Стефанюка в основному нові сорти останньої селекції. Від надокучливих птахів грона винограду відгороджені спеціальною сіткою. А окремі сорти Богдан Михайлович захищає ще й від ос. Йому доводиться кожне гроно вдягати у спеціальні мішечки. Грона у деяких сортів виростають навіть до 2 кілограмів.

 

Виноградарі-аматори на смак можуть визначити і сорт, і якість сонячної ягоди. Проте виноградарі зізнаються, що для них це не основне. Вони не женуться за масивними гронами, бо немає сенсу. Навпаки, кажуть, що чим делікатніше гроно, тим більше шансів отримати хороший урожай. Для виноградарів важливою ознакою якості сорту є смакові якості. Аматори виноградарства на Прикарпатті навчилися на смак визначати місткість мускату у кожному сорті.

 

Для того, аби побачити все багатство виноградника Богдана Стефанюка, достатньо лише нахилитися, бо всі грона розміщені на висоті півметра над землею. На зміну світло-зеленим гронам ряд плавно переходить у рожеві та сині тони. Такого ефекту виноградареві вдалося досягнути завдяки правильній посадці кущів – під кутом і на певній відстані один від другого.

 

До речі, виноградарі не бояться садити близько один від одного різні сорти винограду. Кажуть, що вони не схрестяться між собою, запилювати їх особливо не треба, бо цьому допомагає вітер.

 

Серед виноградарів-аматорів немає конкуренції. Це видно із їхнього спілкування між собою. Вони охоче діляться секретами успіху, принципом догляду та сортами. Керуються неписаним правилом: якщо виросло в мене, то хай і в когось також вдасться.
За весь час екскурсії виноградником господар періодично зрізає по грону з кожного сорту і люб’язно пропонує продегустувати. А наостанок запрошує охочих навідуватися і отримувати максимум корисної інформації про плоди Півдня, котрі прижилися і на теренах Прикарпаття.

 

Власне такою і є місія клубу «Виноградарі Прикарпаття» — популяризувати виноградарство в області і доказувати, що сонячні грона можуть виростати і при нашому кліматі. Жартома навіть кажуть, що наш край сама природа створила для вирощування винограду. Треба для цього тільки докласти певних зусиль.

 

У цьому питанні виноградарі навіть звертають увагу на назви населених пунктів, у котрих є слово «виноград».

 

До слова, цими вихідними в Івано-Франківську на Вічевому майдані пройде свято винограду та вина. Початок о 10.00.


27.08.2016 3500 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

354
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1722
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3189
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1155
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1185
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1220 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

267

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1131

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

962

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

418
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

341
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2501
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1251
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1332
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

564
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15193
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7494
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

352
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

713 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

479
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

398
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

486