На Прикарпатті ростуть унікальні сорти винограду

 

/data/blog/114559/59dc19007c39ee018dae3c1a9d771602.jpg

 

Про виноградник Богдана Стефанюка з Сівки-Войнилівської Калуського району дотепер доводилося тільки чути.

 

Але минулого тижня випала чудова нагода побачити, в яких умовах росте виноград недалеко від Дністра та ще й  у північній частині області, пише Фіртка з посиланням на ЗК.

 

На подвір’ї під гавкання двох собак нас гостинно зустрічає господар виноградника Богдан Стефанюк із секатором у руці. Тут же біля брами він розгортає виноградне листя і зрізає чимале гроно світлого винограду.

 

«Пригощайтеся, це сорт Маруся, – припрошує виноградар гостей і запрошує пройти у свої зелені володіння, котрі розташовані за декілька метрів від хати.

 

Перше, що впадає в очі, – це вміло організована площа для виноградника. Жодне дерево не затіняє ряди в’юнких кущів, котрі обплітають міцні залізні двометрові опори. Вже згодом, відповідаючи на запитання, пан Богдан пояснить, що саме конструкції такої форми дають можливості для хорошого урожаю.

 

Пан Богдан захопився виноградарством у 2010 році як тільки вийшов на заслужений відпочинок. Каже, що тоді й появилося більше часу для себе. На власному прикладі пан Богдан доказує, що за 4-5 років цілком можна досягнути таких результатів. Але цьому захопленню варто приділяти максимум своєї уваги. А «захворів» виноградом чоловік давно, ще у студентські роки. Тепер на присадибній ділянці площею 7 сотих тільки виноград. Тут його аж понад 60 різних видів. І все це не технічні, а столові сорти.

 

«Сортів не рахую, бо щороку їх змінюю. Завжди шукаю такі сорти, котрі би найкраще показали себе в наших умовах. Маємо багато опадів, а також холодні росяні ночі. Тому в багатьох сортів ягоди при дозріванні швидко псуються», – розповідає виноградар.

 

Він тут же зрізає гроно і демонструє кліматичну хворобу ще не дозрілого грона. Сорт Іларія зазнав вибракування і буде знищений, бо не підходить до умов клімату. Ягоди потріскали після дощу і не можуть далі налитися соком.

 

Перший сорт, котрий мені вдалося посадити тут у 1983 році, був Восторг. Усі сорти чоловік пам’ятає, бо вони в нього – як діти. Якщо не вдається виростити нормальний сорт винограду, то пан Богдан не шкодує і викидає, а натомість випробовує новинки селекції.

 

У винограднику Богдана Стефанюка в основному нові сорти останньої селекції. Від надокучливих птахів грона винограду відгороджені спеціальною сіткою. А окремі сорти Богдан Михайлович захищає ще й від ос. Йому доводиться кожне гроно вдягати у спеціальні мішечки. Грона у деяких сортів виростають навіть до 2 кілограмів.

 

Виноградарі-аматори на смак можуть визначити і сорт, і якість сонячної ягоди. Проте виноградарі зізнаються, що для них це не основне. Вони не женуться за масивними гронами, бо немає сенсу. Навпаки, кажуть, що чим делікатніше гроно, тим більше шансів отримати хороший урожай. Для виноградарів важливою ознакою якості сорту є смакові якості. Аматори виноградарства на Прикарпатті навчилися на смак визначати місткість мускату у кожному сорті.

 

Для того, аби побачити все багатство виноградника Богдана Стефанюка, достатньо лише нахилитися, бо всі грона розміщені на висоті півметра над землею. На зміну світло-зеленим гронам ряд плавно переходить у рожеві та сині тони. Такого ефекту виноградареві вдалося досягнути завдяки правильній посадці кущів – під кутом і на певній відстані один від другого.

 

До речі, виноградарі не бояться садити близько один від одного різні сорти винограду. Кажуть, що вони не схрестяться між собою, запилювати їх особливо не треба, бо цьому допомагає вітер.

 

Серед виноградарів-аматорів немає конкуренції. Це видно із їхнього спілкування між собою. Вони охоче діляться секретами успіху, принципом догляду та сортами. Керуються неписаним правилом: якщо виросло в мене, то хай і в когось також вдасться.
За весь час екскурсії виноградником господар періодично зрізає по грону з кожного сорту і люб’язно пропонує продегустувати. А наостанок запрошує охочих навідуватися і отримувати максимум корисної інформації про плоди Півдня, котрі прижилися і на теренах Прикарпаття.

 

Власне такою і є місія клубу «Виноградарі Прикарпаття» — популяризувати виноградарство в області і доказувати, що сонячні грона можуть виростати і при нашому кліматі. Жартома навіть кажуть, що наш край сама природа створила для вирощування винограду. Треба для цього тільки докласти певних зусиль.

 

У цьому питанні виноградарі навіть звертають увагу на назви населених пунктів, у котрих є слово «виноград».

 

До слова, цими вихідними в Івано-Франківську на Вічевому майдані пройде свято винограду та вина. Початок о 10.00.


27.08.2016 3483 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

252
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13454 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1511
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

828
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6041
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1680

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

602

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1425

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1238

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1137
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

486
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

621
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1534
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

563
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

847
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5883
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13453
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

196
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

499
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

447
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

757 2