МВФ закликає підвищити і тарифи на газ, і податки для багатих

 

МВФ підтверджує зміни у своїх прогнозах щодо України, і, крім підвищення тарифів на газ та лібералізації валютної політики, радить українському урядові більше оподатковувати багатих, аби покрити дефіцит бюджету.

 

По завершенні роботи місії фонду у Києві її керівник Кристофер Джарвіс заявив, що цей рік Україна завершить із інфляцією у 7%, тоді як раніше експерти фонду прогнозували вищу інфляцію - у 7,9%. При цьому у квітні МВФ також переглянув свій прогноз щодо зростання української економіки, зменшивши його до 3%. Пан Джарвіс підтвердив цей прогноз, заявивши, що українська економіка уповільнюватиметься через "слабкого попиту на продукцію українського експорту" у світі.

 

Такі оцінки МВФ дещо різняться від прогнозів українського уряду: у бюджеті поточного року уряд заклав зростання ВВП на 3,9% при інфляції у 7,9%. Проте від грудня минулого року індекс зростання цін в Україні кожного місяця встановляє чергові "рекорди" зниження, а за підсумками квітня офіційна інфляція за місяць навіть склала рівно 0%, а від початку року - лише 0,7%. Це дало українським урядовцям підстави говорити про те, що за підсумками року інфляція буде значно нижчою, ніж передбачалося у бюджеті.

Екс-міністр економіки та керівник Центру ринкових реформ Володимир Лановий вважає, що більшою загрозою, все ж таки, є уповільнення української економіки, а не загроза пришвидшення інфляції:

 

"Насправді ВВП України прямує до нуля. І це пов'язано із тим, що не відбувалося фінансування економіки через ринкові механізми - банківський сектор, фондові інструменти. Останні два роки політика була спрямована на залучення внутрішніх та зовнішніх позик, і витрачання коштів на мега-проекти влади поза реальним сектором економіки. Але після виборів все може стрибнути, і інфляція може навіть вийти за межі 7%, якщо після виборів уряд не продовжуватиме нинішню жорстку політику замороження активності в економіці", - вважає економіст.

Багатство і "мішура"

Особливу увагу представники МВФ приділили соціальним ініціативам влади, що у квітні вже були оформлені у вигляді змін до бюджету поточного року.

 

У фонді вважають, що нинішніх доходів бюджету буде недостатньо, аби профінансувати соціальні ініціативи влади - підвищення пенсій та зарплат, а відтак дефіцит бюджету може перевищити погоджений рівень у 1,8%.

 

"Надзвичайно важливо утримувати дефіцит бюджету на відповідному рівні. І виникає питання щодо того, яким чином це можна забезпечити. Уряд вважає, що тих зусиль, яких він нині докладає, буде достатньо. Ми вважаємо, що треба здійснити ще низку додаткових заходів", - заявив Кристофер Джарвіс.

 

Серед таких додаткових заходів, крім скорочення бюджетних видтків та податкових пільг, представник МВФ назвав і більші податки для багатих.

 

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин вважає, що очікувати збільшення дефіциту бюджету через додаткові соціальні видатки природно, але, на думку експерта, більшу загрозу для бюджету становить уповільнення української економіки.

"Набагато більші ризики пов'язані із тим, що економічна динаміка є набагато нижчою, ніж очікувалося. І головні "недобори" доходів можуть бути пов'язані з тим, що разом із низькою інфляцією низьким буде залишатися і реальне економічне зростання, що дійсно може знизити доходи до бюджету. В цьому контексті збільшення оподаткування багатих виглядає непогано, але я би не розраховував, що за рахунок оподаткування багатих чи заможних можна збалансувати бюджетну сферу", - каже Василь Юрчишин.

 

Водночас, як вважає Володимир Лановий, МВФ в оцінці дефіциту бюджету орієнтується на соціальні обіцянки влади, не розуміючи, що насправді ці обіцянки не будуть виконані:

 

"Я переконаний, що уряд не виконає всі обіцянки у повному обсязі, бо він не зможе зібрати гроші у бюджет. Обіцянки залишатимуться значною мірою на папері", - каже Володимир Лановий, називаючи соціальні ініціативи влади "передвиборчою пропагандою".

 

Так само економіст ставиться і до ініціатив оподаткування багатих чи багатства:

 

"У розвинених країнах багаті оподатковуються за більшою, прогресивною ставкою, а бідні - отримують допомогу від держави. У нас навіть найбідніші платять 15% податку із своїх доходів, а доходи, які отримують багаті, - дивіденди, роялті, комерційні доходи від оренди - оподатковуються за ставкою у 5%. Поки все залишатиметься так, як зараз, всі ініціативи уряду - це інформаційна мішура, від якої багато галасу, але, крім паперу, нічого не залишається", - вважає пан Лановий.

 

Газ і валюта

Традиційними залишаються поради МВФ щодо підвищення цін на газ для населення та гнучкішої валютної політики.

 

Перше, за словами Кристофера Джарвіса, дозволить скорочувати дефіцит бюджету, із якого фінансується різниця між риноквими цінами на газ та тарифами, за якими за газ платить населення. За підрахунками МВФ, нині ціна газу для населення є у п'ять разів нижчою, ніж ціна імпорт газу.

Натомість ліберальніша валютна політика, як вважають у МВФ, дозволить зберегти валютні резерви за умови зростання дефіциту платіжного балансу.

 

"Уряд України сформулював амбітну мету - досягти енергетичної незалежності. Збільшення тарифів на газ і опалення для населення є важливою складовою для досягнення цієї мети. Рекомендуємо одразу здійснити суттєве підвищення тарифів (на газ для населення - ред.) і проводити регулярні підвищення надалі в рамках розписаного у часі плану зі скасування субсидій. Також рекомендуємо виділити більше коштів для надання грошової підтримкм найбднішим верствам населення з метою відшкодування платежів, що зростають. Ми також і надалі вважаємо, що більша гнучкість обмінного курсу допоможе Україні краще адаптуватися до змін у економічній ситуації (в світі - ред.) та слугуватиме кращим буфером від зовнішніх шоків", - йдеться у повідомленні місії МВФ за результатами роботи у Києві.

 

Утім, оглядачі вважають, що українська влада не виконає ані першу, ані другу умову до завершення парламентських виборів у жовтні, адже і підвищення цін на газ, і ліберальнійший валютний курс, який за нинішніх економічних умов одразу ж покаже слабкість гривні, не сподобаються виборцям.

 

Відтак, більшість оглядачів погоджується, що розгляд у червні Радою директорів МВФ перспектив співпраці з Україною, яку анонсував керівник місії фонду в Україні, буде, швидше за все, суто формальною справою.

 

"До виборів розширення фінансових потоків навряд чи відбудеться, потім буде потрібен час на формування нових структур у владі, - зміни відбудуться не тільки у парламенті, але й в уряді. Тому я би сказав, що кінець року - це найоптимістичніший термін відновлення кредитування", - каже Василь Юрчишин.

 

bbc.co.uk


29.05.2012 642 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

400
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1789
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3277
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1181
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1210
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1269 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

308

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1157

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1002

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

428
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

368
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2525
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1268
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1363
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

584
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15228
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7518
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

373
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

846 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

507
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

416
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

504