МФО планують обмежити максимальну процентну ставку. Стали відомі подробиці

В Україні з'явився законопроєкт, який дасть змогу регулювати діяльність МФО, проводити моніторинг видачі мікропозик і обмежувати розміри максимальної процентної ставки. 21 грудня президентом було підписано законопроєкт №9422, поправки до якого розробляла народна депутатка від партії "Слуга народу" Василевська-Смаглюк, спільно з експертами Національного банку України.

Що відомо про законопроєкт

Закон торкнеться важливих для споживача аспектів. Раніше мікропозика, порядок її видачі, продовження або розмір максимальних відсотків жодним чином не регулювалися на законодавчому рівні. Як повідомив голова Національного банку України, з початку дії закону з'явилися такі правила:

  • Обмежено максимальний розмір відсотка за кредитом. Максимальний розмір процентної ставки буде поступово знижено до 1% на день. Зміни відбудуться в кілька етапів. У перші чотири місяці денна ставка за споживчим мікрокредитуванням не зможе перевищувати 2,5%, наступні чотири місяці пройдуть з обмеженням в 1,5%. Починаючи з дев'ятого місяця розмір ставки становитиме максимально 1%.
  • З'явилася заборона на автоматичне продовження позик. Раніше в договорах деяких МФО був прописаний пункт про можливість продовження терміну дії договору в односторонньому порядку. Тепер продовження можливе тільки при укладанні додаткового договору.
  • НБУ отримає можливість встановлювати мінімальні вимоги до перевірки позичальника. Зниження відсоткової ставки спричинить збільшення ризику для організацій. Щоб тверезо оцінювати платоспроможність клієнта і оцінювати загальне кредитне навантаження на людину, заявки проходитимуть оцінку за системою Нацбанку.
  • Введено штрафні санкції за порушення встановлених правил і обмежень. Раніше невиконання зобов'язань загрожувало лише незначними штрафами і затяжними судовими розглядами. Тепер окреслено реальні заходи припинення порушень і покарання аж до позбавлення ліцензії.

Закон уже почав працювати, і компанії із захмарними процентними ставками (у деяких організаціях вони були на рівні до 1500% на рік) знизили свою комісію на надання грошей у борг.

Чому цей Закон такий важливий?

Уперше про створення подібного законопроєкту заговорили ще влітку 2023-го, але у Верховній раді ухвалили "тіло" лише 22 листопада. З огляду на обсяг інформації для оцінки та кількість компаній, що потребують моніторингу, необхідно було виконати велику кількість роботи. Більшість МФО, наприклад Кредит каса прийняла такі правила з величезною підтримкою.

Фахівці мікрофінансових організацій переконані, що через відсутність регулювання діяльності МФК було створено досить багато "сірих" організацій, що кидали тінь і створювали поганий імідж для компаній, які чесно виконують свою роботу з кредитування населення. Тепер, коли існують необхідні обмеження, це піде на користь як приватним кредиторам, так і споживачеві. Не виключено, що в майбутньому розмір максимальної ставки буде обмежено 0,8% від тіла кредиту, як цього від початку вимагали деякі депутати ВР.

Партнерський матеріал


22.01.2024 1116
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2403
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19456
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1746
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1217 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2265
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3866

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

133

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2008

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

696

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1305
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

907
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24402
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

635
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

611
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

746
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1640
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8049
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

478
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

778
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2055 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

736