Максим Поляков погодився продати Firefly Aerospace на вимоги уряду США

Сполучені Штати запропонували Максу Полякову продати свої акції Firefly Aerospace

Згідно з інформацією, наданою пресслужбою компанії українського бізнесмена Noosphere Venture Partners LP, він збирається виставити на продаж власну частку в аерокосмічному стартапі Firefly Aerospace з залученням інвестиційного банку. Таке рішення стало наслідком побоювання підрозділу уряду Сполучених Штатів, що опікується іноземними інвестиціями (CFIUS).

Через те, що приблизно 50% акцій космічної компанії є власністю інвестора та філантропа з України, а наразі англійського громадянина Макса Полякова, Firefly Aerospace підлягає особливому контролю влади США.

Кроки Максима Полякова до українсько-американської співпраці у сфері космосу

Максим Поляков, Firefly Aerospace та венчурний фонд Noosphere понад п'ять років налагоджують співпрацю з американськими регуляторами. Протягом цього часу космічна компанія уродженця України та громадянина Великобританії, увійшла в численні дослідницькі проєкти США, отримала контракти від Національного космічної агенції, військово-повітряних сил та інших урядових організацій Сполучених Штатів. Більш того, Firefly Aerospace отримала можливість на правах довгострокової оренди користуватись пусковим майданчиком 2W на космодромі військової бази Ванденберг.

Компанія зазначає, що ці контракти та партнерства супроводжувались неодноразовими ретельними перевірками як самого підприємця, так і його бізнесу, які ніколи не виявляли проблеми щодо безпеки. Noosphere Ventures та її голова Макс Поляков пішли назустріч уряду, аби гарантувати дотримання всіх умов, висунутих для захисту національних інтересів країни.

Так, восени 2020 року на добровільних засадах було проведено реструктуризацію Firefly, аби серед її директорів не були присутні представники української компанії. Також з того часу Noosphere Ventures має право отримувати лише фінансову інформацію щодо космічного бізнесу — звичайні дані для акціонерів.

Окрім того, в Раду директорів аерокосмічної компанії ввійшли шановані американці — екс-секретар військово-повітряних сил Сполучених Штатів Дебора Лі Джеймс, та Роберт Карділло екс-директор Національної агенції георозвідки.

В чому полягає питання уряду США?

Згідно з інформацією Bloomberg, американські урядовці та представники аерокосмічного сектору економіки побоюються, що може статись витік цінних технологій до України чи інших держав, що займаються розробкою ракетних програм. А діяльність Firefly, розташованої в Техасі, спрямована саме на те, аби конструювати ракети-носії та космічні апарати, що будуть брати участь в комерційних запусках малих та середніх корисних навантажень.

Українському венчурному фонду та Максу Полякову зрозуміло, що Комітет з іноземних інвестицій Сполучених Штатів вживає обмежуючі заходи на тлі загострення російсько-українських відносин. Тому Noosphere Ventures намагається якомога повніше й ефективніше вдовольнити побажання урядового відомства.

Чим займається Firefly Aerospace Макса Полякова

Збанкрутіла свого часу американська компанія, яку придбав та відновив запорожець Максим Валерійович Поляков, сьогодні виготовляє космічні апарати для надання широкого кола послуг. Ракети-носії Firefly, що виготовляються з використанням кращих технологій, власної виробничої інфраструктури та доступних пускових можливостей, мають особливість. Ці рішення надають можливість надсилати на низьку навколоземну орбіту до 10 тонн корисного вантажу з найнижчою вартістю за транспортування 1 кілограму в класі легких ракет. У вересні відбувся перший старт ракети Alpha, який виявив деякі недоліки конструкції, які потребують опрацювання. Після нього вже плануються наступні запуски.

Але Firefly розробляє не лише ракети. Такі космічні апарати, як Space Utility Vehicle та місячний посадковий модуль Blue Ghost, роблять компанію повноцінним джерелом техніки для місій, що прямують на поверхню Місяця і далі у відкритий космос.

Контракт Firefly зі SpaceX та NASA

В травні 2021 року Firefly Aerospace уклала контракт з компанією Ілона Маска на запуск свого місячного посадкового модуля Blue Ghost. У 2023 році на додаток до комерційних вантажів лендер буде транспортувати 10 корисних навантажень для місії NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS) на замовлення 19D.

За словами старшого віцепрезидента Firefly, компанія радіє можливості керувати космічним кораблем Blue Ghost, що доставить інструменти для демонстрації технологій в рамках наукових програм NASA, на високонадійній Falcon 9. Ракета-носій SpaceX дозволяє здійснити транзит до Місяця з використанням мінімальних ресурсів Blue Ghost, а це своєю чергою дозволить посадковому модулю доправити на поверхню Місяця понад 150 кг корисного навантаження.

Том Маркусік, генеральний директор американсько-української компанії, також прокоментував, що Firefly рада використати продуктивність і надійність Falcon 9 для транспортування Blue Ghost на першому етапі своєї подорожі на Місяць.

Але це співробітництво є цінним і для іншої сторони. Віце-президент SpaceX Том Очинеро відмітив користь місії Blue Ghost для підтримки наукових досліджень Місяця і сприяння постійної присутності на Місяці в рамках програми Artemis. «Для нас велика честь, що компанія Firefly обрала Falcon 9 для запуску», — сказав він.

Blue Ghost, названий так на честь рідкісного світлячка Phausis reticulata, здійснить прилуніння в зоні Mare Crisium. Після цього він керуватиме корисними навантаженнями під час транзиту по місячній орбіті та поверхні супутника Землі протягом повної місячної доби — приблизно 14 земних діб.

Завдання CLPS 19D було отримане компанією від NASA ще раніше — в лютому 2021 року, і з того часу в програмі Blue Ghost спостерігається швидкий прогрес. У команди є замовлення на ключові деталі з тривалим терміном виготовлення, виробництво знаходиться на стадії реалізації. Поводяться регулярні польоти для випробування навігації на техаській ділянці Firefly, що нагадує місячний ландшафт. 

Для роботи над місячним посадковим модулем, ракетами-носіями та різними проєктами, пов'язаними з космосом, Firefly залучає як початківців, так і досвідчених професіоналів.

Час покаже, яким чином Макс Поляков продовжить брати участь в життєдіяльності Firefly Aerospace та компонувати свій портфель космічних компаній після продажу акцій цього перспективного виробника космічних апаратів.

Партнерський матеріал


31.01.2022 849
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2324
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19258
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1723
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1196
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2255
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3845

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

50

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1981

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

679

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1296
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

369
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

890
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24386
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

616
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

604
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

740
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1634
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8033
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

449
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

766
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2031 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

726