Лімфома: типи, симптоми та фактори ризику

Лімфома – це злоякісне захворювання, яке розвивається в клітинах лімфатичної системи. Це важлива частина імунної системи організму, яка включає мережу лімфатичних судин, вузлів і органів. Вона виконує кілька ключових функцій, включно із захистом організму від інфекцій і підтриманням нормального балансу рідини в тканинах.

Лімфатична система переносить білі кров'яні клітини, які борються з хворобами, по всьому тілу. До її складу входять:

  • Лімфа – рідина, яка переносить лімфоцити. Це тип білих кров'яних клітин, які переміщуються тілом в мережі лімфатичних судин, які схожі на крихітні вени. Лімфа допомагає боротися з інфекцією і раком.
  • Лімфатичні вузли – крихітні бобовидні органи, які знаходяться в декількох частинах тіла, зокрема, в пахвах, тазу, шиї, животі та паху. Вони фільтрують лімфу і зберігають білі кров'яні клітини, допомагаючи організму боротися з хворобами.
  • Селезінка – орган у лівій частині живота, який допомагає розвиватися лімфоцитам, зберігає клітини крові та позбувається старих клітин.
  • Тимус – цей крихітний орган, розташований у грудній клітці, допомагає виробляти і розвивати лімфоцити.
  • Мигдалики – вузли в задній частині глотки, в яких зберігаються білі кров'яні клітини.
  • Кістковий мозок – речовина в кістках, яка виробляє клітини крові, включно з лейкоцитами.

Основними клітинами лімфатичної системи є лімфоцити – різновид білих кров'яних клітин, які відіграють важливу роль у захисті організму від патогенів. Лімфома виникає, коли лімфоцити починають аномально рости і ділитися, що призводить до утворення пухлин у лімфатичних вузлах та інших органах. Це захворювання може розвиватися в будь-якій частині лімфатичної системи, а також поширюватися за її межі.

Типи лімфоми

Лімфоми діляться на дві основні категорії: лімфома Ходжкіна і неходжкінська лімфома. Ці два типи розрізняються за походженням і типом лімфоцитів, з яких вони розвиваються, а також за клінічними проявами та лікуванням. Пропонуємо про види лімфом прочитати на сайті лікарні https://www.lissod.com.ua/ua/about-cancer/cancer-types/lymphoma/

  1. Лімфома Ходжкіна – цей тип лімфоми зазвичай розвивається з В-лімфоцитів, які є різновидом білих кров'яних клітин, що беруть участь у боротьбі з інфекціями. Відмінною особливістю лімфоми Ходжкіна є наявність аномальних клітин, які називаються клітинами Березовського-Штернберга-Ріда. Вони більші за нормальні лімфоцити і мають специфічні характеристики, які дають змогу точно діагностувати це захворювання.
  2. Неходжкінська лімфома – цей тип лімфоми охоплює більш різноманітну групу захворювань і може розвиватися як із В-лімфоцитів, так і з Т-лімфоцитів. Залежно від типу уражених клітин і швидкості прогресування, неходжкінські лімфоми поділяються на швидкозростаючі та індолентні (повільнозростаючі). Вони можуть вражати як лімфатичні вузли, так і інші органи, включно з кістковим мозком, селезінкою і печінкою.

Макроглобулінемія Вальденстрема – це рідкісний тип лімфоми, який прогресує повільно і може бути добре контрольований при ранній діагностиці. Він належить до категорії В-клітинних лімфом, що повільно ростуть, і характеризується перевиробництвом білка макроглобуліну, що може спричиняти згущення крові.

Симптоми лімфом

Симптоми лімфоми відрізняються у кожного пацієнта, оскільки залежать від багатьох факторів. У деяких пацієнтів ознак захворювання може не бути протягом тривалого періоду часу. Але якщо вони проявляються, то найчастіше таким чином:

  • Безболісне збільшення лімфатичних вузлів у ділянці шиї, паху або пахв. Часто це перший симптом лімфоми.
  • Лихоманка.
  • Сильна нічна пітливість.
  • Втома.
  • Втрата апетиту.
  • Незрозуміла втрата ваги, часто близько 10% від маси тіла пацієнта.
  • Суха, свербляча шкіра.
  • Червоний висип.
  • Нудота, блювання або біль у животі.
  • Кашель або задишка, спричинені збільшенням лімфатичних вузлів у грудях.
  • Головний біль, проблеми з концентрацією уваги.
  • Плутанина свідомості.
  • Слабкість у руках та/або ногах.
  • Збільшення печінки або селезінки, що може викликати відчуття переповнення в животі.

Ці симптоми не завжди означають, що у вас лімфома. Проте важливо обговорити будь-які ознаки з лікарем, оскільки вони можуть сигналізувати про інші проблеми зі здоров'ям.

Індолентна та агресивна лімфома

Лімфому також можна класифікувати за тим, чи є вона повільно прогресуючою або агресивною. Це ґрунтується на тому, який вигляд ракові клітини мають під мікроскопом і як вони себе поводять.

  • Індолентна лімфома росте повільно. Вона має мало симптомів або взагалі не має їх. Більшість індолентних лімфом починаються з В-клітинних лімфоцитів. Оскільки індолентні лімфоми ростуть повільно, у пацієнтів зазвичай хороший прогноз. У деяких випадках лікарі рекомендують спостерігати за захворюванням замість лікування.
  • Агресивна лімфома зростає швидше, а її симптоми більш очевидні та серйозні. Пацієнтам з агресивними лімфомами потрібне невідкладне лікування.

Як лімфома Ходжкіна, так і неходжкінська лімфома можуть бути як повільно зростаючими, так і агресивними.

Фактори ризику лімфоми

Усе, що збільшує ймовірність захворіти на лімфому, є фактором ризику. До них належать:

  • Лімфома зустрічається у чоловіків трохи частіше, ніж у жінок.
  • Пухлини лімфатичної системи дещо частіше зустрічається у представників європеоїдної раси.
  • Цей тип раку найчастіше трапляється в молодих (від 15 до 40 років) і літніх людей (старше 55 років).
  • Ризик невеликий, але деякі бактерії та віруси можуть підвищити ймовірність розвитку лімфоми. До них належать:
    • Вірус Епштейна-Барр.
    • Інфекційний мононуклеоз.
    • Вірус імунодефіциту людини.
    • Т-лімфоцитотропний вірус людини.
    • Helicobacter pylori.
  • Деякі спадкові стани можуть збільшити ризик розвитку лімфоми.
  • Якщо у вас є батько, брат, сестра або дитина з цим онкологічним діагнозом, у вас трохи підвищений онкогенний ризик.
  • Деякі дослідження припускають, що певні гербіциди та пестициди можуть відігравати роль у розвитку лімфоми, але це не доведено.

Лімфома – це складне захворювання, що вимагає ретельної діагностики та індивідуального підходу до лікування. Завдяки досягненням медицини, багато пацієнтів можуть розраховувати на успішне лікування і поліпшення якості життя. Якщо ви або ваші близькі помітили симптоми, асоційовані з лімфомою, важливо не відкладати візит до лікаря.

Лікарня ізраїльської онкології LISOD пропонує сучасне лікування, засноване на останніх досягненнях науки і медицини. Команда досвідчених фахівців готова надати всебічну підтримку і розробити персоналізований план лікування, враховуючи унікальні потреби кожного пацієнта.

Реклама


22.10.2024 875
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

99
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12648 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1463
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

796
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5963
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1647

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

568

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1395

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1205

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1107
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

459
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

584
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1502
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

533
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

806
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5848
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13048
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

458
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

424
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

737 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1187