
Сьогодні в Івано-Франківську відбулася прес-конференція представників проекту «Збереження карпатських пралісів» та Національного природного парку «Гуцульщина».
Вони розповіли про ситуацію, яка склалася в Івано-Франківській області з виконанням Указу Президента «Про додаткові заходи щодо розвитку лісового господарства, раціонального природокористування та збереження об'єктів природно-заповідного фонду» та міжнародних зобов’язань щодо сталого розвитку Карпат, інформує Фіртка.
За словами представника українського товариства охорони птахів, керівник проекту «Збереження карпатських пралісів» Василя Мочана, ще 15 листопада минулого року на нараді у голови Івано-Франківської ОДА отримали завдання розширити національні парки і першим став Національний природний парк "Гуцульщина".
Проте, вже рік не можуть знайти мову з лісівниками, адже ті відмовляються передати 5 тисяч гектарів Верховинських лісів до парку.
"Ці території, які ми пропонуємо передати до парку відіграють важливу природну та екологічну функцію. Чому прикарпатські лісівники відмовляються передати території - невідомо. Більше того, не можу сказати, що ці території є економічно вигідними. Ці ліси знаходяться на висоті понад 1100 метрів - там рубка заборонена, більше того, немає створеної інфраструктури до ведення лісового господарства адже, щоб проводити там рубку потрібно прокласти туди дорогу, а це дуже затратна справа, бо територія високогір'я", - наголошує Василь Мочан.
Наразі за словами учасників прес-конференції, в Івано-Франквській області є найбільше проблем зі збереженням Карпатських лісів.
Керівник проекту «Збереження карпатських пралісів» Ольга Яремченко зазначає, що природоохоронці не мають підтримки від обласної ради.
"Ми не рухаємось вперед, ми уже п'ять місяців топчемось на одному місці. Ми пропонуємо розширити нацпарки області до 39 тисяч гектарів. Проте наразі, ми не маємо підтримки з боку обласної влади. На території області ми маємо безпрецедентний випадок руйнування Нацпарку "Гуцульщина", коли поза законом територію парку передають лісгоспам, а керівництво області просто за цим спостерігає. Хочу наголосити, що ми не проти розвитку лісової сфери, але ми за збереження лісів та раціональне їх використання", - акцентує Ольга Яремченко.
За словами В.Мочана, з липня лісівники відмовляються від зустрічей та розмов.
В.о. директора НПП «Гуцульщина» Юрій Стефурак наголошує, що на даний час голова Пістинської сільської ради зазіхає на території парку і зокрема включив до незаконного генплану понад 600 гектарів парку.
Вже у червні цього року сільський голова на сесії приймає рішення про припинення роботи парку "Гуцульщина" та передачу рекреаційної території Кутському лісгоспу. Наразі рішення Пістенської сільської ради оскаржується в суді.
Петро Іванишин депутат Косівської районної ради під час прес-конференції зазначив, що сьогодні керівництво парку робить все, щоб зруйнувати парк.
«Я вважаю, що національний парк сьогодні є лісозаготівельною фірмою. Крім того, всі гроші, які надаються на розвиток парку осідають у кишенях дирекції парку», - відзначив депутат.
Він також додав, що на території парку, де сьогодні гніздиться чорний лелека, передбачена масова вирубка лісу під виглядом санітарної.
У свою чергу директор парку всі звинувачення відкидає.
Натомість, представник Кутського лісгоспу Петро Птіхтяк налогошує, що лісівники також дбають про збереження екосистем. Він додав, що у парку під видом санітарної рубки рубаю чисту деревину. Крім того, в парку зафіксовано суцільну рубку понад 10 гектарів землі, на місці якої працівники парку навіть не посадили саджанці.
До єдиної думки учасники перемовин так і не дійшли. Тому процес розподілу земель триває.