Коломийський міськрайонний суд дозволив: в Україні звільнили довічно ув’язненого, хворого на онкологію

Коломийський міський районний суд звільнив хворого на онкологію Сергія Сабірова, засудженого в 1997 році до смертної кари за умисне вбивство, а після заборони такого виду покарання — до довічного ув’язнення.
Адвокатка «Харківської правозахисної групи» Ганна Овдієнко зазначила, що за історію України це третє звільнення довічника за станом здоров’я.

Про це Овдієнко розповіла в коментарі hromadske, пише Фіртка.

За ґратами Сабіров провів 26 років. Спершу у 1997 році Судова колегія з кримінальних справ Дніпропетровського обласного суду призначила йому смертну кару, але через три роки це покарання замінили на довічне ув’язнення.


У 1997 році, коли засудили Сабірова, в Україні саме запровадили мораторій на виконання смертних вироків, а через два роки Конституційний Суд визнав, що таке покарання суперечить Конституції України.

Відтоді шлях до відновлення смертної кари остаточно закритий. Збереження смертної кари також могло призвести до виключення України з Ради Європи. Наразі єдина європейська країна, де зберігається така найвища міра покарання, — це Білорусь.


На початку лютого «Харківська правозахисна група» звертала увагу, що 58-річний Сабіров, у якого діагностували рак четвертої стадії, позбавлений можливості лікування. У медичної частини його колонії навіть немає ліцензії на серйозні знеболювальні препарати, тож чоловіку доводиться щодня терпіти нестерпний біль, розповідали правозахисники.


У ХПГ зазначали, що в’язнів з онкологією можуть звільнити за станом здоров’я. Проте Коломийський міськрайонний суд 20 листопада відмовив Сабірову у звільненні.

Суд зауважив, що лікарсько-консультативна комісія (ЛКК) повинна складатися з керівника закладу охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби (ДКВС) та не менше трьох лікарів. Натомість Сабірова оглядали голова комісії та двоє лікарів.

Крім того, при ухваленні рішення суд врахував, що Сабіров вчинив особливо тяжкий злочин, засуджений до довічного позбавлення волі, а під час відбування покарання мав дисциплінарні стягнення.

Проте адвокатка Ганна Овдієнко звернулася з апеляцією до Івано-Франківського апеляційного суду. На її думку, рішення суду першої інстанції суперечило вимогам чинного законодавства України та практики Європейського суду з прав людини. Вона наголошувала, що правило про «трьох лікарів у ЛКК» стосується лише закладів охорони здоров’я ДКВС, а не закладів охорони здоров’я державної та комунальної власності.

Також вона зазначила, дисциплінарні стягнення Сабірова були отримані ще 20 років тому, тож є давно погашеними.

Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції, а вже 14 лютого Коломийський міськрайонний суд дозволив звільнити Сабірова.

За словами Овдієнко, це втретє за історію Незалежної України, коли довічно ув’язненого звільнили за станом здоров’я.

Перед цим в ув’язненні померли щонайменше п’ятеро людей, хворих на онкологію, зазначили в ХПГ. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2788
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20942
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1830
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1306 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2324
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3979

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

616

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2084

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

772

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1374
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

434
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

959
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24461
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

695
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

705
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

653
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

794
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8144
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

689 1
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

833
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2125 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

790