Як скасувати плату за оренду на карантині: буде непросто, але шанси є

Що може зробити бізнес, який орендує приміщення в ТРЦ, під ресторани, магазини, та офісну нерухомість? Як скористатись "антикризовим" послабленням щодо оренди? Чи всі можуть бути звільнені від орендної плати?

Що сталось?

Напередодні, 30 березня, Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який передбачає певні антикризові послаблення для бізнесу, населення та місцевих громад, пише Економічна правда.

За цей час Верховна Рада ухвалила уже два відповідні закони, які передбачають антикризові заходи для полегшення умов карантину. Про перший – можна почитати тут


Автори антикризового проєкту також заявляли, що врегулювали питання оренди.

"Після прийняття першого законопроєкту отримали багато коментарів про оренду, тому врегулювали це питання. Орендарі, які не можуть користуватися нерухомістю або іншим майном через карантин, звільняються від сплати орендної плати", – наголосив в колонці для ЕП голова комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха.

Чи насправді усіх орендарів звільнили від сплати?

В проєкті антикризового закону, що був опублікований на сайті Верховної ради, відповідна норма звучала так:

"З моменту встановлення карантину, введеного постановою Кабміну … від 11 березня 2020 року №211, і до його завершення в установленому законом порядку наймач звільняється від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу (Цивільного кодексу. – ЕП)

Проте, несподівано для всіх, підписана президентом і опублікована редакція відповідного закону змінила формулювання із "звільняється" на "може бути звільнений".

Отже, звільнення не є обов’язковим, а лише можливим, пояснює ЕП юрист старший юрист Sayenko Kharenko Тимур Енхбаяр.

За його словами, закон фактично віддає на розсуд сторін врегулювання питання і залишає невизначеність щодо офісних приміщень. (деталі у інших відповідях цього матеріалу. – ЕП).

От що сказав з цього приводу в коментарі ЕП голова економічного комітету Верховної Ради Дмитро Наталуха:

"Нашим завданням було допомогти орендарям зрозуміти, через який юридичний механізм застосування яких норм закону вони можуть прийти до свого орендодавця і сказати: я не можу користуватись відповідним приміщенням через обставини, які від мене об'єктивно не залежать"

"Ми даємо пряму відсилку в законі на статтю в Цивільному кодексі. Стаття в кодексі дає однозначний заклик до дій. У нас в законі "може бути звільнений", а в Цивільному кодексі "звільняється". Це означає, безумовно, безальтернативно".

"Якщо ти не можеш використовувати своє приміщення і ти обмежений в доступі до нього через обставини, які від тебе не залежать, значить ти напряму звільняєшся від сплати. На мою думку, станом на зараз орендарі, які не зможуть потрапити у свої приміщення, повинні бути звільнені від оплати".  

Чому змінили формулювання про звільнення від сплати орендарів?

Так це пояснює голова економічного комітету ВР Дмитро Наталуха:

"При старому формулюванні лишався ризик випадково звільнити від сплати за оренду всю країну і будь-яке майно. Тобто, не лише малих і середніх орендарів, але і наймачів:

- державного майна

- комунального майна

- земельних паїв

- житлових приміщень

- рухомого майна (автомобілі тощо)

та будь-якого іншого майна".

"Тобто, попередня редакція, яка містила формулювання "звільняється" від плати за користування майном" передбачає, що наймач звільняється від плати за користування будь-яким майном. Тобто, йдеться про ризик загальнонаціонального колапсу і хаосу", – зазначив депутат.

Хто може бути звільнений від орендної плати?

Напряму ця норма стосується тих підприємств, яким на час карантину прямо заборонено здійснювати діяльність. Зокрема, йдеться про бізнес, що "передбачає приймання відвідувачів".

Тож, у першу чергу, звільнення від оренди стосується сфер рітейлу, громадського харчування, розваг, фітнесу, наголошує старший юрист Sayenko Kharenko Тимур Енхбаяр.

Проте відповідне рішення уряду не містить виключеного переліку таких суб’єктів.

За словами Дмитра Наталухи, скористатись відповідними нормами можуть всі, не лише бізнес, діяльність якого була заборонена Кабміном на час карантину.

"Ми не могли піти таким шляхом, щоб вона стосувалась, наприклад, виключно орендарів приміщень ТЦ, і при цьому не поширювати цю норму на якісь інші об'єкти оренди, великі державні підприємства або комунальні підприємства. Для цього потрібен окремо виписаний закон, детально опрацьований, там дуже багато аспектів", – зазначив депутат.

"Не чіпати взагалі ми не хотіли, тому що ми знаємо, що уже існують суперечки між орендодавцями і орендарями стосовно цих відносин", – наголосив він.

Чи можуть орендарі офісних приміщень звільнитись від орендної плати?

За словами юриста Sayenko Kharenko Тимура Енхбаяра, закон не дає однозначної відповіді на це запитання. Норми закону "пов’язують карантин із загальним правилом про звільнення від орендної плати в разі неможливості використовувати  приміщення".

Отже, якщо ви фактично не використовуєте офіс та можете це довести належним чином, то можете розраховувати на звільнення від орендної плати. 

Що треба зробити, щоб тебе звільнили від орендної плати?

Звільнення не працює автоматично. Аби скористатися можливістю, наданою законом, слід негайно письмово повідомити орендодавцю про намір скористатися звільненням від орендної плати та внести необхідні зміни до договору оренди.

Як повернути орендну плату, сплачену наперед (за період карантину)?

Аналогічно до попереднього запитання. Орендар має укласти з орендодавцем додаткову угоду про внесення відповідних змін та спільно врегулювати це питання, зокрема, шляхом зарахування вже сплаченої орендної плати в рахунок періодів після завершення карантину. 

Чому треба починати з договору?

Перше, що треба буде зробити – уважно ознайомитись із змістом укладеного договору оренди. Це стосується як орендарів ТРЦ, магазинів, ресторанів, так і орендарів офісних приміщень

"Часто до договорів оренди включають положення про звільнення орендаря від орендної плати за періоди, коли з незалежних від нього причин він не міг використовувати свої орендовані приміщення. Або про зміну розміру орендної плати.

Якщо ж у договорі оренди такі пункти відсутні – орендареві доцільно звернутися до положень законодавства", – радять юристи GOLAW.

На який період розповсюджується звільнення від орендної плати?

Закон передбачає звільнення від орендної плати з моменту введення карантину, тобто з 12 березня 2020 року. Однак обмеження у зв’язку з карантином  для різних сфер бізнесу вводились поступово.

Як зрозуміти, з якого моменту саме ви звільняйтеся від орендної плати?

Тобто, це буде момент, з якого використання приміщення було фактично заборонено для окремого бізнесу.

Чи звільняються орендарі від усіх платежів за використання приміщень?

Зазвичай договори оренди, окрім основної орендної плати, передбачають плату за обслуговування приміщень, а у випадку торгових центрів – маркетинговий платіж. Закон не звільняє орендаря від сплати цих платежів. Також орендар не звільняється від компенсації прямих комунальних послуг.

Що робити якщо орендодавець не погоджується?

Закон дає чіткий сигнал ринку про вплив карантину на бізнес та як на підставу для можливого звільнення орендарів від орендної плати на період карантину.

Однак, за словами юриста Sayenko Kharenko Тимура Енхбаяра, закон фактично віддає на розсуд сторін врегулювання питання звільнення, та, крім того, залишає невизначеність щодо офісних приміщень.

Не виключено, що орендарям, яким не вдасться домовитись з власниками торгових приміщень та офісів, доведеться захищати свої права в суді. Конкретну стратегію варто розробляти вже індивідуально з юристами.

На думку голови економічного комітету ВР Дмитра Наталухи, шансів в суді більше у орендарів.

"Орендодавець об'єктивно повинен розуміти, що у 80% випадків він цей суд програє. По-перше, є рішення Торгово промислової-палати про те, що може бути форс-мажором. По-друге, є наш закон. По-третє, є Цивільний кодекс, де всюди говориться про те, якщо ти не використовуєш, то фактично звільняєшся від сплати", – наголосив він в коментарі ЕП.

За словами нардепа, є різні випадки і ситуації, які важко передбачити в одному формулюванні. Один з найбільш показових – ресторан, який займається доставкою, і використовує кухню, але не може використовує основну залу.

"Дуже важко виписати закон, який врегулює кожний кейс. Тому, на жаль, ми були змушені дати тільки цю рамку, і напрямок "от є такі підстави, друзі, йдіть домовляйтесь", – пояснює він.


04.04.2020 1619
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1536
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3028
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1063
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1108
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1132 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3340 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

129

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1034

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

854

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

390
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

241
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2422
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1214
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

502
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15124
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7431
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

245
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

304
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

336
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

423
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

714