Хто я після школи?

 

/data/blog/108354/f3a62139afd0576e21d2c92f187cd77a.jpg

 

Космонавт, лікар, дослідник, міліціонер…А яку професію ви хотіли обрати у 5-річному віці? І здобули омріяну спеціальність? Якщо так, то, мабуть, ви унікальна людина. В більшості випадків під час навчання в школі люди змінюють свій вибір декілька разів. Але саме у шкільному віці ми повинні визначити пріоритети, обрати майбутню професію та навчитись «жити». То ж чому сучасним підліткам так важко розібратися в собі? Розглянемо основні проблеми.

 

Хочу

Важливим аспектом у професійній орієнтації дитини є її інтереси. Перші спроби самопізнання, об’єктивна оцінка власних бажань формує у свідомості підлітка чіткі визначення про те, «що я хочу» і «чого не хочу». Школа - чітка програма, де всі учні повинні виконувати одні і ті ж самі завдання. Тут закон «хочу – не хочу» не діє, тому сподіватися на активну «шкільну» допомогу у визначенні власних бажань не варто. Такі можливості є в позаурочний час. Молода особа – безліч перспектив. Хтось танцює, інший малює, в когось дах їде від рок-музики, а дехто досліджує закинуті будівлі. Головне, як кажуть батьки, щоб «на голку не підсіло» і «додому до півночі вернулось». Для підлітка ж важливо визначити своє хобі, щоб реалізовуватись в чомусь корисному як для суспільства, так і для себе.

                                                                 Можу Не кажіть підлітку (надчутливій та надвразливій істоті), що він не зможе щось зробити. Це не зупинить. Він зрозуміє це сам, коли зазнає невдачі. Дайте молоді спокій та простір для самопізнання – тоді вони на власному досвіді переконаються, що їм під силу, а за що братися більше немає сенсу. А от власне підліткам варто тверезо оцінювати свої вміння. Не вийшло одне – вийде щось інше. Головне - не здаватись при поразках і постійно шукати нові можливості…

…Бо в школі їх не зовсім багато. Участь в самодіяльності, якісь гуртки, спортивні змаги – та й по всьому. Навряд чи це може стати поштовхом для вибору майбутньої професії або допоможе виробити професійні навики на високому рівні. В українських школах реалізувати свої вміння майже неможливо: бракує ініціатив. Хто винен? Всі: і батьки, і вчителі, і учні.

Треба

В цьому випадку першу скрипку грає школа. Не раз доводилось чути від вчителів, що треба вибирати ту спеціальність, працівників якої бракує в країні, щоб потім знайти роботу і т.д. Звісно, для нашої неньки-України це було б добре, але уявіть, скільки незадоволених життям людей, які не люблять свою роботу і, цілком можливо, працюють недбало! Ще один нехороший, але впливовий чинник – принципові батьки. Наприклад: «Ти повинен продовжувати нашу родинну традицію. Будь лікарем!» або «Програмісти зараз непогано заробляють. Ти ж не хочеш жити в злиднях?»

Безлічі таких аргументів вибивають із колії. Вибір професії стає ще важчим, варіантів більшає, а дитина розгублюється. Враховувати особистісні потреби підлітка – найкраще рішення.

Секретом успішного вибору професії психологи вважають баланс між «хочу», «можу» і «треба». Рішення є дуже відповідальним, але, на жаль, школа не дає можливостей для усвідомлення себе як особистості, яка щось хоче, може і якій щось треба. Навіть навпаки, ускладнює і до того складне завдання. То ж приходиться нам розбиратися самостійно доти, поки не змінимо як систему, так і себе самих.

 

Ксенія Бундзяк


06.06.2016 Ксенія Бундзяк 1010 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1712
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

851
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

941
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2027
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3526
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2434 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

766

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

669

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

642

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

660
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10307
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1156
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5226
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

968
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2765
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1151
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

363
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

679
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

586
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

631
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

985 2