Головні зміни з 1 жовтня 2023 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 жовтня 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у другий місяць осені.


Обов'язковий військовий облік жінок-медиків


З 1 жовтня 2023 року працівниці медичної та фармацевтичної сфери будуть зобов’язані зареєструватись у ТЦК та СП. Жінки інших спеціальностей, які споріднені з військовою, можуть стати на облік за бажанням.

Як наголосили у Міністерстві оборони, наразі у примусовій мобілізації жінок немає потреби, а також не планують жодних обмежень щодо їх виїзду за кордон.


Як жінкам стати на військовий облік


Обов’язковому військовому обліку з 1 жовтня 2023 року підлягають виключно лікарі, медсестри та фармацевти. Якщо кандидатка відповідає критеріям, її направлять на військово-лікарську комісію за місцем проживання.

Стати на військовий облік можна у територіальному центрі комплектування. Для цього необхідно прийти з паспортом, дипломом про медичну освіту та довідкою з місця роботи.

На військовозобов'язаних жінок покладаються ті ж обов’язки, що й на чоловіків. Зокрема:

  • ставати на військовий облік,

  • проходити підготовку до служби,

  • повідомляти ТЦК та СП про зміну місця реєстрації чи проживання, сімейного статусу, інвалідності тощо.


Коли ставати на облік випускницям-медикам


За два місяці до завершення навчання заклади освіти мають подавати до районних (міських) ТЦК СП списки випускників, із зазначенням даних, дати народження, паспортних даних та податкового номера, зареєстрованого місця проживання, спеціальності та дати завершення навчання, номера військово-облікової спеціальності. Ці списки у ТЦК СП зберігаються протягом десяти років.

Випускникам медичних та фармацевтичних закладів надають  місяць після завершення навчання, аби стати на облік. Якщо вони не звернулися до центрів комплектування впродовж цього часу — їм загрожує штраф від 850 до 1 700 гривень.

читайте також: Призов на Івано-Франківщині: кого насамперед мобілізовуватимуть до війська у вересні


Хто з медиків та фармацевтів може не ставати на облік


Згідно з законом без військово-облікових документів медиків та фармацевтів не можуть працевлаштовувати.

Втім, для жінок, які освіту здобули до затвердження змін до закону про військовий обов’язок та військову службу (до 30 грудня 2022 року — ред.), діє «перехідний період». До кінця 2026 року вони можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов'язані.

Однак, роботодавці мають повідомляти про жінок з медичною або фармацевтичною освітою, які не перебувають на військовому обліку. Медики та фармацевти, які не працевлаштовані, мають самостійно звернутися до ТЦК та СП, щоб стати на облік.


Реформа церковного календаря: нова Покрова


Цього року Україна вперше відзначатиме свято Покрови та прив'язане до неї державне свято захисників та захисниць 1 жовтня, а не 14 жовтня, як було раніше.

Такі зміни відбулися після того, як Українська греко-католицька церква та Православна церква України перейшли на новий календар, і відтоді більшість релігійних свят відзначають на два тижні раніше.

Ці зміни запроваджені з 1 вересня, тому Покрова фактично стане першим великим святом, що відзначається за новим календарем.

У неділю, 1 жовтня 2023 року, у християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, українці святкують День захисників і захисниць України та День козацтва.

При цьому Українська православна церква (донедавна у єдності з Московським патріархатом) і далі послуговуватиметься старим календарем. Також на старому календарі лишаться і частина парафій ПЦУ.


Штрафи для водіїв


З 1 жовтня 2023 року по 1 травня 2024 року всі водії повинні вмикати денне світло фар за межами населених пунктів.

За їзду без фар доведеться заплатити штраф у розмірі від 425 до 510 гривень. Таке правило вводять для більшої помітності автомобілів на дорогах.


Штрафи для ФОП


В Україні ФОП 2-4 групи, які отримують оплату за послуги не тільки за реквізитами, зобов'язані використовувати РРО (касовий апарат). За роботу без РРО передбачаються штрафи, але з 1 жовтня 2023 року вони будуть значно знижені.

Як пояснили у Державній податковій службі, законом № 3219 суттєво зменшено розміри штрафних (фінансових) санкцій для ФОП, які є платниками єдиного податку, зі 100 — 150% до 25 — 50% вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг).

Втім, сума штрафів за роботу без РРО не буде зменшена для ФОПів, які продають підакцизні та складні побутові товари, ліки, медичні товари та ювелірні вироби.


Перехід на зимовий час 


Щорічно в жовтні в Україні проводиться перехід на зимовий час. Час переводять на одну годину назад.

Переведення годинників на зимовий час 2023 проводиться в неділю 29 жовтня. О 4:00 стрілки годинника переводять на 3:00.

У сучасній техніці перехід здійснюється автоматично.


Перерахунок субсидій


У жовтні українцям перерахують житлову субсидію на новий опалювальний період 2023−2024 років (який триватиме з 1 жовтня до 30 квітня). Оскільки протягом опалювального сезону збільшуються суми в платіжках, збільшується і розмір житлової субсидії.

Житлову субсидію перерахують автоматично всім, хто вже є отримувачем — тобто звертатися до Пенсійного фонду варто лише тим, хто раніше субсидію не отримував. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


01.10.2023 1560
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1058
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2780
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

965
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1028
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1033 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3078 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

879

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

768

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1082
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

133
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2331
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1140
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

440
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15060
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7376
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

807
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

371
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

283
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

371
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

648
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1101