Франківцям показали, як виглядатиме простір «Тисменицька Брама» (фото)

В Івано-Франківську зупинили археологічні розкопки на місці Тисменицької Брами. Все задля розробки архітектурного рішення музеєфікації та накриття знахідки.

Про це повідомила громадська активістка, ініціаторка "ФранківськЯкийТребаБерегти" Марія Козакевич, інформує Фіртка.

"Останні кілька тижнів на брамі тихо і археологічні розкопки не ведуться. Весь цей час зусилля фахівців були зосередженні на написанні наукового звіту та розробках архітектурного рішення музеєфікації та накриття знахідки. Сьогодні зранку відбулась спільна нарада з мером, активом науковців, департаментами архітектури та комунального господарства щодо подальших дій. Так як розробка проекту та всієї необхідної документації забере не один місяць і ми явно не встигнемо з накриттям до холодів, вирішено засипати розкопки на час підготовчих робіт піском - це вбереже старовинні кам'яні кладки від морозів і можливо руйнування. З настанням тепла активні роботи на місці продовжаться", - йдеться у повідомленні Марії.

Активісти уже готові представити увазі франківців ескіз можливого накриття.  

Зокрема, місце знахідки перетворюється у повноцінний громадський простір, який виконує одночасно кілька функцій: освітню, рекреаційну, наукову.

Доступність огляду знахідки з різних сторін та місця для відпочинку дозволяють пізнавально проводити час, організовувати різні заходи та події – від екскурсій та уроків історії чи лекцій для учнів та студентів до наукових конференцій та камерних музичних концертів.

Завдяки скляним конструкціям, простір «Тисменицька Брама» гармонійно вписується в історичне середовище середмістя, вдало доповнюючи вже існуючі домінанти та краєвиди.

Як відзначила Марія Козакевич, наявність інформаційних стендів для містян й туристів, які ознайомлюють з історією археологічної знахідки, підвищуватимуть рівень обізнаності щодо історії міста, зацікавлюватимуть до її вивчення та бережного ставлення до культурної спадщини.

Завдяки запропонованим архітектурним рішенням накриття та музеєфікації, надається можливість огляду знайдених під час археологічних розкопок горизонтальних і вертикальних площин фундаментів Тисменицької брами, які виконані різними кладками та матеріалами, характерними 17-18 ст. Для подальшого вивчення, дослідження знахідки конструктивно передбачений доступ до знахідки науковців, археологів, студентів.


Довідка Фіртки:

В давнину місто замикали три величні брами: з північного боку — Галицька (Львівська) брама, з південно-західного боку — Тисменицька (Кам’янецька) і з південно-східного — Вірменська (Заболотівська).

Від кожної брами було перекинуто довгий дерев’яний міст через рів, наповнений водою, і тільки за допомогою цих мостів можна було потрапити до міста. Над брамами вміщувались величезні чорні мармурові таблиці із золотими написами.

Тисменицька брама - ренесансна прямокутна триярусна споруда з наскрізним арковим проїздом, увінчана високою вежею з банею та шпилем.

 

Читайте також:

У Франківську під час розкопок Тисменицької брами знайшли старовинну цегляну кладку (фото)

У Франківську під час розкопок Тисменицької брами знайшли монету часів Речі Посполитої (відео)

В середмісті Івано-Франківська продовжуються розкопки залишків старовинної міської брами (фото)

У Франківську хулігани кинули в розкопки Тисменицької брами петарду

Фотогалерея


20.09.2018 3803 4
Коментарі (4)

Дмитро 2018.09.20, 18:38

Я все розумію. Але з нашим людом тут треба цілодобовий патруль ставити. Бо  або смітник зроблять або ще гірше нагадять.

 

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

10099 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1281
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

660
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5765
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1569
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1427

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

503

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1314

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1147

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1046
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

394
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

478
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1415
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

466
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

735
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5779
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

495
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

352
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

681 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1124
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

979