Доплати військовослужбовцям: прикарпатцям пояснили зміни та нюанси (ВІДЕО)

Влада поставила крапку у питанні доплат для військових та переглянула забезпечення тих, хто отримав поранення і визнаний обмежено придатним до служби.

Відповідні зміни до законодавства, ухвалені Верховною Радою, президент Володимир Зеленський підписав наприкінці червня і негайно ввів їх у дію. 

Аналітики Центру спільних дій пояснили, чому це питання не могли розв'язати протягом пів року та що тепер зміниться для військових, передає Фіртка.

"У січні 2023 року Міноборони кардинально змінило порядок доплат. Тоді суттєво скоротили перелік категорій, які можуть розраховувати на додаткову винагороду. Однак, парламент вирішив закріпити порядок доплат ще й на рівні закону.

Депутати від профільного комітету за участі представників військових відомств напрацювали спільний законопроєкт. Він вирішував не лише проблеми фінансового забезпечення військових, але й стосувався питання відпусток, бойової підготовки, звільнення від мобілізації.

На все знадобився місяць. Загалом ухвалений закон вплине на понад мільйон чоловіків і жінок, які зараз захищають незалежність". 

В основній частині доплат військовим майже не змінилися. Той порядок, який був закріплений наказом Міноборони, перенесли у закон. Це 100 тисяч гривень доплат за дні бойових дій на передовій, 30 тисяч за виконання завдань з оборони не на лінії зіткнення. 

Втім, в законі є важливий пункт про забезпечення поранених бійців, яких військово-лікарська комісія визнала обмежено придатними до військової служби. Тепер вони два місяці отримуватимуть зарплату за останньою займаною посадою, а після того — додаткові 20 100 гривень до окладу за званням з урахуванням доплат за вислугу років. Це суттєва зміна, кажуть фахівці, бо дотепер військові, які через поранення були виведені поза штат, отримували вкрай мало: від кількох сотень до кількох тисяч гривень в місяць. Підвищили виплати також і строковикам — до 6 тисяч гривень, курсантам — до 2 350 гривень та військовим інструкторам — із 15 до 30 тисяч гривень.  

Відпустки військовим збільшили до 40 днів: 30 щорічної та 10 за особистими обставинами. За один раз можна використати не більше 15 днів за умови, що у підрозділі відсутні не більше 30% військовослужбовців. Військовослужбовці також зможуть особисто подавати документи для оформлення відпустки для лікування чи звільнення з військової служби.   

Ухвалений закон також розширює перелік тих, кого можуть мобілізувати. Дотепер відстрочку від  армії могли отримати військовозобовʼязані опікуни людей з інвалідністю І-II групи. Зараз така можливість буде лише у тих, хто є єдиним опікуном. Якщо ж чоловіка чи жінку мобілізували, то вони мають пройти курс загальновійськової підготовки тривалістю не менше, ніж місяць. До того командирові військової частини заборонено допускати новачків до бойових дій. 

Головний позитив цього закону у тому, що він закриває спекуляції з доплатами військовим, уточнили спеціалісти.

"Адже навесні було багато охочих повернути виплати військовим у повному розмірі, попри те, що грошей для цього у бюджеті немає. І навіть проголосували так звану поправку Разумкова до одного з ухвалених законопроєктів, якою пропонувалося збільшити видатки на військових на понад 150 мільярдів гривень.

Але ця ініціатива так і залишилася в стінах парламенту, оскільки в Раді зареєстрували постанову про скасування ухваленого рішення. Поки за неї не проголосують, спікер не може підписати ухвалений законопроєкт.

Та все ж парламенту слід остаточно вирішити, що робити із правкою Разумкова. Бо тримати у підвішеному стані ухвалений законопроєкт — це поганий вибір", — зазначили аналітики Центру спільних дій.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Ухилення від мобілізації без реального покарання: про що свідчить судова практика

Бійцям з Івано-Франківської громади виплачуватимуть по 20 тисяч гривень на спорядження

Рада розширила список тих, хто підлягає мобілізації: прикарпатцям пояснили, що змінилося

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну


Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

622
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1885
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3365
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1219
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1237
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1306 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1192

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

373

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1031

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1195
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

408
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2566
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1293
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1401
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

602
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15256
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7544
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

405
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1027 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

539
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

441
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

523