CNN: напад на видатних вчених кидає тінь на тріумф у космічній галузі Китаю

Коли в неділю Китай святкував успіх свого першого виходу в космос біля нової космічної станції Тяньгун, головна аерокосмічна компанія країни звернула на себе увагу в Інтернеті з зовсім інших причин.

Державна Китайська аерокосмічна науково-технічна корпорація (CASC) зазнала негативної реакції після того, як з'явилася новина про те, що представник комуністичної партії у її філії нібито напав на двох видатних космічних вчених - у тому числі на 85-річну жінку.

Жорстокий напад, який стався на початку червня, привернув увагу широкої громадськості в суботу у звіті державного журналу China News Weekly. Китайські лідери неодноразово наголошували на важливості науково-технічних інновацій, розглядаючи їх як "головне поле бою" для конкуренції із Заходом. Сам президент КНР Сі Цзіньпін привітав провідних науковців країни як "національний скарб, гордість народу та славу нації".

Але жахливий факт про те, що китайських вчених можуть знищити - в цьому випадку, здавалося б, цілком буквально - недобросовісним чиновником Комуністичної партії, який, очевидно, залишався безкарним впродовж тижнів, викликав суміш гніву, розчарування та сорому.

Згідно з повідомленням державних ЗМІ, Чжан Тао, секретар партії та голова China Aerospace Investment Holdings, інвестиційного підрозділу CASC, напав на двох учених після того, як вони відмовились від його прохання про надання членства в Міжнародній академії космонавтики, Стокгольм - неурядова організація.

85-річна Ву Мейронг отримала перелом хребта, тоді як у 55-річного Ван Цзіньніяна було кілька зламаних ребер та травми м'яких тканин по всьому тілу. Обидва залишились у лікарні через місяць після нападу, тоді як Чжан "ходив на роботу, як зазвичай", згідно з повідомленням.

Неодноразові дзвінки China Aerospace Investment Holdings залишились без відповіді вранці в понеділок.

У китайських соціальних мережах багато хто сумнівався, чому інцидент тижнями не оприлюднювали, і чому Чжан не зазнав жодних наслідків своєї неадекватної поведінки.

На вебсторінці Weibo, яка зазнала нищівної цензури у Twitter, користувачі заполонили офіційний акаунт CASC гнівними коментарями, вимагаючи відповідей за передбачувану атаку. Пов’язаний хештег зібрав понад 130 мільйонів переглядів.

На тлі посилення тиску CASC нарешті випустив коротку заяву пізно в неділю вдень, визнавши, що Чжан вчинив побиття "після вживання алкоголю", та оголосивши про його відсторонення від роботи. У ній не сказано, що призвело до передбачуваного нападу, та не запропоновано інших деталей, лише те, що компанія направила групу для розслідування інциденту та пообіцяла "розібратися з цим серйозно за результатами".

Заява не змогла згладити гнів громадськості. Під цим повідомленням найпопулярніші коментарі, які ставлять під сумнів питання, чому CASC вирішив зупинити Чжана лише через місяць після інциденту - і лише після обурення громадськості - отримали десятки тисяч "лайків".

Тижнева тиша навколо інциденту, ймовірно, зумовлена ​​посиленою цензурою напередодні сторіччя Комуністичної партії, яке відзначали 1 липня.

Через тиждень після нападу Китай успішно відправив трьох космонавтів на свою космічну станцію, що знаходиться на стадії будівництва.

Лише за останні пів року країна змогла доправити на Землю зразки породи з Місяця, а також успішно посадити марсохід на поверхню "Червоної планети" - обидві ці місії були вкрай складними та вимагали значних ресурсів.

За часів Сі партія розгорнула масштабну кампанію з метою посилення дисципліни, покаравши мільйони чиновників за корупцію та неправомірні дії. Але кричущий напад Чжана на вчених викрив для партії факт, що насправді деякі чиновники все ще відчувають незмежні права та розпоряджаються владою, як хочуть, ставлячись до інших з неповагою - і ще гірше, що немає реальних засобів зупинити їх.

Китайські вчені та інтелектуали мали непросту історію з Комуністичною партією. У 1957 році Антиправа кампанія, розпочата головою Мао Цзедуном, призвела до політичного переслідування сотень тисяч інтелектуалів. Менш ніж через десять років китайські письменники та науковці знову стали мішенню Культурної революції, багато з них зазнали публічного приниження та жорстоких нападів Червоної гвардії.

Навіть науковці, що ведуть програму розвитку космосу в країні постраждали від політичних інтриг. Яо Тунбін, видатний ракетний експерт, був забитий до смерті натовпом біля свого будинку. Чжао Цзючжан, головний конструктор першого китайського супутника, був доведений до самогубства.

Але Китай пройшов довгий шлях від беззаконня Культурної революції та безперервної ідеологічної та політичної боротьби епохи Мао. І побиття двох учених суперечить усьому, про що Сі стверджував у своїй промові про новий Китай.

Як сказано в одному з коментарів до Weibo:

"Інцидент із Чжан Тао виявив факт: досягнення верховенства права набагато складніше, ніж відправлення космічного корабля в небо".

за матеріалами CNN


05.07.2021 879
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

94
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1656
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3112
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1111
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1138
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1173 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

206

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1079

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

895

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

404
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

295
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2462
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1218
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1283
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

528
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15160
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7462
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

301
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

350
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

371
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

360
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

450