Цілком не санаторна зона: репортаж з Товмачицької тюрми (фото)

 

 

Замріяному туристові, який прямує автобусом попри Коломию до курортного Буковелю, спочатку доведеться впертися поглядом у трохи моторошний краєвид високий паркан з колючим дротом у селі Товмачику. Усі ми, місцеві, знаємо, що тут розташована тюрма. А правильніше виправна колонія посиленого режиму середнього рівня безпеки №41. Раніше, десь до середини 60-х років минулого століття, тут був фанерний завод. Ідеальна місцевість для виробництва і для відпочинку зовсім поруч з одного боку залізниця, з другого боку дихає на всі свої легені тисовий заповідник.

 

Вже коли на місці заводу постала виправна колонія, але ще гуділи рейки під вагонами, завантаженими тоннами дерева, у колонії на повну силу йшло виробництво. Тепер за колючим дротом виробництво ледве жевріє, переконливих розмірів цехи спорожніли. Нема постачання, – з сумом розводять руками працівники установи. Зрештою, призначення виправної колонії полягає дещо в іншому, аніж у вирощуванні передовиків виробництва, пише ДК.

 

Коли, пройшовши невеличкий коридор з кількома скрипучими залізними дверима, потрапляєш на територію «зони», відчуття часу в момент змінюється: він тут не йде, а сонно волочиться. Велика охайно доглянута територія майже порожня; подекуди трапляються сірі й темні постаті засуджених. Вони пересуваються безгучно й намагаються не потрапляти цивільним на очі. Смиренні, як овечки. «Нехай їхня поведінка не вводить вас в оману, – пояснює наш проводир старший інспектор Іван Федорчук, – на волі вони поводилися зовсім інакше. І коли вийдуть звідси, від їхньої «смиренності» не залишиться й сліду. Хоча у багатьох відбувається переоцінка цінностей. Перевиховають їх тут чи не перевиховають, але більшість навчиться цінувати волю. І перше, аніж на комусь «зірватися», як вони говорять, добре подумають. Багато з наших «клієнтів» повертаються до сімей і ведуть нормальний і цивілізований спосіб життя».

 

Раніше в колонії відбували покарання тисяча, а то й більше порушників закону з цілої України. Тепер відпав Крим, відпали окуповані території Донбасу. Масова амністія екс-президента й екс-зека Януковича у 2014 році відкрила двері на волю з Товмачицької тюрми для 260 засуджених. А оце нещодавно за «законом Савченко» на волю з цих стін вийшли 70 засуджених, готується ще чимала партія.

 

На нинішній день у колонії відбувають покарання за тяжкі й особливо тяжкі злочини 330 чоловіків, переважно – за вбивства, грабунки, нанесення тяжких тілесних ушкоджень, за зберігання й розповсюдження психотропних та наркотичних речовин тощо. Сидять у колонії не лише агресивні й соціально небезпечні типи. Є свої «філософи» й «проповідники». Контингент урізноманітнюють декілька голів райдержадміністрацій, – ці сидять за отримання хабара. А від початку війни на Донбасі загриміли у буцегарню в Товмачик п’ять бойовиків з Донецької та Луганської областей. Усі – за статтею 260 КК України (участь у діяльності не передбачених законом воєнізованих формувань).

 

Заступник начальника колонії з соціально-виховної та психологічної роботи Василь Мочернюк розповідає, що, як тільки бойовики потрапили сюди, панічно злякалися за своє життя. Працівники колонії мають досвід ставлення «зеків» до різної категорії засуджених. А тут – щось зовсім нове. І як їх сприйме специфічне середовище? Про всяк випадок вирішили на якийсь час «сепарів» ізолювати. Аби подалі від гріха. З часом ті адаптувалися. Один з них влаштувався на працю в пекарні. Місить дріжджі разом з гуцулом із Верховини, котрий сидить за наркотики.

 

Як засуджені відбувають термін? Демократизація всіх суспільних інституцій не пройшла осторонь і тюрми. До 2004 року засуджені мали більше обов’язків, аніж прав, – пояснює старший інспектор. – Тепер навпаки. Режим утримання максимально пом’якшено. Засуджені можуть отримувати продуктові передачі у необмеженій кількості. Бажаючі мають право користуватися комп’ютером, з забороною доступу до соцмереж і деяких сайтів. До 2004 року праця на території була їхнім обов’язком. Тепер вони мають право вибору – працювати чи ні. Відверто кажучи, переважна більшість відразу цим правом скористалася. Працюють одиниці. Інші у різний спосіб убивають час.

 

Сірі й благі чоловічки вештаються собі туди-сюди, занурені у власний світ. Хтось грає в шахи, хтось читає книжку чи листа з дому, хтось порається в господарській частині або в харчоблоці. До речі, засуджені самі печуть хліб, як-от згаданий уже бойовик з Донецька. Або стали богомільними, як Максим Фоміних з Луцька. У неділі й свята він виконує обов’язки пономаря у тюремній церкві. Інтелігентна манера триматися й розмовляти видає в нім інтелект. Так і є, – має вищу освіту. Запитуємо, за що сидить. Кидає погляд на майора, котрий нас супроводжує: «Казати правду чи…?». Майор мовчки посміхається. Пономар виважено так переконує: убив людину, захищаючись. Отримав дев’ять років за навмисне вбивство. Половину терміну вже відсидів. Розлучений. У колонії його відвідує мама.

 

Ще знайомимося. Старший днювальний у спальному корпусі Віталій Роїк з Чернівців. “Бився з пацаном”, – прямодушно зізнається. Той скотився в річку й утопився. Впаяли 14 років за навмисне вбивство… Безневинне пояснення хлопця наш штатний проводир слухає з іронічною посмішкою, мовляв, ну-ну, фантазуй собі, хлопче.

 

Вже на виході з «зони» нашу увагу привернув худорлявий дідок. Він підсапував грядку під саджанці. Олександр Кутузов з Чернівців. Має 60 років, четверо дітей і троє онуків. Біс попутав діда убити шваґра. Каже: «Здали нерви». Заштрикнув шваґрові ніж трохи вище серця. Засуджений на 9 років виправних робіт. Так жорстока доля на старості свиню підсунула…

 

«Перш ніж потрапити в своєрідне середовище, новий засуджений певний час перебуває у карантині, де ретельно вивчають його характер і схильності, – пояснює тюремний психолог Андрій Назар. – Опинитися в ізольованих умовах проживання – це величезний стрес для чоловіка, який потрапляє у «зону» вперше. Хтось переносить випробування стоїчно, хтось відсторонено, а хтось надто трагічно. Ведемо довірливі бесіди також з тими, кого жорсткі нестатутні правила «зони» відторгнули від колективу. Фізично над ними інші засуджені не знущаються, однак створюють для них психологічний дискомфорт. Останні перебувають під нашою пильною увагою, як і ті, котрі схильні до суїциду. Для них, як і для будь-якого іншого засудженого, який переживає тимчасову депресію, на території колонії діє реабілітаційний центр, своєрідна оаза серед гнітючої й одноманітної буденності. Цікаво спостерігати, як у багатьох раптом прокидаються приспані на свободі обдарування, найчастіше – до живопису, віршування, співу».

 

Зрештою, не така вже тут гнітюча атмосфера, як може здатися відвідувачу на перший погляд. Засуджені беруть участь у футбольних турнірах навіть з цивільними командами, ставлять у клубі концерти на різні свята, виготовляють сувеніри. В колонії успішно функціонує вечірня школа й ПТУ, які видають атестати й дипломи загального взірця. Наприклад, згаданий нами «інтелектуал» Максим Фоміних, реабілітолог за цивільним фахом, здобув у колонії спеціальність електрогазозварювальника. А що? На волі ще й як може знадобитися.

 

 

 

 


14.05.2016 571 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2543
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1201
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1125
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2306
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3746
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2744 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

983

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

838

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

787

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

735
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10468
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1323
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

360
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5467
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1177
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2972
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

561
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

414 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

852
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

739
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

792