Чорна п'ятниця: ТОП-5 шахрайств, з якими може стикнутися покупець

Українці останні роки активно беруть участь в розпродажах "чорної п’ятниці". Однак, крім знижок, на них чекає і чимало шахрайських схем.

Експерти з YouControl дослідили міжнародний досвід та пояснили, чого треба остерігатися та на що варто звернути увагу в цей день в першу чергу, пише Економічна правда.

Ціни-стрибунці

Місяць тому "щось умовне" коштувало 1 тис. грн. Перед "чорною п’ятницею" ціна без ніяких на те причин підстрибнула до 1,3 тис. А потім, в день розпродажу, ‒ аукціон небаченої щедрості. Вартість омріяного для когось "чогось" знизилась на 300 грн до тієї ж 1 тис.

Це одна з найпоширеніших схем обману та привернення уваги потенційних покупців. І так, звичайно, не лише у нас.

Наприклад, на ресурсі Blackfridayhits є інформація про подібні історії з графіками коливання цін на майданчику, яким користуються мільйони людей зі всього світу ‒ Amazon.

Зокрема, в дослідженні наведено приклад щодо мультиварки, вартість якої за річними даними була найбільшою саме напередодні "чорної п’ятниці", аби згодом встановити на неї знижку. Подібна ситуація була помічена і з ноутбуками, маршрутизаторами та іншими товарами, на які зазвичай є попит в день розпродажу.

Аби не потрапити в таку пастку, потрібно завчасно планувати шопінг в "чорну п’ятницю". По-перше, визначитися з предметом покупки і певний час слідкувати за його вартістю. Також в день розпродажу можна порівняти ціни на прайс-агрегаторах, де, до речі, часто є історія зміни вартості товарів.

Заспокійливий обман

"Вибачте, цей товар вже розпродано. Але ми можемо вам запропонувати чудові, навіть більш якісні аналоги з трохи вищою ціною".

Доводилося чути такі втішальні слова, коли в пориві ейфорії ви телефонували до магазину, аби замовити якийсь товар за вигідною ціною? Насправді це дуже популярний психологічний прийом, який використовують не лише в "чорну п’ятницю", а повсякчас.

Якщо людина вже прийняла рішення придбати якусь річ ‒ вона готова витратити на неї кошти, однак за відсутності обраної, вона може погодитися й на іншу, дорожчу.

Звичайно, такий підхід спрацьовує не завжди. Однак раз на десять дзвінків хтось таки не встоїть перед розповіддю консультанта магазину.

В такій ситуації потрібно зберігати холодний розум, налаштувати саме на раціональну хвилю і не дозволити продавцю собою маніпулювати.

Зранку гроші, ввечері ‒ нічого

Ще одна можливість для інтернет-шахраїв ‒ умови оплати товару. Всі чесні продавці зазвичай або пропонують різні варіанти перерахування коштів, або, наприклад, на маркетплейсах, використовують умовну "безпечну оплату" (гроші покупця заморожуються у посередника та переходять магазину лише після отримання товару).

А коли людині ставлять чітку умову передплати ‒ велика вірогідність, що вона має справу саме з шахраями. В "чорну п’ятницю" змусити покупця наперед перевести кошти та ввести його в оману значно легше, пояснивши це тим, що товар на вигідних умовах розкуповують, магазину потрібна гарантія.

При чому на руку недобросовісному продавцю в період розпродажу грає час, адже обмеженість пропозиції часто підштовхує людей до поспішних дій.

Тож і в "чорну п’ятницю", і в будь-який інший день, краще обирати варіант післяплати за замовлення. Окрім того, що гроші не будуть переказані шахраям, котрі і не збиралися відправляти оплачений товар, у вас ще буде змога від нього відмовитися, якщо він виявиться неякісним.  

Умови із зірочкою

Часто в договорах внизу сторінки є текст дрібним шрифтом, на який більшість людей не звертає увагу. А насправді там зазвичай вказана критично важлива інформація, яка потім відіграє ключову роль у вирішенні суперечок щодо укладеної угоди.

З шопінгом в "чорну п’ятницю" відбувається те ж саме. Нерідко біля назви товару чи його опису може стояти зірочка чи інша позначка, значення якої пояснюється десь далеко дрібним білим шрифтом на світло-сірому фоні.

А там можуть міститися важливі умови акції або нюанси доставки. Неуважність може привести до того, що знижка на товар не буде врахована чи вартість роботи кур’єра буде коштувати як половина замовлення.

Аби ви могли в разі чого довести свою точку зору, потрібно ознайомитися зі всією інформацією про товар та умови його придбання та надання знижки на нього.

Наприклад, Amazon ввів таке правило, що все куплене на ресурсі з 1 листопада до 31 грудня можна повернути до півночі 31 січня. Однак на маркетплейсі є сторонні продавці, котрі можуть не підтримувати цю умову. Тож в цьому випадку потрібно звернути увагу, хто саме реалізує товар.

Капкан для даних

Кібершахраї просто обожнюють різні масові акції. У потоці пропозицій від магазинів можна легко розмістити свої пастки та піймати в них довірливих покупців. Зокрема, нерідко вони відправляють на пошту листи з додатками, що нібито містять подарункові сертифікати від продавців або посилання на таємні сторінки з ексклюзивними пропозиціями.

Так можна підхопити небезпечний вірус на комп’ютер чи інший гаджет. Або ж шахраї створюють окремі сайти під виглядом інтернет-магазинів, особливо під час шопінгового ажіотажу, де через реєстрацію збирають ваші дані та з їхньою допомогою крадуть гроші з рахунків.

Вищий рівень ‒ це створення клонів-додатків відомих магазинів, через які злочинці можуть отримувати і дані, і гроші.

Тож не лише в "чорну п’ятницю", а й у будь-який день варто турбуватися безпеку свого шопінгу. Звертати увагу на підозрілі посилання та додатки в листах, не передавати дані через незахищені мережі Wi-Fi в громадських місцях, дивитися на протокол шифрування сайту (має бути https://...), слідкувати за операціями з платіжною карткою, не передавати нікому свої особисті дані, паролі чи кодові слова тощо.

За можливості краще перевіряти репутацію та інші відомості про продавця у відкритих джерелах та через спеціалізовані сервіси. В час шопінгової ейфорії про це потрібно особливо пам’ятати. Адже "солодкі" пропозиції від шахраїв можуть затьмарити розум навіть досвідченому раціональному покупцю.

Нагадаємо, Фіртка зібрала пропозиції найпопулярніших інтернет-магазинів, які влаштовують розпродажі у чорну п’ятницю 2018.


23.11.2018 1498 3
Коментарі (3)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1808
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

438
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14415 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1673
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

948
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6320

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

723

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1538

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1341

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1226
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

579
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

731
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1643
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

661
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

954
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5998
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14056
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

335
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

627
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

552
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

868 2