Чи потрібна маска: що кажуть фахівці

Коли розпочалася пандемія Covid-19, багато говорили про те, чи варто здоровим людям одягати маски на обличчя, щоб захистити себе. 


Чиновники в Китаї, Гонконгу та Тайвані рекомендували це в місцях скупчення людей, таких як автобуси або вагони метро. Декілька країн Східної Європи зобов'язали своїх громадян одягати маски у публічних місцях.

Проте експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я заявили, що такої потреби немає.

Уряд США також наполягав на носінні масок, але, здається, зараз ці вимоги пом'якшують.

У будь-якому випадку, популярність попиту на маски посилює їх дефіцит серед медичного персоналу, який найбільше їх потребує.

1. Чому вказівки від влади відрізняються? 

Прецедент дещо пояснює цю різницю. У східній Азії практика громадського користування медичними масками загальновідома. Він з'явився як конвенція під час епідемії важкого гострого респіраторного синдрому 2002-2003 рр., яка також була спричинена коронавірусом. З іншого боку, немає наукового консенсусу щодо цінності носіння маски на публіці.

Кілька невеликих досліджень свідчать про те, що широке використання масок для обличчя громадськістю може зменшити передачу вірусу при спалахах грипу та ГРВІ, які, як Covid-19, є респіраторними захворюваннями. Однак фактично докази не можна вважати переконливими.

2. Чому б не надіти одну, щоб бути у безпеці?

Багато медичних спеціалістів стверджують, що слід носити маски, особливо з огляду на докази того, що значна частина інфікованих новим коронавірусом не проявляє симптомів, і тому вони можуть бути носіями, залишаючись поза межами медзакладів. 

Інші стверджують, що безвідповідально, щоб представники громадськості купували маски, яких не вистачає для медиків та спецпрацівників.

Генеральний хірург США Джеронім Адамс повідомив у твіттері ще 29 лютого, "Серйозно люди - ПРИПИНІТЬ СКУПОВУВАТИ МАСКИ!" За його словами, дефіцит медичних працівників підвищує загальний ризик для громади: інфіковані лікарі можуть поширювати вірус на незаражених, і коли медики хворі, то не можуть доглядати за пацієнтами. Аргумент полягає в тому, що всім краще, якщо маски зарезервовані для тих, хто їх, потребує у першу чергу, і хто не може уникнути впливу людей, які заражені або можуть бути інфікованими.

3. Що стосовно немедичних масок?

Поки медичних масок не вистачає, деякі медичні спеціалісти пропонують людям у громадських місцях прикривати обличчя саморобними масками, виготовленими з бандани або шарфа.

Скотт Готліб, колишній уповноважений США з управління продуктами харчування та лікарськими засобами в адміністрації Трампа, схвалив цю ідею в плані, який він написав для Американського інституту підприємств. Адамс заявив в телевізійному інтерв'ю 1 квітня, що американські чиновники переглядали свої вказівки, і що носіння масок громадськістю не повинно відбуватися за рахунок медичних працівників.

4. Чи існує вимога щодо того, коли громадяни повинні носити маски?

Так: якщо людина кашляє або чхає.

Кашель - поширений симптом Covid-19, і новий коронавірус передається в дихальні краплі - бризки рідини, що розповсюджує заражена людина коли кашляє, чхає або навіть говорить.

Ці краплі зазвичай досить важкі, щоб одразу впасти на землю або навколишні поверхні. Зараження може статися, якщо краплі потрапляють у рот, ніс або, можливо, в око когось поблизу, безпосередньо чи від немитої руки, яка торкнулася забрудненого предмета чи поверхні. Коли пацієнти з діагнозом Covid-19 лікуються вдома, їм та людям, що їх доглядають рекомендують носити маски, коли вони знаходяться в одній кімнаті.

5. Які рекомендації для медичних працівників?

Медичні протоколи передбачають, що пацієнтів, які підозрюють у зараженні вірусом, який викликає Covid-19, ізолюють та дають маску.

Зазвичай це маски, які носять хірурги - нещільні, одного розміру. Це для захисту інших людей, вони захоплюють віруси, що містять респіраторні краплі. Медичні працівники, які мають справу з такими пацієнтами або з підтвердженими випадками, повинні носити спеціальну маску - респіратор, яка призначена для захисту користувача.

6. Чим відрізняються респіратори?

Вони бувають різних розмірів, щоб їх можна було прилаштувати до обличчя власника, щоб забезпечити щільне прилягання. Це змушує користувача дихати повітрям через фільтр пристрою, а не через щілини з боків. Вони призначені для запобігання потраплянню не тільки дихальних крапель, але й більш дрібних аерозольних частинок, які можуть переносити інфекційні збудники та перебувати деякий час у повітрі.

Респіратори незручно носити протягом тривалого періоду часу. Вони генерують тепло і чинять тиск на обличчя, а деякі люди вважають, що утруднюють дихання, що може зробити їх непридатними для тих, хто має серцеві та дихальні захворювання.

7. Як діють професіонали, коли мають справу з дефіцитом засобів індивідуального захисту?

Американські центри контролю та профілактики захворювань видали спеціальні вказівки щодо цього.

Заходи, які не відповідають звичайним стандартам, включають використання респіраторів, що перевищують призначений термін зберігання та носіння одного і того ж для відвідування кількох пацієнтів, не знімаючи його. Агентство заявило, що необмежене використання респіраторів може стати необхідністю. Також сказано, що останньою межею буде звернутися до неперевірених версій захисту, включаючи домашні маски. Деякі лікарні США вже прийняли цей варіант та закликали громадськість до шиття масок.

8. Як правильно використовувати маску?

Адамс сказав, що люди, які не навчаються, як ними користуватися, зазвичай багато разів доторкаються до обличчя, що може збільшити шанси заразитися коронавірусом.

Медичні працівники підкреслюють, що якщо ви збираєтеся використовувати маску, важливо зробити це правильно, щоб не заразитися через контакт з нею: одягайте її чистими руками, замініть, як тільки вона стане вологою, зніміть її таким чином, щоб не торкатися до полотна, вимийте руки після цього і належним чином утилізуйте маску.

ВООЗ радить повторно не одягати маску, яка виготовлена для разового використання.

за матеріалами Bloomberg


03.04.2020 2165
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1506
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3023
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1061
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1106
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1130 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3333 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

125

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1031

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

852

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

388
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

239
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2419
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1195
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1209
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

500
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15121
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7428
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

241
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

300
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

334
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

421
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

712