Боронять Україну на рівні з чоловіками: франківська нацгвардійка Христина Кудрява про жінок на фронті

У Збройних силах України спостерігається стійка тенденція щодо збільшення чисельності жінок. Починаючи з 2014 року їхня кількість зросла у 2,5 раза.

Так, станом на травень 2023 року у ЗСУ проходили службу понад 42 тисячі жінок, ще 18 тисяч займають цивільні посади. Щонайменше п'ять тисяч українських жінок захищають державу на передових позиціях.

Чи існує сьогодні гендерний стереотип на фронті, журналістці Фіртки розповіла франківка Христина Кудрява, яка служить у Національній гвардії України.

Христина Кудрява — старша лейтенантка Національної гвардії України. Військовослужбовиця ділиться, що разом з нею на бойових діях безпосередньо з початку повномасштабного вторгнення виїхало орієнтовно п’ять дівчат.

"Функціонал у них теж різний. Одна виїхала по кадрових питаннях і дві помічниці командира з паперових питань. Тоді ми ще не готувалися до страшної війни, ми думали, що у нас планова ротація, поміняємо підрозділ.

По факту, зараз у нас жінок в бойових діях набагато більше, аніж було на початку війни. Багато волонтерок, які спочатку приїжджали на лінію забезпечувати нас необхідними речами, згодом підписали контракти та мобілізувалися.

Функціонал жінок на фронті абсолютно різний: від командирки піхотного підрозділу до медиків і діловодів.

Також є багато жінок, які долучилися до лав ЗСУ після смерті сина чи чоловіка на фронті".

Разом з тим, продовжує Кудрява, є чимало ситуацій, коли жінки беруть на себе відповідальність у складні моменти, наприклад, коли чоловіки роблять крок в сторону, жінки швидко зорієнтуються та ведуть підрозділ.

"Втім, це, напевно, залежить від лідерських якостей.

Зараз я командирка групи, командую дев’ятьма чоловіками й ніхто не жаліється, що ними командує жінка. Жінки на фронті різної вікової категорії: в основному від 20 до 40 років. Є багато таких, які мають свої сім’ї, діток.

Жінкам насправді трохи складніше потрапити на службу. Їх частіше можна бачити як медиків, хоча також достатньо є й артилеристок, розвідниць і навіть снайперок. Я вважаю, що немає у війську чогось такого, що не могли б виконувати жінки, маючи бажання.

Хоча на фронті чоловіки завжди стараються нас відсторонити, захистити, та це не завжди грає добру роль. Я постійно наголошую, що батькам буде однаково боляче, незалежно від того, втратять вони сина чи дочку. У нас такий час, що кожен повинен мобілізуватися і робити те, що вміє найкраще.

Ми воюємо проти дуже великої армії, яка має мобілізаційний ресурс і тому треба готуватися. Ми не загрібаємо наразі усіх до армії, але на своєму рівні повинен кожен готуватися до участі в бойових діях".

Крім того, нацгвардійка пригадала історію, коли її не хотіли брати на полігон.

"Пам’ятаю, я прийшла в частину і мене не взяли на полігон. А я ж борець за гендерну рівність. Прийшла з претензіями до командира і між нами склався діалог:

  • Він: а де ви там будете жити?
  • Я: а де ви там будете жити?
  • Він: в наметі.
  • Я: і я в наметі!

Вони були готові до цього, бо я вже раніше мала кілька проєктів, які стосувалися гендерної рівності та подолання певних стереотипів. Відтак, весь цей час я жила на полігоні в наметі з 15 чоловіками-офіцерами. І нічого страшного не відбулося. Хто собі щось домислював — цього абсолютно не було".

Більше читайте у матеріалі.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

633
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1894
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3381
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1230
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1243
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1313 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1249

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

381

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1036

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1200
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

413
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2571
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1299
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1407
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

607
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15264
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7553
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

410
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1047 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

545
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

447
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

529